24 АПРИЛ: Международен ден на младежката солидарност

0
9

Всяка година на 24 април се отбелязва Международният ден на младежката солидарност , който е учреден с решение на Световната федерация на демократичната младеж.

Празникът е отбелязан за първи път през 1957 г., а датата за Деня е определена да съвпадне с последната среща на Бандунгската конференция на азиатските и африканските страни през 1955 г. Самата федерация определя основните си задачи като борба за мир, демокрация и защита на правата и интересите на младежта.

Основната цел на Деня е да обедини младите хора и да укрепи тяхното единство, а също така – още една причина – да привлече вниманието на държавните институции, обществото и медиите към проблемите на младите хора.
Обединяването на усилията на младежи, обществени организации, широки слоеве от населението, грижовни хора, които са дълбоко загрижени за бъдещето на своите деца и внуци, позволява засилване на обществения контрол върху спазването на правата на младежта, насърчава повишаване на организираността и творческата активност на младежта при изпълнението на икономически, социални, научни, технически и морални проблеми на обществото, укрепване на приемствеността на поколенията, законността и реда.

Между другото, няма общоприето международно определение за възрастовата група на младежта. Например, за статистически цели ООН определя „младите“ като лица на възраст от 15 до 24 години, докато в Русия младежта се счита за социално-демографска група от лица на възраст от 14 до 35 години включително.

Според ООН в момента в света има повече от 1,8 милиарда млади хора на възраст от 15 до 24 години – най-голямото поколение младежи в историята. Почти 90% от всички млади хора живеят в развиващите се страни, където съставляват значителен дял от населението.

ООН отбелязва, че сегашното поколение младежи се отличава с най-високо ниво на взаимодействие. Като най-интегрирана в глобалните комуникационни мрежи, съвременната младеж има голям потенциал за установяване на диалог и организиране на партньорства между държави и участници във всички сегменти на обществения живот – от политиката до бизнеса, от науката и образованието до гражданското общество. ООН признава, че младите хора действат като катализатори за социален прогрес и стимулират политическата промяна в своите страни.

В същото време младите хора се сблъскват с огромни трудности при упражняването на правата си. Според ООН всеки пети млад човек няма работа, образование или обучение. Трудности възникват и в ситуации на конфликт или когато младите хора напускат домовете си, за да избягат от смъртна опасност или в търсене на по-добър живот. Според експертни оценки приблизително 408 милиона млади хора живеят в условия на въоръжени конфликти.

Дали е лесно да си млад в съвременното общество зависи от степента на единство на младите хора при решаването на техните проблеми.

Що се отнася до традициите на този празник, той се празнуваше доста широко. В Международния ден на младежката солидарност се проведоха младежки конгреси, концерти и други празнични събития, чиято програма беше внимателно обмислена. Основната им цел беше да подчертаят високата цел на приятелското обединение на народите, колективизма, да укрепят единството на нациите, да демонстрират желанието си да обединят усилията си в борбата за правата на младежта, да обединят младежта за решаване на проблемите си. Но с годините всичко това на практика е изчезнало и в момента тази дата се отбелязва спорадично, обикновено по инициатива и с подкрепата на различни младежки и обществени организации.