Има много неща
, за които бих умрял,
но няма нищо
, за което бих бил готов да убия.

Махатма Ганди

Международният ден на ненасилието, установен с резолюция на Общото събрание на ООН от 15 юни 2007 г. (A/RES/61/271), се отбелязва ежегодно на 2 октомври в много страни по света.

 

Датата не е избрана случайно: на 2 октомври 1869 г. е роден Махатма Ганди, водачът на индийското движение за независимост и основоположник на философията и стратегията за ненасилие.

Според резолюцията на ООН Международният ден служи като допълнителен повод за „насърчаване на ненасилието, включително чрез образователни дейности и дейности за повишаване на осведомеността на обществото“. Документът потвърждава „универсалното значение на принципа за ненасилие“, както и желанието за „утвърждаване на култура на мир, толерантност, разбирателство и ненасилие“.

Държавният министър по международните въпроси на Индия Ананд Шарма, представяйки резолюцията от името на нейните 140 спонсори в Общото събрание, заяви, че „широката и разнообразна гама от спонсори на документа отразява дълбокото уважение към Махатма Ганди, както и към непреходно значение на неговите философски възгледи . В речта си той цитира следното изявление на покойния лидер: „Ненасилието е най-голямата сила в ръцете на човечеството. То е по-мощно от най-мощното разрушително оръжие, създадено от човешката изобретателност.

Принципът на ненасилието, известен също като ненасилствена съпротива, отхвърля използването на физическо насилие за постигане на социална или политическа промяна.

Смята се, че има три основни категории ненасилствени действия: протест и убеждаване (това включва по-специално шествия и пикети); отказ от сътрудничество; ненасилствена намеса (например блокиране на трафика или заемане на помещения без нараняване на хората). Често характеризирана като „политика на обикновените хора“, тази форма на социална борба е възприета от големи популации по света в борбата за социална справедливост.

Един от основните теоретични принципи на ненасилието е, че властта на управляващите зависи от подкрепата на населението и че ненасилственото действие може по този начин да подкопае съществуващото правителство, като го лиши от неговата подкрепа, както и чрез съгласуваните действия на населението.

В съвременния свят, където, за съжаление, все още има много насилие и социална несправедливост, както и голям брой въоръжени конфликти и сблъсъци в различни страни, Денят на ненасилието е много актуална и важна дата.