- Всяка година на 17 ноември Италия празнува един много необичаен празник – Денят на черните котки (известен още като Ден на черните котки), който е създаден по инициатива на активисти на Италианската асоциация за защита на околната среда и животните и за първи път се отбелязва през г. 2007 г.
Фифи и Анчо
Известно е, че сред много народи черните котки се считат за символ на нещастие. Отдавна им се приписват магически свойства, наричани са въплъщение на зли духове и първи помощници на вещици и магьосници. И въпреки че Средновековието е изоставено, мрачните суеверия са все още живи – и на първо място черните котки страдат от тях. Известната песен, че „само черна котка няма късмет“ е напълно оправдана в наше време.
Всяка година няколко десетки или дори стотици хиляди черни котки умират и изчезват по целия свят (вероятно не без помощта на недоброжелатели). Само в Рим собствениците губят 15 хиляди черни котки всяка година. Освен това има доказателства, че черните котенца са по-малко склонни от други да бъдат осиновени от приюти.
След като събраха статистика за „нещастните“ животни, италианските активисти от Асоциацията за защита на околната среда и животните започнаха да решават проблема с унищожаването на черни котки. Първата стъпка беше одобрението на Деня на черната котка през 2007 г. Според Асоциацията организацията не само ще помага на котките, но и ще награждава хората, които проявяват състрадание към преследваните животни.
В някои страни по света обаче черните котки изобщо не се нуждаят от помощ. Например във Великобритания предразсъдъците по отношение на тези животни са изключително положителни. Например в някои райони на Англия вярват, че собственикът на черна котка никога няма да остане без почитатели, а в Шотландия вярват, че нощно оцветената котка носи богатство в къщата. Моряците също не се обиждат от черни котки: те са сигурни, че корабна или домашна котка с този цвят обещава късмет в плаването.
5 любопитни факта за черните котки
В Япония те помагат на любовния живот
Тук може да вярваме, че черните котки носят лош късмет, но в Далечния изток не е точно така. В Япония се смята, че те са добри сватовници. На жените без партньор се препоръчва да си вземат черна котка, тъй като хората там са убедени, че точно такъв домашен любимец привлича най-много потенциалните ухажори.
Ние смятаме, че да видиш черна котка е на лошо, но там е обратното – да срещнеш такова животно може да значи, че ще имаш късмет с любовта. Някои дори поздравяват животното с „коничиуа“, или „здравей“, което допълнително помага за контрол над късмета.
Според китайския Фън шуй пък този вид животни са добра сила и носят късмет и щастие и закрилят хората около тях.
В Англия са сватбен подарък
В Мидландс в Англия черната котка е идеален подарък за булката, защото и там вярват, че носи късмет, щастие и дълъг и успешен брак. Това произтича от вярването, че черната котка у дома пази от лошите духове.
В Шотландия пък приемат, че ако на прага ти се появи черна котка, това е знак за успех и просперитет.
Черната козина върви с жълти очи
Често тази окраска е в комбинация със златисто жълти очи, които се открояват силно на тъмния фон на козината. Двете са свързани – черните котки имат повече от пигмента еумеланин, който прави козината им тъмна. Същият пигмент влияе и на цвета на очите.
Освен това гените за черния цвят са доминантни. Не всички котки с тази окраска са чисто черни и може да имат различни петна, но именно този цвят е най-често срещаният при обикновените домашни котки.
Тъмният цвят на козината осигурява по-добро прикритие през нощта, когато котките са активни и ловуват. А по-успешните ловци е по-вероятно да са по-здрави и да имат по-голям шанс да се размножават, което обяснява силата на „черния“ ген.
Те всъщност променят цвета си
Черното може да изсветлее до кафеникаво-червено или ръждиво. Това става, ако котката е изложена дълго на слънце и ултравиолетовите лъчи разрушат пигмента в козината – подобно на обезцветяването на косата при хората, изложени дълго на силно слънце.
Веднъж променен, косъмът остава така, но след като падне, на негово място израства отново черен.
Само една порода е винаги черна
Доста породи могат да имат и черна окраска, но при една животните са единствено и само с този цвят. Това е Бомбайската котка – порода, създадена при кръстоска на Бурманска и обикновена домашна котка.
Освен тъмния цвят, за тази порода са характерни и медено-златните очи, а хората обичат да ги наричат домашни пантери заради лъскавата козина и елегантното, мускулесто телосложение.
Тъмната история на суеверието за черна котка
Суеверието за черната котка има корени дълбоко в историята, преплитайки се с древни религии, средновековен лов на вещици и съвременни погрешни схващания.
Древно начало: Котките в Египет и езичеството
В древен Египет котките, независимо от цвета им, са били на почит. Убийството на котка, умишлено или не, често водело до бърза смъртна присъда. Няколко века след това и възходът на християнството в Европа започва да предизвиква и в крайна сметка да засенчва езическите обичаи.
Езическата символика, като римската богиня Диана и котките, станали мишени. Котката, често свързвана с магьосничество, езичество и богини, започва своето спускане от почитано създание до символ на злото.
Средновековието: черни котки и родът на дявола
Средновековието е особено мрачен период за черните котки. През 1233 г. папа Григорий IX, представляващ католическата църква, провъзгласява, че черната котка не е просто лоша поличба, а въплъщение на дявола.
Тази декларация довела до ужасяващи действия, при които благочестиви християни, в погрешен опит да покажат своето благочестие, събирали черни котки, за да бъдат изгорени живи по време на селските празници.
До 14-ти век популацията на черни котки в определени европейски региони е тревожно ниска, което оказва влияние върху популацията на гризачи и косвено допринася за разпространението на чума.
Вещици и фамилиари: Изпитанията на вещиците в Салем
С течение на вековете връзката между черни котки и вещици се затвърдила в европейския фолклор. Някои суеверия твърдели, че черните котки са маскирани вещици, докато други вярвали, че черна котка може да се трансформира във вещица, след като служи като познат на вещица в продължение на седем години.
По времето, когато процесите над вещиците в Салем се завъртат в края на 16-ти и началото на 17-ти век, самото притежаване на черна котка можело да бъде основание за екзекуция.
Съвременни погрешни схващания за лошия късмет
Дори и днес суеверието за черните котки продължава – и трагично е, че черните котки страдат най-много. Според изследователи черните котки се приемат в приюти повече от котките с друг цвят. Въпреки че тези призрачни котенца съставляват по-голямата част от котките в съоръженията, те също представляват голям брой осиновени.
Но с толкова много от тези красиви създания, дадени в приюти, повече от тях в крайна сметка се оказват евтаназирани в дългосрочен план. Въпреки че не можем да кажем със сигурност, суеверията за черните котки и лошият късмет биха могли да играят роля в това защо толкова много от тях попадат в приюти.
Суеверия: Черната котка носи любов в къщата
Има една английска поговорка: „Ако черната котка обитава къщата, никога няма да свършва любовта в нея.“ Котката е символ на сексуално привличане. Къщата с котка се смята за място, където жената никога няма да е лишена от вниманието на мъжа.
АКО ИМАТЕ ЧЕРНА КОТКА У ДОМА, ИЗПРАТЕТЕ НИ СНИМКИ НА АДРЕС ndt@abv.bg