Датата на събитието е уникална за всяка година. През 2025 г. тази дата е 19 януари
Всяка година на третата неделя на януари, по инициатива на ООН, светът отбелязва Световния ден на религията . Този празник датира от 1950 г., когато националното ръководно тяло на Бахайската вяра в САЩ го учредява с цел да провъзгласи единната същност на всички световни религии и да покаже, че религията е преди всичко сила за обединяване мир, а не раздор.
В крайна сметка, в много отношения историята на човешката култура и цивилизация е история на религиите. А чувството за обща вяра, както показва историята, е един от водещите фактори, обединяващи хората. Ето защо основната идея на днешния празник, който вече е широко разпространен в света, е „Религията трябва да бъде причина за единство“. Което дава основателна причина отново да обърнем внимание на ролята на религията в съвременния свят.
В историята на човечеството има много различни религиозни традиции и вярвания. Сред тях се открояват трите най-разпространени религии – християнство, ислям, юдаизъм, които имат многобройни последователи в различни региони на света. Друга доста голяма част от населението изповядва будизма, индуизма и зороастризма. Въпреки че почти всички религии имат вековна история, има и редица не напълно проучени религиозни течения – например малки племена и народи, живеещи далеч от цивилизации, както и редица съвременни новообразувания.
Бъдещето на човечеството до голяма степен зависи от ценностите и структурата на обществото, които не на последно място са повлияни от религиозните традиции, които не само говорят за определен набор от етични стандарти, но и са здраво вградени в ежедневието на хората, оказвайки влияние върху както за поведението на хората, така и за развитието на цялата общност.
Струва си да се отбележи, че различните държави имат различни отношения религия-държава. Например в Европа доминира максимално светският характер на обществения живот, в Русия религиозните деноминации се регулират от принципа на разделение на държавата и църквата. Русия, според конституцията, е светска държава, която е отделена от религията и никоя религия не може да бъде установена като държавна или задължителна. Всички религии са равни пред закона и религията е личен въпрос за всеки. Тази ситуация в съвременна Русия гарантира свободата на религията.
Разбира се, религиите се различават една от друга по много начини, но в същото време са много близки във възгледите си за основните общочовешки ценности.
Но не трябва да забравяме, че има и забранени религиозни организации и сдружения, чиято дейност е терористична и екстремистка. Тревожно е, че за някои хора всяка религия се превръща в основен враг, с който трябва да се борят упорито.
Затова днес в Световния ден на религията в различни страни се провеждат различни събития – концерти, кръгли маси, семинари, изложби и др., посветени на проблемите на установяването на мира и развитието на толерантността по света, укрепването на взаимното разбирателство между последователите на всички религии. Те обикновено се провеждат с участието на представители на религиозни общности от всички вероизповедания.
Светът на религиите с право се счита за наследство на човечеството и заслужава най-голямо внимание, изучаване и защита. Толерантността в духовната сфера е добра основа за поддържане на гражданския мир в настоящето и бъдещето. Ето защо основната задача днес е да се противопоставят на различни злоупотреби с религията, особено участието й в екстремистки движения, но в същото време да се създадат всички условия за проявление на нейния творчески потенциал във всички сфери на човешкия живот. Това е бъдещето.