Празникът Седех – един от най-важните празници в зороастрийския календар – се пада на 23 септември, когато Слънцето се намира на 1 градус на Везни. Включен е в триадата на най-големите празници в годината заедно с Нуруз и Михрган.

Есенното равноденствие за зороастрийците е тъжно време на раздяла със слънцето и топлината. Те възприемат студената зима като временна смърт на природата, което означава краткотраен триумф на силите на злото, а есенното равноденствие, след което слънчевият ден отшумява, като преходна точка, символична линия, отвъд която започва ново време .

Лятото отмина, всичко, което трябваше да даде плод и сега умира, губейки предишната си форма. Но жизнената сила се пренася в плодовете и семената. Седе олицетворява закона, според който едни форми се унищожават, заменят се с други по естествен, хармоничен начин. Този закон е много важен за хората.

Зороастрийците вярват, че тя трябва да работи хармонично и във вътрешния, и във външния свят на човека. За да се борим със злото, е необходимо да направим избор към доброто и светлината, а есенното равноденствие се възприема от зороастрийците като възможност да направят такъв избор за тези, които все още не са решили.

Като символ на разделянето на зърното от плявата, зърната на ценния опит от отпадъците, на този празник се ядат семки и се пие сок от нар и мляко вместо вино. А самият празник е предшестван от специален пост.

Светят 8 защитни светлини – по посока на света.

Празненствата продължават от обяд до залез слънце. Четат се молитви към Ахура – Мазда и Митра – покровител на реда и закона.