14 МАРТ: Международен ден на реките

0
205

На 14 март много страни празнуват Международния ден на реките, наричан по-рано Международен ден за действие срещу язовирите и за реките, водата и живота. Известен е в света и като „Международен ден за действие срещу язовирите“, който се появи в календара на екологичните дати по инициатива на американската обществена организация International Rivers Network.

През март 1997 г. в бразилския град Куритиба се проведе Първата международна конференция срещу изграждането на големи язовири, която подкрепи създаването на нов празник и реши да „празнува деня на борбата срещу язовирите в защита на реките, водата и Живот всяка година на 14 март.” Мотото на Деня бяха думите: „За реките, водата и живота! .

Конференцията, която събра обществеността от 20 страни, постави важна задача: да се разработят демократични методи за управление на речните басейни. В обръщението си делегатите цитираха следните цифри: през последния половин век до 60 милиона души са били принудени да напуснат домовете си поради изграждането на язовири и почти половин милион квадратни километра плодородна земя и гори наводнен. Затова участниците в конференцията призоваха и за оценка на риска и възможните последствия от скъсване на големи язовири и до какви възможни жертви и разрушения може да доведе това.

Конференцията призова всички действия да се провеждат под мотото: „Нека водата носи живот, а не смърт! и призова правителствата, международните агенции и инвеститорите да наложат мораториум върху изграждането на големи язовири, докато не бъде извършена международна независима оценка на техните строителни проекти и не бъдат компенсирани щетите за хората и природата.

В началото на световното движение срещу язовира през 1998 г. на този ден се състояха над 50 протеста в повече от 20 страни, включително Бразилия, Индия, Тайланд, Австралия, Русия, Япония и САЩ.

През първата година повече от 10 хиляди загрижени хора участваха в демонстрации, протестни писма и чистене на реки. На следващата година вече имаше повече от 100 хиляди участници.

„Поради факта, че броят на нерегулираните реки бързо намалява, може да се сблъскаме с влиянието на язовирите не само върху самите реки, но и върху други природни обекти и явления. Сега не можем да оценим щетите от нарушаването на естествения поток на реката и когато се появят последствията, ще бъде твърде късно“, се казва в доклада на един от авторите, програмни координатори на Световния воден форум за язовирите в Юта Колър.

„Въздействието на урагана Катрина върху Ню Орлиънс беше драматичен пример за това как река Мисисипи отмъсти на хората за разрушаването на нейната екосистема “, каза Джеймс Питок, директор на Международната програма за сладка вода на Световния воден форум. „ Язовирът задържа пясък, тиня и други дънни седименти, като по този начин обеднява заливните ливади и блатата надолу по течението, което е основният фактор за опустошението и загубата на живот.“

От 177-те най-големи реки в света (с дължина над 1 хиляди километра) само една трета нямат язовири или други съоръжения на основния си канал. 21 големи реки текат свободно от извора до устието. Други 43 големи притока на големите реки, като Конго, Амазонка и Лена, остават нерегулирани. Изграждането на язовири по реките е опасна тенденция, която заплашва природата на цялата планета. Също така е важно да се разбере до какви последствия може да доведе пропадането на големи язовири, включително възможни жертви и разрушения.

Повечето нерегулирани реки днес са в Азия, Южна и Северна Америка. Според Световния воден форум всяка четвърта от най-големите реки в света ще бъде регулирана през следващите 15 години. Но активистите срещу язовирите продължават своята активност, настоявайки за премахване на язовири по целия свят.

В списъка на реките в България по дължина са включени всичките 96 реки, протичащи по територията на страната, от които 33 над 100 км и 63 реки с дължина между 50 и 99 км.

Списък на реките в България

В този списък по азбучен ред са изброени всичките 325 реки в България с дължина над 20 km.

От поместената таблица се вижда, че в България има 32 реки (или 10% от всичките) с дължина над 100 km, като на 6 от тях – ДоспатКанагьолЛуда рекаНишаваСтрумешница и Тимок, дължината им на територията на България е под 100 km. От 50 до 99 km в България има 64 реки (или 19% от всичките), но и тук на 2 от тях Ерма и Лебница, дължината им е под 50 km на територията на България. Най-голям е броят на реките между 20 и 49 km – 229 (или 71%) от всичките 325 български реки.

Разпределение на реките в България по дължина
Над 100 km % От 50 до 99 km % От 20 до 49 km % Общо
32 10 64 19 229 71 325

А · Б · В · Г · Д · Е · Ж · З · И · Й · К · Л · М · Н · О · П · Р · С · Т · У · Ф · Х · Ц · Ч · Ш · Щ · Ъ · Ю · Я

А

Б

В

Г

Д

Е

З

И

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

https://bg.wikipedia.org/