С решение на Общото събрание на ООН беше решено Световният ден на коня да се отбелязва ежегодно , което беше установено с резолюция 79/291 през юни 2025 г., а датата за празника беше избрана за 11 юли.

Новият международен ден е учреден по инициатива на представители на Монголия, документът е съавтор на 56 държави и е подкрепен от 169 делегации, а основната му цел е да привлече вниманието на световната общност към ролята, която тези великолепни животни играят в икономическия и социалния живот на хората в различните страни, и към проблема с опазването на популацията на конете.

Според Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) в света има около 60,8 милиона коня, които се използват в много области на човешкия живот – спорт, отдих, транспорт, туризъм, здравеопазване и хранително-вкусовата промишленост. А в редица отдалечени и труднодостъпни райони ролята им за поминъка на хората и социално-икономическото развитие на регионите е трудно да се надцени.

Съвременният домашен кон (лат. Equus caballus) е потомък на дивия кон, който е бил използван от хората от древни времена и до днес, като е бил част от ежедневието. Според научни данни, огромни стада диви коне са пасяли в степите на Европа и Азия в края на последния ледников период. Но глобалното затопляне и замяната на степите с гори довели до намаляване на пасищата и броят на конете започнал да намалява. Освен това те били изтребвани от примитивни ловци. С развитието на животновъдството и земеделието, стадата добитък и обработваемата земя започнали интензивно да изместват дивите коне от естествените пасища. До края на 19 век в природата са останали само два техни подвида – тарпанът и конят на Пржевалски.

Конете са били опитомени преди около 4200 години и преди изобретяването на електричеството и двигателите, те са извършвали по-голямата част от тежката механична работа за хората – като транспортно средство и товарно животно. Дори когато е била изобретена парната машина, за да се демонстрират нейните възможности, мощността на новото устройство е трябвало да се сравнява със силата на кон. В резултат на това е била въведена единица за мощност – конски сили.

И днес, в много страни по света, коневъдството е важно и играе ключова роля в социално-икономическото развитие на местните общности, особено в селските райони. Освен че използват конете като транспорт, те играят важна роля в дейности като спорт, състезания, туризъм и правоприлагане. Всичко това допринася за повишаване на туристическата привлекателност на регионите, създаване на работни места, подкрепа на местната икономика, производството на храни и други икономически дейности.

Въпреки всички тези предимства обаче, броят на конете и обемът на коневъдната индустрия по света продължават да намаляват. Причините за това са техническият прогрес, икономическите колебания, промените в начина на живот на голям брой хора, екологичните проблеми и други фактори. Затова представители на страни, където културата на коневъдството е запазена и развита, инициират установяването на днешната международна дата.

В края на краищата, тези великолепни животни, както много други представители на природата, трябва да бъдат запазени. Много страни вече изпълняват проекти за опазване и развитие на културата и наследството, свързани с конете , както и за защита на номадския пасторален начин на живот. Това е важно и за региони, където конете и конната индустрия играят основна роля в устойчивото развитие на селското стопанство и туризма. А Световният ден на коня ще бъде още една стъпка към решаването на тези проблеми и ще послужи като възможност за засилване на усилията за защита на един от най-старите и надеждни приятели на човека, който прави своя принос за социално-икономическото развитие на нашата планета.