Световният ден на психичното здраве се отбелязва в целия свят от 1992 г. по инициатива на Световната федерация за психично здраве, с цел повишаване на обществената осведоменост относно проблемите на психичното здраве и начините за укрепването му, както и превенцията и лечението на психичните разстройства.
За този ден, отбелязван ежегодно на 10 октомври , се издават тематични списания на международните психиатрични организации и се изпращат призиви до държавни агенции и здравни власти с призиви за участие в международното движение.
Психичното здраве е неразделна част и основен компонент на здравето. Определя се като състояние на благополучие, в което всеки човек може да реализира своите способности и потенциал, да се справя с нормалния стрес на живота, да работи продуктивно и ползотворно и да допринася за своята общност. В този положителен смисъл психичното здраве е фундаментално за благополучието на всеки индивид и за ефективното функциониране на цялата общност.
Световната здравна организация съобщи, че близо 1 милиард души по света страдат от психични разстройства, 3 милиона души умират всяка година в резултат на злоупотреба с алкохол и на всеки 40 секунди един човек се самоубива.
Най-често срещаното психично заболяване е депресията. Според СЗО в момента тя е на първо място сред заболяванията по продължителност на инвалидността на година. Друг негативен фактор за психичното здраве на населението е пандемията от COVID-19, която наруши нормалния живот на милиарди хора по света.
В западните страни всеки седми е или параноик/шизофреник, или податлив на депресия и алкохолизъм, които често завършват с престъпление или самоубийство. Освен това по-голямата част от хората, страдащи от психични разстройства, нямат достъп до лечението, от което се нуждаят. В допълнение, психичните разстройства са рискови фактори за развитието на други заболявания (ХИВ, сърдечно-съдови заболявания, диабет и др.), както и неволни и умишлени наранявания.
Ето защо една от основните цели на Световния ден на психичното здраве е да се намали разпространението на депресивните разстройства, шизофренията, болестта на Алцхаймер, наркоманията, епилепсията и умствената изостаналост.
Нарастването на заболеваемостта се улеснява от претоварване с информация, политически и икономически катаклизми в света, а стресът е предвестник на болестта.
Съвременният живот сам по себе си е податлив на стрес: промените в политическия, икономическия живот, проблемите на работното място и просто пътуването в обществения транспорт водят до факта, че човек започва да се примирява със стреса си и депресията не е далеч. Стресът се превърна в неразделна част от живота на съвременния човек. Хората се борят с тях, без да се замислят, че не трябва да се борят, но не и да ги допускат. Всъщност днес има много начини да направите това – от компетентната организация на ежедневието и способността просто да се отпуснете и да работите със собствените си емоции до обръщането към квалифицирана помощ от специалисти.
Трябва също така да се отбележи, че събитията, посветени на Деня на психичното здраве всяка година са посветени на определена тема, сред които бяха: „Децата и психичното здраве“, „Психично здраве и човешки права“, „Психично здраве и стареене“, „ връзката между физическите и психичните разстройства“, „Връзката между психичното здраве и самоубийството“, „Да превърнем психичното здраве в световен приоритет: увеличаване на услугите чрез застъпничество и активизъм“, „Няма здраве без психично здраве“, „Депресията: глобална криза“, „Живот с шизофрения“, „Психично здраве и достойнство“, „Първа психологическа помощ“, „Психично здраве на работното място“, „Младите хора и психичното здраве в един променящ се свят“, „Насърчаване на психичното здраве и превенция на самоубийствата“, „Нашите Цел: Грижа за психичното здраве на всеки“, „Превръщане на психичното здраве и благополучие за всеки в световен приоритет“ и други.