AMB 001 Pro е най-скъпият мотоциклет в света, произведен в 88 бройки започва да се доставя на поръчителите в края на 2023 г.

 

Традицията да се празнува Световният ден на мотоциклетиста се появи на 22 юли 1992 г., когато в няколко страни ентусиастите оставиха колите си в гаражите и отидоха на работа с мотоциклети и скутери. Първоначално денят се нарича Ride to Work Day, което може да се преведе от английски като „Да работиш на мотоциклет“, и едва по-късно постепенно се превърна в Ден на мотоциклетиста.

В средата на 90-те години, според резултатите от доброволното преброяване, в акцията са участвали над 5 хиляди души.

През 1997 г. беше открит официалният уебсайт на Световния ден на мотоциклетистите (ridetowork.org), който служи като основна платформа, на която ентусиастите на мотоциклети общуват, обменят мнения и опит в управлението на „стоманени коне“ и, разбира се, се подготвят за годишното събитие .

До 2000 г. действията се организираха неофициално: достатъчно беше да се посочи датата на специален уебсайт и да се споразумеят там със съмишленици. По-късно се появи организацията с нестопанска цел Ride To Work Inc., която предоставя правна и техническа поддръжка на мотоциклетисти в САЩ и Европа. Тази организация има представителства в Русия, Канада, Мексико, Еквадор, Пуерто Рико, Израел и Филипините.

Интересното е, че до 2008 г. датата на Деня се считаше за третата сряда на юли, но след това Денят на мотоциклетистите беше преместен на третия понеделник на юни. Промяната на датата е направена, за да се изберат климатичните условия, които биха били най-благоприятни за мотоциклетистите по света. Което от своя страна дава възможност на най-голям брой мотористи да се включат в акцията. И от 2024 г. беше решено празникът да се празнува на втория вторник на юни .

Основната цел на акцията е необходимостта от деклариране на правата на мотоциклетистите, без да се нарушават правата на останалите участници в движението. Мотористите правят това доста успешно. В тяхна полза например мотоциклетите намаляват риска от задръствания, не изискват много място за паркиране и консумират малко гориво, а това има положителен ефект върху околната среда.

Нека припомним, че първият мотоциклет е патентован от немския изобретател Готлиб Даймлер през 1885 г., а предшественик на „моторния кон“ е велосипедът. Но тогава мотоциклетите не влязоха в масово производство. Вместо това компаниите продаваха двигатели, които бяха предложени да бъдат инсталирани на велосипеди. Първият фабрично произведен мотоциклет за продажба е произведен от Hildebrand & Wolfmüller в края на 19 век. Това беше и първият мотоциклет, докаран в Русия. Още тогава вярваха, че това е реален начин да се отърват градовете от хилядите конски каруци, които заемат много място и е необходимо да се почисти след животните.

Първият мотоциклет в света с двигател с вътрешно горене.


Това е Daimler Petroleum Reitwagen, или ′′ керосин вагон за 1885 коня на Daimler. Не можеш да кажеш колко секунди е отнело разпръскването му до 100 км / ч. Не защото няма данни, а защото максималната скорост на велосипеда е била 11 км / ч.
Първият тест на мотоциклета бил 17-годишният син на Даймлер Пол. Тръгнал е от града на Канстат по посока към Untert ürkheim. Беше возене на огън буквално. Седалката се загряваше и се запали, защото запалителната система беше точно под нея. Не е лош заговор за хеви метъл песни.
Единственият модел Daimler Reitwagen изгоря при пожар в завода на Daimler-Motoren-Gesellschaft през 1903 г. Снимката показва възпроизвеждането на оригиналния модел в музея на Mercedes-Benz в Щутгарт.