12 АПРИЛ: Световен ден на авиацията и космонавтиката

0
6

На 12 април целият свят отбелязва Деня на авиацията и космонавтиката , паметна дата, посветена на първия полет на човек в космоса. Това е специален ден – ден на триумф за науката и всички, които днес работят в космическата индустрия.

Като празник Денят на космонавтиката е учреден в Съветския съюз с Указ на Президиума на Върховния съвет на СССР от 9 април 1962 г. и получава международен статут през 1968 г. на конференция на Международната авиационна федерация.

Между другото, от 2011 г. той има друго име – Международен ден на човешкия полет в космоса . На 7 април 2011 г. на специална пленарна сесия на Общото събрание на ООН по инициатива на Русия беше приета официална резолюция № A/RES/65/271 по случай 50-годишнината от първата стъпка в изследването на космическото пространство. Повече от 60 държави станаха съавтори на тази резолюция.

На 12 април 1961 г. гражданинът на Съветския съюз старши лейтенант Ю.А. Гагарин, в космическия кораб „Восток“, беше първият човек в света, който обиколи Земята , откривайки ерата на пилотираните космически полети.

Полетът, който продължи само 108 минути, беше мощен пробив в изследването на космоса. Името на Юрий Гагарин става широко известно в целия свят, а самият първи космонавт получава ранг майор и титлата Герой на Съветския съюз предсрочно.

Както е известно, преди човек да се качи на космически кораб, четириногите приятели на човека бяха изпратени в полет. През август 1960 г. съветски космически кораб с кучета Белка и Стрелка на борда извършва 24-часов полет и се завръща на Земята.

Първият международен полет в историята на космонавтиката се състоя през лятото на 1975 г.; пионерите са съветският космически кораб Союз-19 и американският космически кораб Аполо.

Когато навлизаме в 21-ви век, виждаме невероятен напредък в космическите технологии: десетки хиляди сателити обикалят около Земята, а космически кораби кацнаха на Луната, донасяйки проби от почвата. Впоследствие автоматични сонди кацнаха на Марс и Венера, няколко космически кораба напуснаха Слънчевата система и пренесоха съобщения до извънземни цивилизации.

Днес почти всеки икономически сектор в света използва постиженията на космонавтиката, която за времето на своето съществуване обогати световната наука с фундаментални открития и нови знания за процесите, протичащи на Земята и в космоса. Понятия като космическа индустрия и технологии, космически комуникации и навигация станаха обичайни.

Ето защо, при обявяването на този празник – Международния ден на човешкия полет в космоса – Генералната асамблея на ООН изрази дълбоката си убеденост „в общия интерес на човечеството от насърчаване на изследването и използването на космическото пространство, което е собственост на цялото човечество, за мирни цели, в разширяването на обхвата на тези дейности и в продължаването на усилията, за да се гарантира, че всички държави могат да се ползват от предимствата, свързани с тях.“

Самият празник беше препоръчано да се отбелязва на международно ниво ежегодно на 12 април, за да се отбележи началото на космическата ера за човечеството, потвърждавайки важния принос на космическата наука и технологии за постигане на целите за устойчиво развитие и подобряване на благосъстоянието на държавите и народите, както и за осигуряване на реализацията на желанието им да запазят космическото пространство за мирни цели.

Днес, 12 април, в чест на празника в различни страни се провеждат различни събития – изложби, конференции, научни и образователни лекции и семинари, прожекции на филми и много други. Така в Русия главният музей на космонавтиката подготвя специални проекти, много руски образователни институции и планетариуми провеждат изложби и събития, обществени организации организират празнични митинги и други събития, посветени на този ден. В крайна сметка това е общ празник, който свързва миналото, настоящето и бъдещето на хората на Земята.

Също така, от 2001 г., по инициатива на Американския консултативен съвет на представителите на космическото поколение, на 12 април в много страни по света се провежда събитието „Нощта на Юрий“, наречено в чест на Юрий Гагарин. Посветен е на две събития: първия полет на човек в космоса (12 април 1961 г., СССР) и първия полет на човек по програмата Space Shuttle (12 април 1981 г., САЩ). Целта на тази кампания е да повиши обществения интерес към изследването на космоса и да вдъхнови новите поколения да изследват космоса.

Между другото, Световната седмица на космоса се провежда ежегодно през октомври , посветена на друго значимо събитие: на 4 октомври 1957 г. първият в света изкуствен спътник на Земята беше изстрелян в околоземна орбита.