14 ЮНИ: Световен ден на кръводарителя

0
391

Световният ден на кръводарителя се отбелязва ежегодно на 14 юни .

През май 2005 г., по време на Световната здравна асамблея, министрите на здравеопазването от цял ​​свят единодушно приеха декларация за ангажимент и подкрепа за доброволното кръводаряване. В резолюция WHA58.13 те решиха да отбелязват Световния ден на кръводарителя на 14 юни всяка година, чиято дата съвпада с рождения ден на Карл Ландщайнер (1868-1943), австрийски лекар и имунолог, Нобелов лауреат, който открива човешките кръвни групи.

Световният ден на кръводарителя е специален ден, отбелязван в чест на безплатните кръводарители. Целите на това събитие са да се повиши осведомеността за необходимостта от безопасна кръв и нейните продукти и, разбира се, да се изрази благодарност към дарителите, които доброволно и безвъзмездно даряват кръвта си, за да спасят човешки животи.
Денят се координира от Световната здравна организация, Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец, Международното дружество по кръвопреливане и Международната федерация на организациите на кръводарители.

В събитията по случай Деня участват всички държави-членки на ООН, национални дружества на Червения кръст и Червения полумесец, десетки организации за доброволни донори и многобройни специалисти по кръвопреливане от цял ​​свят.

Всяка секунда, по целия свят, хора от всички възрасти и произход се нуждаят от животоспасяващо кръвопреливане. Преливанията на кръв и кръвни продукти спасяват милиони животи всяка година. Въпреки че нуждата от кръв е всеобща, достъпът до нея за нуждаещите се, за съжаление, не е всеобщ. Недостигът на кръв е особено остър в развиващите се страни, където живее по-голямата част от населението на света.

Освен това, всяка година извънредни ситуации по света заплашват живота и здравето на милиони хора. През последното десетилетие бедствията са отнели повече от 1 милион живота и са засегнати над 250 милиона души годишно. Природни бедствия като земетресения, наводнения и урагани създават значителни нужди от спешна медицинска помощ. Бедствията, причинени от човека, както и пътнотранспортните произшествия и въоръжените конфликти, също създават големи нужди от медицински грижи и лечение на първа линия.
Кръвопреливането е съществен компонент на спешната медицинска помощ. В извънредни ситуации нуждата от кръвопреливания се увеличава и тяхното прилагане става по-сложно. Добре организираните кръвни служби са необходими за формиране на достатъчни резерви от донорска кръв за извънредни ситуации. Тази задача може да бъде изпълнена само чрез ангажиране на цялото население и осигуряване на наличието на донорска популация, желаеща да дарява кръв доброволно и безплатно през цялата година.

Всяка година в световен мащаб се правят приблизително 118,5 милиона кръводарявания, като приблизително половината от тях се случват в страни с високи доходи, където живеят 16% от населението на света. Това означава, че 62 държави разчитат 100% от кръвоснабдяването си на доброволни, неплатени донори. Днес адекватни и надеждни кръвоснабдяване могат да бъдат осигурени само чрез редовно, доброволно, неплатено кръводаряване в световен мащаб. Те са и най-безопасната група донори, с най-ниска честота на кръвно предавани инфекции.

Поради това спонсориращите организации са създали управителен комитет, чиито функции включват планиране на събитията по случай Деня на кръводарителя на световно и национално ниво. Една от важните задачи е възможно най-широкото отразяване на събитията от Деня в медиите, сред които най-често срещани са научни конференции, срещи, възпоменателни церемонии, публикации, разпространение на съответните материали в медиите и др.

Освен това, събитията в рамките на Деня се провеждат ежегодно под определено мото. Така, в различните години темите на Деня са били думите: „Нова кръв за света“, „Всеки кръводарител е герой“, „Дарете живота: станете кръводарител“, „Безопасна кръв, за да спасите майките“, „Благодаря ви, че спасихте моя живот“, „Кръвта ни обединява всички“, „Дарете кръв. Дарявайте сега. Дарявайте често“, „Мислете за другите. Дарявайте кръв. Споделяйте живот“, „Безопасна кръв за всички“, „Безопасна кръв спасява животи“, „Дарете кръв, нека светът пулсира с живот“, „Кръводаряването е акт на солидарност. Станете дарител и спасявайте животи“, „Дарете кръв, даряйте кръвна плазма, споделяйте живот и го правете често“, „Дарете кръв, дайте надежда: заедно спасяваме животи“ и други.