Медицинската общност отбелязва Международния ден на мигрената на 12 септември, за да подчертае сериозността на заболяването, да повиши осведомеността за последствията от него и да покаже колко подценен е проблемът. В края на краищата болестта засяга не само физическото и психическото състояние на пациента, но и неговата работа, семейство и социален живот.

Мигрена (на френски Migraine от латински Hēmicrania, гръцки Ἡμικρανία „главоболие, покриващо половината от главата“) обикновено се нарича периодични пристъпи на пулсиращо главоболие със среден и силен интензитет с продължителност от няколко часа до 2-3 дни, което може да се засили при физическа активност . Освен това те често са придружени от гадене, повръщане, свръхчувствителност към светлина, звуци и миризми.

Според статистиката на медицинските организации мигрената е третото най-разпространено заболяване в света (според СЗО всеки седми човек на Земята е имал мигренозен пристъп поне веднъж в живота си), една от най-честите причини за увреждане на хората на възраст под 50 години и загубените работни дни, дължащи се на това заболяване, причиняват значителни вреди на икономиките на държавите. Това заболяване се наравнява със съдовите заболявания на мозъка, множествената склероза и епилепсията.

Според лекарите развитието на болестта се определя от комбинация от генетичен компонент на човек и фактори на околната среда. В допълнение към наследствеността, основните причини за мигрена включват претоварване, стрес, неправилно хранене и дневен режим и злоупотреба с алкохол. При жените заболяването може да се влоши по време на менструация. Хормоналните промени играят важна роля. Например, преди пубертета момчетата изпитват мигрена малко по-често от момичетата, а възрастните жени изпитват мигрена 2-3 пъти по-често от мъжете.

В допълнение, лечението на това заболяване остава доста трудна задача за лекарите, а самите хора често предпочитат самолечение, отколкото да се обърнат към специалисти, което води до злоупотреба с болкоуспокояващи в опити за бързо облекчаване на болка. Според невролозите само правилната и навременна диагноза и интегрираният подход към терапията могат да постигнат добри резултати при лечението на заболяването.

Важно е обаче да запомните, че в допълнение към посещението на лекари и лекарствената терапия, човек трябва да следи и начина си на живот. Ето защо, за да намалите риска от мигрена, е важно да спите достатъчно , да се откажете от лошите навици , да се храните здравословно и балансирано, да се разхождате на чист въздух , да спортувате и да умеете да се справяте със стресови ситуации. Всички видове „интелектуални натоварвания“ няма да бъдат излишни – решаване на пъзели, кръстословици, мозъчна атака, изучаване на чужди езици…

Именно всички тези въпроси и най-важното превенцията на мигрената са в центъра на събитията, организирани от активисти и медицински работници в Деня на мигрената, включително образователни събития и изложби, научни семинари и конференции. Важно е да запомните, че съвременните медицински методи правят заболяването по-лесно поносимо и хората, живеещи с него, не са сами в борбата за облекчаване на страданието си.