11 февруари е определен в международния календар за Световен ден на болния. Това събитие е замислено по-скоро като вид социална стъпка, насочена към подкрепа на хората, попаднали в тъжната категория на болните.

Световният ден на болния е учреден на 13 май 1992 г. по инициатива на 264-ия папа Йоан Павел II (на латински: Ioannes Paulus PP. II, 1920-2005). В специалното си послание, написано по този повод, понтификът отбеляза, че ежегодното честване на Световния ден на болния има конкретна цел.

Папата определи тази цел по следния начин: „да накараме служителите на много католически медицински организации, вярващите и цялото гражданско общество да почувстват необходимостта от осигуряване на по-добри грижи за болните и немощните, за облекчаване на страданията им .

През 1991 г. Йоан Павел II е диагностициран с болестта на Паркинсон, състояние, което не е открито много по-късно. Трябва да се отбележи, че папата установи Световен ден на болния година след като научи за диагнозата си.

За първи път този ден е отбелязан на 11 февруари 1993 г. Датата е избрана, тъй като католиците по света традиционно отбелязват 11 февруари като Ден на болния. Именно на този ден във френския град Лурд се е случило явяването на Дева Мария преди много векове. Света Богородица, Дева Мария от Лурд, изцелява страдащите, като по този начин се превръща в символ на спасителя на болните.

В момента в много страни по света на този ден се провеждат различни събития и дейности, посветени на темата за превенцията на заболяванията, тяхното лечение и, разбира се, темата за здравето и здравословния начин на живот. Има и благотворителни акции, кръводаряване и доброволческа работа в болниците.

В католическите храмове се провеждат тържествени литургии, а вярващите възпоменават страдащите и болните, като изразяват съчувствие и солидарност с тях. Всяка година се публикува специално послание от папата за Световния ден на болния.