На 21 май 2003 г. беше отбелязан първият Световен ден на културното многообразие за диалог и развитие .

През 2001 г. ЮНЕСКО прие Всеобщата декларация за културното многообразие, а през декември 2002 г. Общото събрание на ООН, в своята резолюция 57/249, обяви 21 май за Световен ден на културното многообразие за диалог и развитие.

В същия документ ООН прикани всички държави членки, междуправителствени органи, организации от системата на Организацията на обединените нации и съответните неправителствени организации, наред с други неща, да информират обществеността за ценността и значението на културното многообразие и по-специално да насърчават, чрез образованието и медиите, осведомеността за положителната роля на културното многообразие.

Въпреки това, и този факт беше отбелязан и в съобщението, в момента културата е застрашена от различни фактори – в един случай прекомерната защита на националната идентичност създава заплаха за културата на различни малцинства; в друг случай религията оказва натиск върху културата; в третата, в почти всички страни по света, под влияние на глобализацията, езиците изчезват, традициите се губят, уязвимите култури се маргинализират или дори изчезват напълно.

Следователно опасността от рязко намаляване на обхвата на културното разнообразие е много сериозна , а проблемът със запазването на културното наследство за бъдещите поколения е много неотложен. Освен това, повечето от всички големи световни конфликти имат, наред с други неща, културен произход. Преодоляването на пропастта между културите е наложително за постигане на мир, стабилност и развитие.

Всички тези факти и осъзнаването на тяхното съществуване определиха приемането през 2001 г. на Всеобщата декларация на ЮНЕСКО за културното многообразие, която е придружена от двадесет основни насоки на действие и която предлага ново разбиране за връзката между многообразието, диалога и развитието. Тези три понятия са взаимосвързани и ни позволяват да вземем предвид и оптимизираме културните ресурси на човечеството.

С приемането на тази декларация, държавите-членки на ЮНЕСКО се ангажираха да признават, защитават и активно да насърчават ползите от културното многообразие на местно, национално и международно ниво.

Културното многообразие е движеща сила за развитие не само по отношение на икономическия растеж, но и като средство за по-пълноценен интелектуален, емоционален, морален и духовен живот. Това е отразено във всичките седем културни конвенции, които осигуряват солидна основа за насърчаване на културното многообразие. Културното разнообразие е ценен актив и е от съществено значение за намаляване на бедността и устойчиво развитие.

Кризата с Covid-19 засегна целия свят и повлия на всички аспекти на обществото, включително културата. Културни събития бяха отменени, културни институции бяха затворени, обекти на световното наследство на ЮНЕСКО бяха затворени за посетители, имаше риск от плячкосване на културни обекти и увеличаване на бракониерството в природните резервати. Последиците са социални, икономически и политически. Това се отнася до достъпа до култура, социалните права на творците и творческите работници и защитата на многообразието от културни изрази.

Но в същото време, по време на период на социално дистанциране, милиарди хора се обърнаха към културата. Хората активно създават съдържание в интернет, наблюдава се значително увеличение на виртуалните посещения на музеи и галерии, а чрез социалните мрежи се провеждат виртуални културни събития като хорово пеене. ЮНЕСКО стартира уебсайт, който публикува информация за най-добри практики за справяне с възникващи предизвикателства, които могат да бъдат адаптирани към националния контекст.

Днес този празник се отбелязва в много страни по света, което позволява на хората да придобият по-дълбоко разбиране за ценностите на културното многообразие и предоставя възможност за развитие на сътрудничество между народите.

През 2013 г., като част от ежегодния Световен ден за културно многообразие за диалог и развитие, ЮНЕСКО и Алиансът на цивилизациите към ООН стартираха кампания под мотото „Направи едно нещо“ в подкрепа на движението за многообразие и участие. Чрез насърчаване на отделни лица и организации по целия свят да предприемат конкретни действия в подкрепа на многообразието, кампанията има за цел и да повиши глобалната осведоменост за значението на междукултурния диалог, многообразието и приобщаването, както и да изгради глобална общност от хора, ангажирани с подкрепата на многообразието в реалния и ежедневен живот.

През септември 2022 г. делегации от 150 държави се събраха в Мексико, за да участват в MONDIACULT 2022, най-голямата световна конференция за култура през последните 40 години. Те единодушно приеха знакова Декларация за културата, призоваваща културата да бъде призната за „глобално обществено благо“ и включена като самостоятелна цел в програмата за развитие след 2030 г.

Документът затвърждава културни права, които трябва да се вземат предвид в държавната политика, включително социални и икономически гаранции за творческите работници, свобода на творчеството, правото на коренното население да запазва традиционните знания, както и мерки за опазване и развитие на културното и природното наследство. В него се призовава и за по-ефективно регулиране на цифровия сектор, особено на големите платформи, за да се защити културното многообразие онлайн, да се гарантират правата върху интелектуална собственост на творческите работници и да се осигури справедлив достъп до информация за всички.