Иля Репин: „Запорожци пишат писмо на турския султан“ (1880-1891)

23 ноември се отбелязва като Световен ден на акварела . Инициатор на създаването на празника е мексиканският художник Алфредо Гуати Рохо (исп. Alfredo Guati Rojo, 1918-2003). Именно той, като изключителен художник на акварела и също така убеден, че акварелът е способен да предаде красотата на света също толкова добре, колкото маслената живопис, през 1991 г. предлага провеждането на Международния ден на акварела всяка година на 23 ноември.

До голяма степен благодарение на усилията на този човек през втората половина на 20 век интересът към акварелите се възражда. Самият Алфредо Гуати Рохо е първият, който основава Акварелното общество на Мексико, Музея на акварелите, а след това допринася за разпространението на подобни общества в други страни.

Знаково събитие в историята на акварелната живопис е изобретяването на хартията в Китай през II век и използването й като основа за картини и рисунки. Това е мястото, където води началото си акварелът. Тази техника на рисуване става широко разпространена в Европа много по-късно: през 17 век.

Името на техниката идва от сходни френски и италиански думи, буквално означаващи „воден“, когато се превеждат на руски, а коренът на думата е „аква“, преведено от латински като „вода“. Името показва вида на боите, използвани в тази техника на рисуване. Това са бои на основата на водоразтворими вещества – лепила от растителен произход. Използването на такива бои ви позволява да постигнете ефекта на ефирност и лекота на изображението, плавни преходи. Постигането на подобен ефект се улеснява от използването на хартия като основа на картината, както и нейното предварително овлажняване.

Картината на Уилям Търнър „Firvaldstätt Lake“ (1802, Tate Britain, Лондон, обществено достояние)

Най-добрата хартия за акварел е ватманът, бристолският картон и торшонът. Връщайки се към боите, използвани в акварелната живопис, заслужава да се отбележи, че в допълнение към водоразтворимата лепилна основа и багрило, те съдържат вещества, които осигуряват пластичност на боята (глицерин), предотвратяват търкалянето от повърхността на лист хартия ( волска жлъчка), а също така предпазва от мухъл, появата на която е възможна поради естествения произход на елементите на състава на боята (фенол).

Съвременните художници, работещи в акварелната техника, използват не само класически акварелни бои и четки, но и нововъведени акварелни моливи и восъчни пастели, за да изработят отделни елементи и фрагменти от картината.

Сред художниците, работили в техниката на акварела, се открояват А. Дюрер , Ван Дайк , К. Лорейн и Г. Кастилионе . В края на 18 век акварелът става широко разпространен в Англия, въпреки че първоначално това се случва сред любители, а не сред професионални художници. Портретните миниатюри придобиха популярност в обществото. Скоро обаче в Англия се появи цяла плеяда професионални акварелисти. Сред тях не може да не споменем W. Turner , D. Cox, S. Prout, W.G. Хънт, Ф. Уокър и много други.

Картина от К.П. Брюлов „Сънят на младо момиче преди зазоряване“ (1830-1833, Музей на Пушкин, Москва, обществено достояние)

През 19 век акварелът става широко разпространен в Европа, САЩ и Русия. Много художници от 19-ти и началото на 20-ти век посветиха част или цялата си работа на акварели. Сред тях са Е. Делакроа, П. Сезан , Д.С. Сарджънт, П.Ф. Соколов, К. Брюлов и А. Брюлов , Л. Лагорио, М. Врубел , И. Репин , А. Беноа , В. Кандински и много други.

В Русия Обществото на акварелистите се появява през 1887 г., но след революцията от 1917 г. дейността му престава, въпреки факта, че дори през съветския период интересът на художниците към акварелите никога не избледнява. Възраждането настъпва през 1998 г., когато се появява „Обществото на акварелните художници на Санкт Петербург“. Академията за акварел и изящни изкуства на Сергей Андрияка в момента работи в Русия.

По правило вече в навечерието на Международния ден на акварела в различни градове по света, с прякото участие на Акварелни общества, се провеждат изложби на картини на художници, работещи в тази интересна техника на рисуване, майсторски класове за начинаещи художници и други интересни събития .