Буквално преведено от тюркски като „черен камък“, думата и самият инструмент за писане, наречен „молив“, твърдо влизат в употреба през 20-ти век, въпреки че историята на молива датира от епохата на древния свят. Използването на восъчни инструменти за писане е споменато от римския учен Плиний Стари.

Дълго време восъчна основа, въглен и графит са били използвани като средства за писане в маркиращите инструменти. Впоследствие отделен клон от развитието на молива е използването му от художниците през Ренесанса, когато художниците използват сребърни или оловни моливи за нанасяне на щрихи. Известно е, че Албрехт Дюрер ги използва в творчеството си .

В допълнение към оловните и сребърните моливи, в ранните етапи от развитието на този инструмент се появява друга разновидност – италианският молив, при който като материал за писане се използва черен шисти или изгорена кост, закрепени заедно с лепилна основа.

През 16 век започва използването на графитни пръчици, които първоначално са били увити с канап, хартия или клонки за по-лесно използване, а през 17 век започва производството на графитни дървени моливи (в дървена обвивка).


Днес цветните моливи са незаменим атрибут на детското и юношеското творчество 

Различните производствени технологии и материали позволяват производството на моливи с различна степен на твърдост. В същото време се появяват първите компании, които по-късно заемат водещи позиции в производството на моливи: Faber-Castell, Koh-i-Noor Hardtmuth. През 19-ти и началото на 20-ти век към тях се присъединяват производители като Derwent, Holbein, Lyra, Caran d’Ache и др.

Цветните моливи във формата, в която могат да се използват от художници, стават широко разпространени едва в началото на 20 век. Най-големите и известни производители бяха същите компании, които произвеждаха прости моливи.

За разлика от обикновения молив, където графитът се използва като сърцевина, при цветните моливи сърцевината се формира от восъчна или маслена основа с добавяне на пигменти, багрила, лепила и др. Има и водоразтворими цветни моливи. Устойчивост на избледняване, мекота, яркост и комфорт са най-важните качества, на които потребителят обръща внимание, независимо дали е професионалист или просто любител.

Масовото производство и наличието на цветни моливи ги превърнаха в незаменим атрибут на детското и юношеското творчество, което им позволява да изразяват емоции, настроение и мисли чрез рисуване или оцветяване. В съвременната психология цветните моливи се използват в арт терапията и редица рехабилитационни процедури.


В съвременната психология цветните моливи се използват в арт терапията и редица рехабилитационни процедури 

Качеството на материалите, използвани при производството на моливите, определя и тяхната пазарна стойност, която за продукти на известни марки може да бъде доста висока и насочена към професионалисти или студенти по изкуства. Така в САЩ, както и в редица други страни, производителите на моливи започнаха да създават асоциации, чиято цел е да установят и контролират стандартите за качество на продуктите.

Освен класическите цветни моливи се произвеждат и цветни пръчки за механични моливи, където държачът, с бутон разположен в края, има възможност за подаване на пръчката. Тези моливи елиминират нуждата от подостряне.

Успоредно с производството на моливи се развива производството на моливници за съхранение на моливи, гуми и печат на книжки за оцветяване, чиято популярност напоследък значително нарасна дори сред възрастните. calend.ru