На 2 април 2019 г. със своя резолюция (A/RES/73/286) Общото събрание на ООН одобри нова възпоменателна дата – Международен ден на делегата . Всички държави се насърчават да го празнуват ежегодно на 25 април в памет на събитието, случило се на този ден през 1945 г.

В онзи исторически ден, когато все още гърмяха експлозии, експлодираха снаряди и войници от страните от антихитлеристката коалиция умираха в името на мира и свободата, завършвайки поражението на хитлеристките войски, когато оставаха повече от 4 месеца до края на Втората световна война, в Сан Франциско се откри международна конференция, в която участваха представители от повече от 50 страни по света – 850 делегати.

Тази конференция беше свикана с цел разработване на принципи за предотвратяване на войни, намиране на решения за възстановяване на мира чрез съвместни усилия и изграждане на диалог между държавите и нациите. Основният резултат от конференцията в Сан Франциско беше създаването на ООН и разработването на нейния Устав. Този документ е подписан на 26 май 1945 г., а на 24 октомври същата година Уставът на ООН влиза в сила. Тази дата сега е Ден на ООН .

Първата възпоменателна дата беше отбелязана на 25 април 2020 г., на 75-ата годишнина от откриването на конференцията в Сан Франциско. Наименованието на възпоменателната дата има за цел да подчертае важната роля на делегатите на страните-представители на ООН в решаването на глобалните проблеми на съвременния свят: поддържане на сигурността и предотвратяване на войни и въоръжени конфликти, тяхното мирно разрешаване в случай на ескалация, решаване на въпроси на екологичната сигурност, хуманитарни въпроси, преодоляване на последиците от икономически и социални кризи и проблеми, принос за постигането на целите за устойчиво развитие.

Ключов компонент от работата на делегатите е справянето с тези предизвикателства чрез многостранна дипломация. За да направят това, те участват в заседанията на Общото събрание на ООН, Съвета за сигурност и други висши органи на ООН.

Етимологично думата „делегат“ произлиза от латинската дума „delegatus“ – изпратен. По същество делегатът е избран или назначен представител на всяка държава, партия, група, общество, организация и т.н., надарен с правото да представлява делегиращата страна на всяко събрание, конференция и т.н.

Изложби в музеи, фотоизложби, конференции и семинари в университетите са посветени на отбелязването на Международния ден на делегата, където разговорът неизбежно се насочва към паметните събития от 25 април 1945 г., когато всъщност започна работата по формирането на принципите на международната сигурност и развитие в следвоенния свят и беше определена ролята на делегатите от държавите-членки на ООН в този процес.