Световната седмица на кърменето (СБК) се провежда от 1 до 7 август по инициатива на Световната здравна организация. Повод за създаването му е приемането през 1990 г. на Декларацията от Иночети на СЗО и УНИЦЕФ, насочена към защита, насърчаване и подкрепа на кърменето.

Днес Световната седмица на кърменето се отбелязва в повече от 170 страни по света. Целта му е да информира жените за ползите от кърменето за здравето на детето.

Според Световния алианс за кърмене, който координира събитието, кърменето е най-добрият начин да се осигурят на новородените хранителни вещества, от които се нуждаят. В крайна сметка майчиното мляко е идеалната храна за бебета. Той е безопасен, безвреден и съдържа антитела, които помагат за предпазване от много често срещани детски болести.

СЗО, от своя страна, препоръчва изключително кърмене на децата до навършване на шест месеца и след това да продължи заедно с подходящо допълнително хранене. Освен това експертите на СЗО отбелязват, че храненето на децата трябва да започне в рамките на първия час след раждането.

Кърмените деца се представят по-добре на тестовете за интелигентност, по-малко вероятно е да са с наднормено тегло или затлъстяване и е по-малко вероятно да развият диабет по-късно в живота. Жените, които кърмят, също имат намален риск от рак на гърдата и рак на яйчниците.

Подвеждащият маркетинг на заместители на майчиното мляко обаче продължава да подкопава усилията за увеличаване на процента и продължителността на кърменето в световен мащаб.

Освен това много жени са принудени да отидат на работа веднага след раждането поради тежкото финансово положение на семейството. Според СЗО повече от половин милиард работещи жени живеят в страни, в които националното законодателство не предоставя основни гаранции за защита на майчинството. Само 20% от страните изискват от работодателите да осигурят платени почивки и съоръжения за служителите да кърмят или изцеждат кърма. В световен мащаб се изчислява, че само по-малко от половината бебета под 6-месечна възраст са изключително кърмени.

Затова СЗО и УНИЦЕФ съвместно разработиха Глобална стратегия за хранене на кърмачета. Тази програма трябва да подобри храненето, растежа и развитието на бебетата и да подобри здравето. Всичко това трябва да спомогне за повишаване на преживяемостта на бебета и малки деца. Стратегията се основава на доказателства, подкрепящи важността на храненето през първите месеци и години от живота на детето. Той подчертава колко е важно на всяка майка да се осигури подкрепата, от която се нуждае, за да изпълни своята важна роля.

През тази седмица по света се провеждат събития с теми за защита, насърчаване и подкрепа на кърменето.