На 22 септември много страни празнуват един от екологичните празници – Световният ден на слоновете , който беше създаден по инициатива на екологични организации, природозащитници и загрижени хора, загрижени за намаляването на броя на тези животни. Този факт може да предизвика удивление за някои, но, уви, днес дори такива дебелокожи гиганти се нуждаят от защита.

Слоновете са най-големите сухоземни бозайници на планетата и принадлежат към семейство Слонови (Elephantidae), разред Proboscidea. Това са интелигентни, самоосъзнати и високоорганизирани животни, единствените оцелели представители на древната група хоботни, които преди са обитавали по-голямата част от сушата. В момента в дивата природа слоновете живеят в тропическите гори и саваните на Югоизточна Азия и Африка.

От древни времена слоновете са били почитани от много народи по света; в много култури те са символ на силата и величието на владетелите, мъдростта и спокойствието, добротата и просперитета. Във всяка будистка страна слоновете са почитани като символ на дълголетие, благоразумие и благоразумие.

Те също изиграха важна роля в реалния живот на хората. Известно е, че в древни времена слоновете са участвали във военни кампании и битки, помагали са в строителството и транспортирането на стоки и са били незаменими помощници на селяните. И дори днес благосъстоянието на редица страни, в които туризмът е един от ключовите сектори на икономиката, пряко „зависи“ от слоновете, които привличат туристи в страната. Например в Тайланд и Индия слоновете участват във всички празници, създават уникален аромат, играят поло, участват в състезания, рисуват, забавляват туристи…

Човекът обаче е основният враг на слона. В края на краищата основните причини за намаляването на броя на тези животни са хората, които ги ловуват за бивни и месо, унищожаването поради увреждане на културите, обезлесяването – естественото местообитание на слоновете и цялостното влошаване на околната среда.

Днес например африканските слонове са на крачка от изчезване. Въпреки факта, че в много страни по света убийството на слон се наказва със смърт и за тяхната защита са създадени защитени територии и зони за защита на околната среда, проблемът все още остава. Индийските слонове не се ловуват заради бивните им, които имат само мъжките, но и те са много къси. Но тук ситуацията не е по-лесна. Тъй като Индия се смята за най-гъсто населеното място в света, слоновете просто са принудени да напуснат естественото си местообитание, често обречени на смърт поради липса на храна и вода.

Дори зоологическите градини не са решение на проблема. В края на краищата те не се чувстват удобно навсякъде и не навсякъде слоновете получават подходяща грижа и любезно отношение. Но, на първо място, в плен слоновете практически не се размножават и продължителността на живота им е значително намалена (средната продължителност на живота в дивата природа е 60-70 години).

В момента са оцелели само два вида: индийският слон, който достига височина до 2,5 метра и тежи 3-5 тона, и по-едър представител – африканският слон, с тегло 5-7 тона, височината му може да достигне до 4 метра. Днес в Африка има около 500-600 хиляди слона, в Азия – около 30 хиляди индивида, като тези цифри непрекъснато намаляват. Индийските слонове са изброени като „застрашени“ в Червения списък на Международния съюз за опазване на природата (IUCN), докато африканските слонове са изброени като „почти застрашени“. През 1989 г. ООН напълно забрани международната търговия със слонова кост (бивни), която се използва за бижута и занаяти.

Ето защо основната цел на Деня е да разпространи информация за необходимостта от защита и запазване на популацията на африканските и индийските (или азиатските) слонове и да привлече вниманието на широката общественост към проблема с незаконното унищожаване на слонове и неправилното отглеждането на тези животни в плен.

Въпреки факта, че Световният ден на слоновете все още няма официален статут, много екологични и екологични организации в различни страни по света традиционно участват в организирането на събития, посветени на тази дата. На този ден се провеждат образователни събития, флашмобове, изложби и конференции; на хората се разказва за слоновете, техния живот в природата и в плен, както и за проблемите на опазването на тези величествени животни.

Трябва също да се отбележи, че това не е единствената дата, посветена на слоновете. По този начин има други празници и международни дни, пряко свързани с тези животни и празнувани по решение на различни инициативни групи от различни части на света. Например 20 юни е Световният ден на слоновете в зоологическата градина , а 13 март е Ден на слоновете в Тайланд . Има и Световен ден на слона (или „Ден на слона“), който се отбелязва всяка година на 30 ноември .

Някои интересни факти за слоновете:
– В допълнение към факта, че слоновете са най-големите живи сухоземни бозайници на планетата, женските слонове имат период на бременност от 22 месеца, най-дългият период от всяко животно, за да раждат малките си. В този случай се ражда само едно теле с тегло до 100 кг.
— Един слон изяжда до 450 кг растителна храна на ден и изпива до 300 литра вода. И тъй като яде толкова много, зъбите му се сменят 6-7 пъти през целия му живот.
— Смята се, че слоновете имат добре развита емоционална сфера – те могат да изпитват различни чувства: тъга, радост, съпричастност, тъга и дори депресия. Между другото, слоновете са единствените животни, които имат погребален ритуал.
— Известно е също, че слоновете са десняци и левичари, в зависимост от това кой бивник използват най-често. Поради това обикновено едната им бивница е по-къса от другата (работната се износва по-бързо).
— Слоновете са отлични плувци, но не могат да скачат, така че просто прекрачват или заобикалят препятствията.

Има и поговорки за слоновете: „Бик в магазин за порцелан“ е, когато тромав, тромав човек с лоша координация на движенията, който със сигурност ще счупи нещо около себе си, често се сравнява със слон. Но това, между другото, е погрешно схващане, тъй като според дресьорите слонът е много спретнато и внимателно животно. Но поговорката „Изстрел в слон“ е много вярна. В края на краищата дебелината на кожата му с подлежащите слоеве достига 3 см. И ако той се търкаля в калта, както обичат да правят слоновете, тогава засъхналата кал и подкожната мазнина, която може да бъде с дебелина до 5 см, го правят. кожа естествена броня.