16 май отбелязва Международния ден на светлината , учреден от ЮНЕСКО през ноември 2017 г. Той изследва ролята на светлината в науката, културата и изкуството, образованието и устойчивото развитие, както и в разнообразни области като медицината, комуникациите и енергетиката.

Появата на празника беше предшествана от идеята за провеждане на Международната година на светлината и светлинните технологии (IYL2015), която беше осъществена по инициатива на ЮНЕСКО през 2015 г. Успехът на събитието накара редица представители на тази организация да обмислят резолюция за учредяване на ежегодно отбелязван празник, посветен на ролята на светлината в човешкия живот. През тази година 147 държави проведоха над 13 000 събития, посветени на ролята на светлината в науката, културата, изкуството, медицината и ежедневието на човека.

Светлината играе централна роля в човешката дейност. На най-фундаментално ниво, чрез фотосинтезата, светлината е източникът на самия живот. Изучаването на светлината доведе до обещаващи алтернативни енергийни източници, значителен медицински напредък в технологиите за диагностициране и лечение на заболявания, създаването на високоскоростен интернет и много други открития, които революционизираха обществото и оформиха нашето разбиране за Вселената. Тези технологии са разработени в продължение на векове фундаментални изследвания на свойствата на светлината – започвайки с „Китаб ал-Маназир“ („Книга за оптиката“) на Ибн ал-Хайтам, публикувана през 1015 г., и включително работата на Айнщайн в началото на 20-ти век, която промени нашето възприятие за време и светлина.
Новият празник има за цел да популяризира ролята на светлината и светлинно-базираните технологии в съвременната наука, да стимулира развитието на образованието и науките, базирани на светлинно-базирани технологии, и да въведе резултатите от подобна научна дейност в живота на гражданите по целия свят.

От гледна точка на организаторите на фестивала, светлината и технологиите, базирани на нея, би трябвало да допринесат за изпълнението на плановете на ООН за устойчиво развитие на човечеството чрез подобряване на качеството на живот на хората.

Датата, избрана за честването, е 16 май , денят, на който през 1960 г. е извършена първата в света успешна демонстрация на лазер от физика и инженер Т. Майман. Именно физическите дружества, изследователските институти и образователните институции от различни страни, континенти и части на света сформираха координационния съвет, занимаващ се с въпросите за организиране и провеждане на събития в рамките на Международния ден на светлината, както и разглеждащ и решаващ въпроси, свързани с поставените задачи.

Сред целите, преследвани от събитията, посветени на Деня: повишаване на осведомеността и разбирането за това как светлината и технологиите, базирани на светлина, влияят на ежедневието ни и на света около нас. В края на краищата, съществува и проблем, свързан с факта, че светлината през тъмните часове на деня играе пагубна, а понякога дори фатална роля в живота на отделните представители на фауната (проблемът със запазването на тъмното небе). Освен това, важна задача за координаторите на събития е да се справят с въпроса за енергийната ефективност чрез създаване и внедряване на нови технологии в областта на осветлението.

Наличието на осветителни технологии в областите на промишлеността и селското стопанство, здравеопазването, културата и дизайна би трябвало да допринесе за подобряване на качеството на живот и за опазване и обогатяване на културното наследство.