ВТОРА ПОБЕДА ЗА ВОЛЕЙБОЛИСТИТЕ НА ДОБРУДЖА

Волейболистите на Добруджа 07 записаха втора победа за новия сезон в Efbet Супер Волей. Воденият от Данаил Милушев тим надигра категорично като гост Раковски 1964 (Севлиево) с 3:0 (25:23, 25:21, 25:23) в мач от 4-ия кръг на шампионата, игран пред около 200 зрители в зала “Дан Колов”, информира sportal.bg. По този начин добричлии са 6-и във временното класиране с 2 победи, 1 загуба и 6 точки, но и мач по-малко. Раковски пък е на последното 12-о място без победа и без спечелена точка до момента и също със среща по-малко. В следващия 5-и кръг Добруджа посреща Пирин (Разлог), докато севлиевци ще гостуват на Берое 2016 (Стара Загора).

Най-полезен за Добруджа бе естонският диагонал Маркус Уускари с 15 точки (1 ас и 48% ефективност в атака), а Димитър Маринков добави още 11 точки (1 блок, 43% ефективност в атака и 65% позитивно посрещане). За домакините от Раковски Боян Христов бе над всички с 18 точки (1 блок, 3 аса и 47% ефективност в атака), а Дейвид

Барутов завърши с 13 точки.

СЕПТЕМВРИ (СОФИЯ) НЕ ДОПУСНА ГРЕШКА В БАЛЧИК

Септември (София) записа нова победа в актива си, след като надигра Черноморец (Балчик) като гост в двубой от 17-ия кръг на Втора професионална футболна лига. Така вече 10 поредни двубоя столичани нямат загуба във второто ниво на футбола у нас. Септември вкара по едно попадение в двете полувремена, след като първо Димитър Костадинов реализира в 13-ата минута, а след това Борислав Маринов удвои в 82-ата.

С тази победа Септември се откъсва с 5 точки на върха, след като в актива си има 37, а вторият Спартак допусна загуба и остана с 32. Черноморец (Балчик) пък е предпоследен с 15 пункта, на 4 от спасителното 14-о място.

В следващия кръг тимът на Белия град ще премери сили със състава на Добруджа 1919 (Добрич). Мачът ще е в Балчик на 25 ноември, събота, от 14:30 часа.

25 ноември 2023 г., събота, 14:30 ч.

Марек 1915 (Дупница) – Черноморец 1919 (Бургас)

Спортист 2009 (Своге) – Беласица (Петрич)

Спартак (Плевен) – Марица 1921 (Пловдив)

Черноморец (Балчик) – Добруджа 1919 (Добрич)

Монтана 1921 (Монтана) – Струмска слава (Радомир)

27 ноември 2023 г., понеделник, 14:30 ч.

Янтра 2019 (Габрово) – Бдин 1923 (Видин)

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Спартак 1918 (Варна)

Лудогорец 1945 II (Разград) – Дунав (Русе)

27 ноември 2023 г., понеделник, 14:45 ч.

Литекс (Ловеч) – Септември (София) – пряко по Диема спорт

МАНАРИНО СПЕЧЕЛИ ТИТЛАТА В СОФИЯ

Опитният Адриан Манарино завърши с титла в Sofia Open най-силния сезон в кариерата си. 35-годишният французин се наложи със 7:6(6), 2:6, 6:3 за 2 часа и 17 минути игра над Джак Дрейпър в “Арена София”. Дрейпър ще остане разочарован от развоя на финала, който спокойно можеше и да спечели в два сета, но също може да се похвали с най-успешната година във все още младата си кариера. С достигането до последния мач в София той изравни рекорда на Анди Мъри за най-млад британец на финал в турнир от календара на АТР – на 21-годишна възраст.

35-годишният Манарино започна двубоя срещу Дрейпър с пробив в своя полза, но веднага след това загуби подаването си и до края на сета съперниците се преследваха в резултата. Последва също толкова оспорван тайбрек, в който Манарино надделя с 8:6 точки.

Във втората част Джак Дрейпър бе този, който осъществи ранен пробив и поведе с 2:0, а след това последва нов за аванс от 4:1 и след 6:2 в края 21-годишният британец изравни сетовете. Французинът нанесе решителен удар в третия сет, пробивайки подаването на противника за преднина от 4:2 и го затвърди за 5:2. Дрейпър не успя да навакса и Манарино ликува при първия си мачбол.

ВАЖНИ ТРОЙКИ НА ВЕЗЕНКОВ ПОМОГНАХА ЗА ПОБЕДА НА САКРАМЕНТО

Александър Везенков направи силно включване от пейката за Сакраменто Кингс при победата със 105:98 над Оклахома Сити Тъндър в първия мач на тима от новия In-Season турнир на НБА. Българският национал изправи на крака феновете в “Голдън 1 Сентър” с две тройки в последната четвърт на двубоя, които пречупиха съпротивата на “гръмотевиците”. Везенков престоя на паркета общо 8 минути, в които освен 6-те точки допринесе за успеха на своя отбор с една борба и една открадната топка.

Сакраменто и Оклахома са в една група с Голдън Стейт и Минесота, като форматът на групата е всеки срещу всеки по веднъж. Победителят в групата продължава напред към елиминационната фаза, а освен това билет към втория етап на турнира ще получи и отборът с най-добри показатели, завършил на второто място. Четвъртфиналите ще се проведат на 4 и 5 декември, полуфиналите са на 7 декември, а шампионът ще бъде определен на 9 декември. Всеки играч от отбора шампион ще получи бонус половин милион долара. Всички резултати от турнира, освен финала, ще се зачитат и за редовния сезон.

Две минути преди края на третата част Везенков се появи в игра. Българинът веднага извърши нарушение срещу Лу Дорт, който беше точен от наказателната линия за 67:69, но Кийгън Мъри взе нещата в свои ръце и помогна на “кралете” да влязат в заключителните 12 минути с преднина от 5 точки. Мъри продължи серията си с нова тройка за 78:70, а Везенков взе първата си борба. Малко след това Саша беше точен от далечна дистанция. Той се прояви и в защита с открадната топка, а Сакраменто набързо увеличи преднината си на 13 точки. Последва още една тройка на Везенков след асистенция на Сабонис. В тези минути стрелбата на “кралете” потръгна, а Оклахома не можеше да отговори. След излизането на Везенков разликата отново падна, но тройка на Кевин Хъртър върна спокойствието на Кингс. В края “гръмотевиците” бяха принудени да правят нарушения и да разчитат на успешни далечни стрелби, но Сакраменто не допусна да се стигне до изненада.

Най-резултатен за победителите беше Кевин Хъртър с 28 точки, Кийгън Мъри наниза 24, а Сабонис завърши със 17, но добави към тях 12 борби и 13 асистенции, с което оформи “трипъл-дабъл”. Гилджъс-Александър беше над всички за Оклахома с 33 точки, 7 борби и 6 асистенции.

ПЕТРА ВЛЪХОВА СПЕЧЕЛИ ПЪРВИЯ СЛАЛОМ ЗА СЕЗОНА

Словачката Петра Влъхова спечели първия слалом при жените за сезона от Световната купа по ски-алпийски дисциплини в Леви (Финландия), докато шампионката Микаела Шифрин се нареди на четвърто място. Влъхова, шампионка от 2021 година, бе най-бърза в първия манш и повтори постижението си във втория под прожекторите заради намаляваща естествена дневна светлина. Представителката на Словакия записа общо време 1:50.59 минути и постигна 29-а победа в състезанията от Световната купа. На второ място остана германката Лена Дюр с изоставане от 1.41 секунди, а на трета позиция се нареди Катарина Лайнсбергер от Австрия, на 1.55 секунди от Влъхова. Четвъртата Микаела Шифрин даде време с 1.70 секунди по-бавно от победителката.

Петра Влахова поведе в класирането за Малката световна купа в дисциплината със 100 точки, пред Дюр с 80 и Лайнсбергер с 60 точки.

В общото класиране за Световната купа Влъхова е начело със 160 точки. Лара Гут-Бехрами държи втората позиция със 100 точки, а третото място заема шведката Сара Хектор с 93 точки в актива си. sportal.bg

МБАПЕ И ДОНАРУМА КАЧИХА ПСЖ НА ВЪРХА

Пари Сен Жермен постигна пета поредна победа в Лига 1, след като спечели с 3:0 гостуването си на Реймс. Тимът на Луис Енрике се възползва от грешката на Ница и оглави класирането. В основата на успеха бяха Килиан Мбапе и Джанлуиджи Донарума. Нападателят отбеляза и трите гола в мача, а италианският вратар направи серия от блестящи спасявания. Мбапе откри резултата в третата минута след великолепно изпълнение, разписа се отново след час игра и оформи хеттрика си в 82-ата минута. Реймс, който е четвърти в класирането, затрудни сериозно парижани, но не успя да преодолее Донарума.

ПСЖ поведе още в третата минута. Центриране на Дембеле към далечната греда бе засечено великолепно от въздуха от Мбапе, който с прецизен удар от воле прати топката в мрежата. Домакините опитаха да отговорят бързо, Дарами проби покрай Солер, преди да центрира опасно, но никой не засече топката. Малко по-късно Ито прати топката в мрежата, но попадението не бе зачетено поради засада. Блестяща изява на Маркиньос предотврати гола, след като той изби топката пред крака на Дарами в наказателното поле.

След гола Реймс имаше тотално предимство, а удар на Мунеци мина покрай вратата. Следващото отлично спасяване на Донарума бе след удар от фал на Ито. Вратарят обаче можеше да сбърка фатално. Той направи много рисково подаване към Руис, а Матисива открадна топката, но стреля неточно. След период на известно затишие малко преди почивката Донарума направи две страхотни спасявания. Той първо отрази удар на Ричардсън от близко разстояние, а след това се справи с много опасно центриране на Ито.

След почивката ПСЖ заигра малко по-стабилно, но положенията пред вратата на гостите продължиха. Бившият вратар на Милан отрази силен удар с глава на Абделхамид. Пропуските на Реймс бяха наказани в 58-ата минута, когато Мбапе отбеляза втория си гол в мача. Отлична комбинация завърши с подаване на Солер към нападателя, който вкара с удар отблизо. Поредната блестяща изява на Донарума дойде в 72-ата минута. Той изби мощен шут на Мунеци, който се опита да го разстреля със силен удар. Влезлият като резерва Брадли Баркола асистира на Мбапе за третия му гол в мача. Той отлично го намери в наказателното поле и Килиан оформи своя хеттрик.

МИКАЕЛА ШИФРИН С ИСТОРИЧЕСКА 89-А ПОБЕДА В СВЕТОВНАТА КУПА

Невероятната американска звезда в зимните спортове Микаела Шифрин постигна забележителната 89-а победа в кариерата си в Световната купа по ски алпийски дисциплини. За седми път тя триумфира на пистата във финландския зимен център Леви, печелейки и 54-ти слалом на сметката си. Американката беше над всички конкурентки с общо време 1:51.68 минути, което беше с 0.18 секунди по-добро от постижението на хърватката Леона Попович. Последното място на подиума зае германката Лена Дюр, която изостана с 0.30 секунди от победителката. Топ 10 допълниха Сара Хектор, Мина Фуерст Холтман, Али Нълмейер, Лоран Сен Жермен, Катарина Лийнсбергер, Уенди Холденер и Зринка Лютич.

Шифрин влезе в историята със седмата си победа в Леви, защото досега в Световната купа само Френи Шнайдер със седем успеха в Марибор е била толкова успешна на една конкретна локация в слалома. В същото време пък Шифрин изравни постижението на Анемари Мозер-Прьол, която има седем успеха в спускането в Пфронтен, а иначе водачка с изключителните 14 победи в спускането в Лейк Луис е Линдзи Вон.

МАРИНЕЛА НИНЕВА СПЕЧЕЛИ БАЛКАНСКАТА ТИТЛА ПО МАРАТОН

Българката Маринела Нинева спечели балканската титла по маратон при жените в Атина.

Националната шампионка и рекордьорка в дисциплината Нинева беше най-бърза в класическата дистанция от 42,195 километра по улиците на гръцката столица с време 2:47.42 часа. Втора за регионалното първенство с 2:49.54 часа завърши Ана Юсурова (Азербайджан), а бронза заслужи румънката Адела-Паулина Думитреску с 2:54.20 часа.

В надпреварата при мъжете Мирослав Спасов се нареди пети в класирането за Балканския шампионат с 2:29.35 часа. Шампион стана представителят на домакините Хараламбос Питсолис с 2:23:34 часа , пред румънеца Илие-Александру Корнески с 2:24:36 часа и Явуз Аграли (Турция) с 2:25:39 часа. sportal.bg

LONDON, ENGLAND – NOVEMBER 12: Raheem Sterling of Chelsea is challenged by Kyle Walker of Manchester City during the Premier League match between Chelsea FC and Manchester City at Stamford Bridge on November 12, 2023 in London, England. (Photo by Ryan Pierse/Getty Images)

ЧЕЛСИ СПРЯ МАНЧЕСТЪР СИТИ В ЛУД МАЧ С ОСЕМ ГОЛА

Челси и Манчестър Сити сътвориха истински спектакъл на “Стамфорд Бридж”, завършил 4:4. Двубоят мина през няколко обрати, бе изпълнен с емоции и качествени изпълнения. Лондончани показаха как може да бъде спрян шампионът на Англия и дадоха надежди на феновете си, че вървят по правилния път, тъй като изиграха изключителен двубой. Над всички в техните редици бяха бившите играчи на “гражданите” Рахийм Стърлинг и Коул Палмър.

Отборът на Пеп Гуардиола повече след спорна дузпа, реализирана от Ерлинг Холанд в 25-ата минута. Само четири минути по-късно Тиаго Силва изравни, а малко по-късно Стърлинг даде преднина на домакините. В края на първата част Мануел Аканжи направи резултата 2:2. Холанд изведе гостите напред в самото начало на второто полувреме, а Никлас Джаксън изравни в 67-ата минута. Родри се разписа в 86-ата минута, а в добавеното време Палмър изравни за крайното 4:4 от дузпа.

Така Челси спря серията на Ман Сити, който бе спечелил последните си пет мача във всички турнири. Точката не помага много на тима на Маурисио Почетино, който е десети в класирането. “Гражданите” вече са едноличен лидер, като имат преднина от една точка пред Ливърпул и Арсенал, а след паузата за националните отбори се изправят срещу мърсисайдци на “Етихад”.