24 април е отбелязан в календара на екологичните дати като Световен ден на лабораторните животни , който е учреден от Международната асоциация срещу болезнените експерименти върху животни (InterNICH) през 1979 г. и подкрепен от ООН.
Първоначално той беше „празнуван“ от организации за защита на правата на животните в редица страни, а днес в целия свят активно се развива движение срещу вивисекцията (експерименти и тестове върху лабораторни животни), което се подкрепя от активисти от различни обществени организации и организации за правата на животните.
Изборът на дата съвпада с рождения ден на английския лорд Хю Даудинг (1882-1970), известен активист за правата на животните и противник на вивисекцията (експерименти върху животни).
Трябва да се каже, че животните са били използвани в експерименти от древни времена. Най-ранните споменавания на опити с животни се намират в гръцки писания през 2-ри и 4-ти век пр.н.е. Аристотел и Еразистрат са сред първите, които провеждат експерименти върху живи животни. Тези произведения обаче все още имаха епизодичен характер.
Концепцията за „лабораторно животно“ се появява в края на 19 век във връзка с бързото развитие на експерименталната биология и медицина, а от втората половина на 20 век методът за научни експерименти върху животни се обособява като самостоятелно направление. Днес лабораторни животни се използват за моделиране на патологични процеси и тестване на лекарства, козметика, цигари, хранителни добавки, битова химия… Основни клиенти на изследванията са големи фармацевтични и козметични корпорации.
Сред най-често използваните животни в експерименти са мишки, зайци, маймуни и кучета. Всяка година стотици представители на тези видове умират в лаборатории. Освен това животните се използват при обучението на бъдещи медицински работници и ветеринарни лекари.
Разбира се, в началния етап на развитие на науката за лабораторните животни етичните въпроси не бяха от значение, тъй като обхватът на тази „индустрия“ не беше толкова голям. В момента биоетичните въпроси са в центъра на вниманието както на учените, така и на обществеността. Жестоките експерименти и тестовете върху животни продължават да съществуват главно защото много потребители не са запознати с този морален проблем и производителите не се интересуват да го съобщават на крайния потребител. Именно с цел да се привлече вниманието на световната общественост към този проблем е създаден Световният ден на лабораторните животни.
Биоетиката на експериментите с животни изисква използването на всички най-нови постижения за подобряване на хуманното отношение към лабораторните животни, подобряване на технологията на тяхното поддържане, осигуряване на хуманното им и адекватно използване в експерименти, намаляване на броя на такива животни, намаляване на страданието и болката на животните по време на експеримента и т.н. Биоетиката също така разглежда моралните, правните, философските, социалните и религиозните проблеми, които възникват във връзка с неизбежното използване на животните като средство за прогреса на биологията и медицината.
Още в средата на миналия век в много страни се разгърна мощно социално движение под мотото „Красота без жестокост“, в резултат на което значителен брой козметични компании преминаха към растителни суровини (т.е. без животински компоненти) и алтернативни тестове (без използване на животни). Днес такива продукти са маркирани с търговска марка: заек в кръг и надпис „Не е тестван за животни“ или със знак „V“ (веган).
InterNICH също разшири дейността си в много страни по света, за да намери алтернативи на вивисекцията за използване в образователни институции. Много университети в Европа, а днес и в Русия, обявиха отказа си да провеждат опити върху животни. В замяна на това на учениците се предоставят видео материали и компютърни програми, които заместват дисекцията на животни. Те могат да придобият практически умения чрез дисекция на трупове на животни, умрели от естествена смърт, загинали при злополука или евтаназирани поради нелечима болест. Всичко това несъмнено ни позволява да спасим живота на много представители на животинския свят.
Но ако образователният процес може да се извърши без жив организъм, тогава, за съжаление, много научни експерименти са доста трудни за провеждане без участието на животни. Но и тук организациите за правата на животните постигнаха много положителни резултати през годините на своята работа. Така например през 1998 г. Великобритания първа забрани тестването на козметика върху животни и въведе закон, изискващ анестезия по време на експерименти, а след това и други страни направиха същото; В някои страни има организации, специализирани в защитата на правата на лабораторните животни; В Съединените щати се обръща голямо внимание на разработването на алтернативни методи за тестване.
Днес основният документ за правилата за работа с лабораторни животни е Директива 2010/63/ЕС на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз от 22 септември 2010 г. „За защита на животните, използвани за научни цели“, която е задължителна за учените във всички страни от Европейския съюз.
Трябва да се каже, че днес продуктите, които не са тествани върху животни, стават все по-популярни сред потребителите и следователно има и „безскрупулни“ производители по този въпрос. В тази връзка бяха одобрени редица важни документи и стандарти (етична козметика и битова химия) в световен мащаб, насочени към защита на животни, използвани в експерименти и други научни цели. Освен това продължава търсенето на алтернативни методи за експерименти с животни.
В Световния ден на лабораторните животни противниците на вивисекцията и привържениците на хуманната наука в различни страни провеждат различни мащабни образователни кампании и събития, за да привлекат отново общественото внимание към проблемите на нашите „по-малки братя“, обречени на експерименти, и да напомнят на хората, че съществуват алтернативна медицина, козметика, битова химия и продукти за лична хигиена. Има много несигурности и противоречия в защитата на правата на лабораторните животни, но само едно съпричастно и хуманно общество може да ги разреши.