- Един от най-популярните продукти в света е, разбира се, хлябът. Ето защо не е изненадващо, че той също има свой празник – Световен ден на хляба , който се отбелязва ежегодно на 16 октомври .
Празникът е учреден през 2006 г. по инициатива на Международния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите. А изборът на дата се дължи на факта, че на 16 октомври 1945 г. е създадена Организацията на ООН за прехрана и земеделие, която се занимава с проблемите в развитието на селското стопанство и неговото производство. Между другото, друг празник е посветен на същото събитие – Световният ден на храната .
Днес, както винаги, във всяка страна по света хлябът и хлебните изделия се радват на постоянна любов. Дори сега, когато много хора се придържат към различни диети, заменят хляба с нискокалоричен хляб, бисквити или бисквити. Хората от различни националности винаги са се отнасяли към хляба и своя хранител с грижа и благоговение. Отредено му е най-почетното място на трапезата, той е бил и си остава символ на живота. И в по-ранни времена хлябът е бил основният знак за богатство в семейството и благополучие в дома. В крайна сметка не напразно има толкова много поговорки за него: „Хлябът е главата на всичко“, „Без сол, без хляб, половин храна“, „Без хляб няма да се наситите с мед, ” и други.
Между другото, историята на хляба датира от няколко хиляди години. Според научните изследвания първите хлебни изделия са се появили преди около 8 хиляди години. Външно те приличаха на питки, приготвяха се от зърнени храни и вода и се пекоха на горещи камъни. Първият хляб с мая е направен в Египет. Още тогава хлябът се е смятал за хранител и е бил свързван със слънцето и дори е идентифициран с него (в ранната писменост) чрез един символ – кръг с точка в центъра.
Освен това в старите времена белият хляб се е консумирал предимно от хората от висшата класа, а черният и сивият (поради цвета) хляб са били смятани за храна на бедните. Едва през 20-ти век, след като научи за ползите и хранителната стойност на ръжения и зърнения хляб, той стана по-популярен.
Днешният празник – Световният ден на хляба – е едновременно професионален празник за работещите в тази индустрия и, разбира се, почит към продукта, когато се почитат всички професионалисти, свързани с производството на хляб и самия хляб. Освен това това е още една причина да насочи вниманието на широката общественост към проблемите на глада, бедността и недохранването в света.
Затова по традиция на Световния ден на хляба много страни са домакини на различни изложби на хлебни изделия, срещи на кулинарни специалисти, пекари и сладкари, панаири, майсторски класове, фолклорни празници, както и безплатно раздаване на хляб на всички нуждаещи се, благотворителни събития и много повече. Всеки може не само да опита различни сортове и видове хляб и хлебни изделия, но и да научи как се е появил хлябът, неговата история и традиции, от какво е направен, къде е растял, как се пече и др. В този празничен и светъл ден за цялото човечество, пекари от всички краища на Земята приемат поздравления и благодарност за трудната и отговорна задача да изпекат вкусен, ароматен и здравословен хляб.
Участвайте в този наистина народен празник. Може би това ще ви помогне да хвърлите нов поглед върху нашия ежедневен ХЛЯБ. Честит празник на всички – които ядат хляб и влагат сили и душа в неговото създаване!