• Датата на събитието е уникална за всяка година. През 2024 г. тази дата е 26 септември

Световният ден на морето е един от международните празници в системата на ООН. Този ден се чества от 1978 г. с решение на 10-та сесия на Асамблеята на Междуправителствената морска организация (ММО). До 1980 г. той се празнуваше на 17 март, а след това беше решено датата му да се премести в един от дните на последната седмица на септември.

Целта на Световния ден на морето е да привлече вниманието на международната общност към непоправимите щети върху моретата и океаните, причинени от прекомерния риболов, замърсяването на водата и глобалното затопляне, както и към наболелите проблеми за опазване на биологичните, природните и рекреационните ресурси на моретата за бъдещите поколения.

Най-важните задачи са повишаването на екологичната безопасност на морския транспорт, предотвратяването на замърсяването на морската среда, по-специално на нефта, запазването на биологичните ресурси и борбата с бракониерството.

Според ООН през последните 100 години видове риби като риба тон, треска и марлин са били уловени с 90%. Всяка година около 21 милиона барела петрол се изливат в моретата и океаните.

Синтетичните отпадъци, изхвърлени в големи водни тела, са отговорни за смъртта на милион морски птици и 100 000 морски бозайници годишно. Поради глобалното затопляне през последните 100 години нивото на водата в големите водни басейни на планетата се е повишило с 10-25 сантиметра.

Освен това превозът на стоки по море, като най-ефективният и рентабилен начин за международен транспорт на стоки, също нарушава екосистемите на моретата и океаните. В крайна сметка 80% от световната търговия се извършва чрез морски транспорт. Следователно развитието на безопасен и ефективен международен товарен транспорт е ключът към бъдещи проекти в областта на зелената икономика и устойчивото развитие.логични кампании и митинги в различни страни по света, пише calend.