Денят на военната слава – Денят на поражението на нацистките войски от съветските войски в битката при Сталинград (1943 г.) – се чества в Русия ежегодно на 2 февруари. Създаден е с Федерален закон № 32-FZ от 13 март 1995 г. „За дните на военната слава (победните дни) на Русия“.

Плановете на нацисткото командване, определени за лятото на 1942 г. по време на Втората световна война, включват поражението на съветските войски в южната част на СССР. На 17 юли 1942 г. започва първият етап от Сталинградската битка – отбранителният.

По-конкретно, плановете на нацистите се свеждат до следното: да овладеят петролните райони на Кавказ, богатите земеделски райони на Дон и Кубан, да прекъснат комуникациите, свързващи центъра на страната с Кавказ и да създадат условия за прекратяване на войната в тяхна полза. Изпълнението на тази задача беше възложено на групи армии А и Б.

Буквално четири месеца по-късно съветските войски дадоха решителен отпор на врага – на 19 ноември 1942 г. съветските войски започнаха контранастъпление близо до Сталинград и на 2 февруари 1943 г. завършиха разгрома на групата нацистки войски, действащи в посока Сталинград.

Тогава предаването на града е приравнено не само на военно, но и на идеологическо поражение. Имаше битки за всеки блок, за всяка къща; централната гара на града премина 13 пъти от едни в други ръце. И все пак съветският народ и войниците на Червената армия успяха да устоят. На 31 януари 1943 г. командирът на германската група войски Ф. Паулус капитулира, а обкръжената група на 6-та германска армия капитулира на 2 февруари 1943 г.

200-те героични дни и нощи на отбраната на Сталинград останаха в историята като най-кървавите и най-жестоките. Повече от милион съветски войници и офицери бяха убити и ранени по време на отбраната на града. Загубите на врага възлизат на около 1,5 милиона души. За първи път след войната в Германия е обявен национален траур.

Руините на сградата са един от паметниците на музея-резерват Битката при Сталинград (Снимка: Денис Дряшкин, лицензирана от Shutterstock.com)

Битката при Сталинград е най-голямата сухопътна битка през Втората световна война и една от повратните точки във военните операции, след което германските войски окончателно губят стратегическата инициатива, а съветските въоръжени сили я прехващат и я задържат до края на войната. . Освен това поражението на фашисткия блок при Сталинград подкопа доверието на неговите съюзници в Германия и допринесе за активизирането на Съпротивителното движение в европейските страни. Япония и Турция бяха принудени да се откажат от плановете си за активни действия срещу СССР.

Победата при Сталинград е резултат от непреклонната сила на духа, смелостта и масовия героизъм на съветските войски. За бойните им отличия 44 части и съединения са удостоени с почетни звания, 55 са наградени с ордени, а 183 са преобразувани в гвардейски части. Десетки хиляди войници и офицери бяха наградени с правителствени награди. 112 от най-отличилите се стават Герои на Съветския съюз. Повече от 700 хиляди участници в тази грандиозна битка бяха наградени с медал „За отбраната на Сталинград“. И през май 1945 г. Сталинград получава титлата Град-герой.

Днес, в памет на Сталинградската битка, се отбелязва Денят на военната слава на Русия, провеждат се тържествени и мемориални събития, а в самия Волгоград са установени много исторически места, свързани с неговото героично минало. Но най-известният паметник, посветен на защитниците на Сталинград, е „Родината зове!“ на Мамаев курган .