120 ГОДИНИ ЗЕМЕДЕЛСКО ДВИЖЕНИЕ ЧЕСТВАХА В СТОЖЕР И ДОБРИЧ

0
1343

120 години от началото на организирано земеделско движение в България отбелязаха земеделците от Североизточна България. При паметника в село Стожер, общ. Добричка, където е положена основата на земеделския съюз, бе отдадена почит на първооснователите и техните последователи. Свещеници отслужиха служба в тяхна памет в присъствието на добруджански земеделци и техни гости от Варна и други места. Венци и цветя положиха признателни наследници и деятели на земеделското движение от областта и извън нея.

В словото си по повод на 120-годишнината Тодор Моралийски отбеляза българската основа на движението, неговия патриотичен и масов характер.  Той изтъкна заслугите на земеделците за възраждане на България и нейния възход сред европейските държави. Добруджанският земеделски деец изтъкна личните заслуги на земеделските лидери за възраждането на родното стопанство, управлението на страната, за възстановяване на държавата след войните и борбата за свобода и демокрация.

След поклонението в Стожер пред паметта на земеделските деятели добруджанските земеделци и техните гости присъстваха на откриването на изложба в библиотека “Дора Габе” в Добрич. На нея са представени уникални фотоси, документи, книги, списания и други експонати, разказващи за богатата история на движението в България. Благодарение на земеделците страната ни е била сред най-благоденстващите на континента, въпреки исторически превратности. Със земеделска помощ са осъществени важни поземлени реформи и са поставени демократични насоки на развитие не само в селското стопанство и селата, но и в цялата страна. Земеделци са били начело на опозицията срещу тоталитарната власт след 1944 г., за което са заплатили с живота си. В горянското движение масово са участвали селяни и земеделци, за което са съдени и убивани. След демократичните промени през 1989 г. земеделците допринесоха за възвръщане на собствеността в реални граници на отнети и кооперирани земи. За 120 години движението показа устойчивост въпреки политическите промени и конюнктура.

На изложбата в библиотеката в Добрич е представено и оранжевото знаме на земеделската дружба отпреди 90 години, която е съществувала в Каварненско по времето на румънска власт. На него са извезани ликовете на първооснователите и лидерите на движението, което е било силно в години на единение. Тяхното послание за съюзяване в името на България важат и днес, 120 години от началото на земеделското движение в страната.

 

Текст и снимки: Румен НИКОЛАЕВ