Датата на събитието е уникална за всяка година. През 2025 г. тази дата е 26 януари

Всяка година в последната неделя на януари се отбелязва Световният ден за борба с проказата .

Тази дата е установена през 1953 г., благодарение на френския писател и филантроп Раул Фолеро, като напомняне, че бичът на проказата, който ужасява целия свят през Средновековието, не е напълно изкоренен. От 1954 г. датата се чества ежегодно по инициатива на Световната здравна организация (СЗО). В редица региони на света заболеваемостта от проказа, макар и невисока, остава редовна, а пациентите с проказа са обект на дискриминация.

В същото време СЗО призовава за обучение по отношение на това заболяване, обяснявайки причините за възникването му, превантивните хигиенни мерки, принципите на предаване на болестта и формите на нейното проявление.

СЗО обръща специално внимание на това хората, страдащи от заболяване, да не бъдат по никакъв начин нарушавани в правата си или подлагани на каквато и да е форма на дискриминация. Тези призиви не са неоснователни и се основават на суровата практика за борба с проказата и прокажените хора, развита през Средновековието.

Проказата или проказата е била известна в древния свят. Споменаването на това заболяване може да се намери дори в Светото писание. Те също са знаели за това в такива древни цивилизации като Египет, Индия и Китай. За Европа проказата се превръща в истински бич около 11 век, когато става доста широко разпространена. Проявата на заболяване, което засяга кожата, периферната нервна система, лигавиците на горните дихателни пътища, обезобразявайки външния вид на човек, се смяташе за много опасно, лесно се предава от човек на човек и предизвикваше ужас.

Това схващане породи подходящи мерки срещу болни хора, които се превърнаха в изгнаници, изгонени от градове и села, а по-късно изпратени в затворени институции, наречени колонии за прокажени. Проказата не пощади никого. От него страдат както селяните, така и представителите на благородството и феодалите. Болният се смятал за обречен.

Още през 6-ти век монасите от Ордена на Свети Лазар се посвещават на грижата за пациенти с проказа, но впоследствие практиката да се идентифицират пациенти в колониите на прокажените, които първоначално не са били лечебни заведения, а са били един вид изолационни отделения, започнаха да преобладават. Беше забранено да се напуска територията на колонията за прокажени. Колониите на прокажените често се намирали в манастири.

Въпреки тежестта, карантинните мерки, заедно с развитието на личната хигиена, дават плодове и болестта в Европа започва да отстъпва до края на 17 век. Що се отнася до проказата, редица учени са съгласни, че нейният причинител е заменен от по-агресивен причинител на друго заболяване – туберкулоза .

Въпреки това, въпреки че проказата практически е изчезнала в Европа и броят на заболяванията е намалял до минимум, в редица региони (главно с горещ климат) все още съществуват огнища на проказа. По-голям брой заболявания са регистрирани в Индия, Бирма, Виетнам, Непал, Бразилия, Мозамбик, Танзания и Мадагаскар.

През 1873 г. норвежкият изследовател Герхард Хансен открива причинителя на проказата – Mycobacterium leprae. Това откритие даде на заболяването ново (алтернативно) име – болест на Хансен. По-нататъшни изследвания на заболяването установиха, че патогенът навлиза в човешкото тяло най-често чрез увреждане на кожата и се предава по въздушно-капков път при близък контакт със заразен човек. Инкубационният период на заболяването, което е безсимптомно, продължава от 3 до 5 години, но този интервал може да варира от 6 месеца до 20 години.

Важно условие за излекуване – да, заболяването е излечимо – е ранното му откриване. Колкото по-късно се диагностицира заболяването, толкова по-трудно и продължително е лечението и толкова по-голяма е вероятността от увреждане. Редица изследователи посочват предразположеността на хората към проказа, причинена от определен дефект в ДНК. За такива хора вероятността да се заразят с проказа в неблагоприятни региони с най-голямо разпространение на болестта е много по-висока и причината за заболяването може да е по-вероятно да бъде контакт с микобактерия върху увредена кожа.

Чрез съвместните усилия на здравните власти на различни страни изследователските медицински институции разработват нови методи за лечение на проказа, рехабилитационни мерки за хора, които са се разболели и са страдали от болестта.

СЗО призовава за разбиране към хората, страдащи от това ужасно заболяване. Обръщайки се към международни правозащитни организации, както и към правителствени служители във всички страни, лекарите ги призовават да предоставят подкрепа на семейства с ниски доходи, чиито членове са податливи на проказа.

Отбелязва се, че в редица страни, където има огнища на проказа, дискриминационните закони срещу хората, страдащи от това заболяване, все още са в сила не само на обществено, но и на държавно ниво. ООН и СЗО призовават властите на тези държави да отменят законите, които дискриминират хората, страдащи от болестта.