250 са новодиагностицираните с COVID-19 лица през последното денонощие. PCR тестовете, направени през изминалите 24 часа, са 5303. Това сочат данните в Националната информационна система. Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е както следва: Благоевград – 22; Бургас – 8; Варна – 21; Велико Търново – 9; Габрово – 9; Добрич – 18; Кърджали – 1; Кюстендил – 9; Пазарджик – 9; Перник – 9; Плевен – 5; Пловдив – 24; Разград – 3; Русе – 5; Силистра – 5; Сливен – 5; Смолян – 3; София област – 13; София град – 55; Стара Загора – 11; Хасково – 3; Шумен – 1; Ямбол – 2.

Общо 10871 случая на новия коронавирус са потвърдени в България до момента. 4750 от тях са активни. 5766 са излекуваните лица. От тях 181 са регистрирани през изминалото денонощие.

С доказана коронавирусна инфекция в лечебни заведения за болнична помощ се намират 699 пациенти, от които 40 са настанени в интензивни структури.

Според Националната информационна система медицинските служители, при които е потвърден COVID-19, у нас са 638. Нови 20 случая са регистрирани през последните 24 часа. 9 от тях са установени при лекари, 9 – при медицински сестри и 2 – при санитари.

Починалите лица, при които е бил констатиран новият коронавирус, са 355. Осем от случаите са от последното денонощие. Починали са мъж на 80 г. с хронично бъбречно заболяване, жена на 82 г. със сърдечно, хронично бъбречно и неврологично заболяване, жена на 59 г. с диабет и сърдечно заболяване, мъж на 80 г., за когото няма информация за придружаващи заболявания, мъж на 67 г. с диабет, хронично белодробно и сърдечно заболяване, мъж на 73 г. с онкологично заболяване, мъж на 82 г. със сърдечно, хронично бъбречно и белодробно заболяване, мъж на 74 г. с онкологично, сърдечно и хронично белодробно заболяване, съобщава официално https://dnews.bg/

В същото време тревогата сред добруджанци лавинообразна расте. Разпростарянват се всевъзможно слухове за заразени публични личности. Но истинската тревога е, че от областния щаб не съобщават има ли огнища на зараза и къде са те. Ситуацията започва да прилича на тази от първитите дни на аварията в атомната електроцентрала в Чернобил, която многократно се сочи като изключително подло пазене на информация.

Основните защитни мерки срещу COVID-19 вече знаят всички: разстояние от 1.5-2 метра, носене на маски, миене на ръце и ограничаване на комуникацията на живо. Хората искат за знаят обаче къде са огнищата на зараза, от които да се пазят, сами да се ограничават в комуникацията. В края на краищата заразата с COVID-19 не е нещо срамно, нито противозаконно. Напротив, опасна е,  опасна е за живота на хората. И за бебета, и за млади, особено за стари хора с трайни здравни проблеми. Същите тези хора се пазят, поне повечето, не не знаят от кого и откъде.

В такъв случай спокойно можем да заявим: Трай си, добруджанецо, един ден ще се заразиш!

На друго мнение обаче са близките и роднините на тези, които са тежко болни заради коронавируса,  а и тези, които се разделиха с починалите родственици, приятели и колеги.

Очевидно живеем във времето, когато силата е в мълчанието.

Все пак, добруджанци, пазете се! Поне за момента обръщайте внимание и на слуховете, щом те имат предпазна стойност. Пазете се1 Ще дойде време и да се говори открито за присъствието на COVID-19 в Добрич и Добричка област. Поне така беше с информациите за последствията от ядрената катастрофа в Чернобил.

Такъв е животът!