• Първи въпрос: Знаете ли какво обединява водните ски, слушалките с косъм, сладкишите на клечка и брайловото писмо ? Да, всички тези очевидни предмети днес са измислени от деца.

Всяка година повече от 500 хиляди деца и тийнейджъри измислят различни джаджи и игри, създават и модифицират роботи и оборудване. Всички детски изобретения несъмнено правят живота ни по-удобен и интересен. И днес е точно денят, в който трябва да се зарадвате на изобретателността на младите гении, да оцените значението на многобройните им изобретения и да насърчите разнообразните таланти на децата.

Всяка година на 17 януари по целия свят се отбелязва Денят на детските изобретения или в друг превод Денят на децата изобретатели . Създадена е не само за да почете младите гении, но и има за цел да насърчи децата да бъдат любопитни към света около тях и да използват креативност при решаването на проблеми, които възникват в живота.

Символично е, че датата на Деня е избрана за рождения ден на един от забележителните американци – държавник, дипломат, учен, изобретател, журналист Бенджамин Франклин (1706-1790). Забележително е, че Бен Франклин изобретява първото си изобретение – чифт плавници за плуване, които се носят на ръцете му – на 12-годишна възраст.

Впоследствие той продължи научните изследвания и след като проведе много експерименти, направи безценен принос в световната наука. Някои от заключенията на учения изпревариха епохата му с много десетилетия. Франклин въведе обозначението на електрически заредените състояния „+“ и „−“, предостави доказателства за електрическата природа на мълнията, предложи дизайн на гръмоотвод през 1752 г., беше първият, който използва електрическа искра за експлодиране на барут, получи патент за дизайн на люлеещ се стол, а през 1784 г. изобретил бифокални очила. Освен това това е само малка част от изобретателското наследство на учения.

Но да се върнем към изобретенията на децата. Младият сънародник на Франклин, 13-годишният Бени Бенсън, представи дизайна си на конкурса за щатско знаме на Аляска през 1926 г. Синият цвят, символизиращ небето и официалното цвете на държавата – незабравката, изображението на съзвездието Голяма мечка и Полярната звезда доведоха момчето до победа. Несъмнено знамето на Аляска изглежда много стилно и днес.

Какво ще кажете за батута? Идеята за създаването му сякаш лежеше на повърхността. А през 1930 г., докато гледал състезание на гимнастички на трапец, някой си Джордж Нисен забелязал как гимнастичките в края на изпълнението си скочили върху предпазна мрежа. Тук обикновено свършваше изпълнението на акробатите, но 16-годишният тийнейджър се замисли и реши да направи „подскачаща платформа“, на която да скача и да изпълнява различни трикове във въздуха.

Можете безкрайно да изброявате детските изобретения, като си спомняте ръкавици без пръсти, хартиена торбичка с квадратно дъно, калкулатор и моторна шейна – всичко това беше донесено в живота ни от блестящите умове на млади изобретатели.

В Русия се изпълняват различни държавни програми за разгръщане на творческия потенциал на децата. Например, провежда се годишна общоруска конференция „Млади техници и изобретатели“, а в училищните образователни институции се създават технологични паркове „Кванториум“ и центрове „Точка на растеж“. Ето защо не е изненадващо, че значителен брой иновативни изобретения принадлежат на младите руснаци. Ето някои поразителни примери от последните години: четка за зъби за астронавти, която не изисква вода; бастун за незрящи с GPS; дъждовна електроцентрала и др.

В Деня на детското изобретение се провеждат множество демонстрации на нови изобретения, състезания, изложби и награди. Винаги има весел смях, закачки, музика, защото измислянето е естественото състояние на всички деца.