• Световният ден за борба със СПИН се отбелязва ежегодно в света на 1 декември в съответствие с решение на Световната здравна организация (СЗО) и решение на Общото събрание на ООН, прието през 1988 г.

Денят се превърна в един от най-важните международни дни на здравето и ключова възможност за повишаване на осведомеността, отбелязване на убитите от болестта и отбелязване на постижения като увеличен достъп до мерки за лечение и превенция.

На 5 юни 1981 г. Американският център за контрол на заболяванията регистрира ново заболяване – СПИН (синдром на придобита имунна недостатъчност). Това е сериозно състояние, което се развива при човек на фона на тежък имунен дефицит, причинен от дълъг курс на HIV инфекция.

Няма начин да се излекува напълно HIV инфекцията. Въпреки това, тъй като достъпът до ефективна превенция, диагностика, лечение и грижи за ХИВ и опортюнистични инфекции се увеличава, ХИВ инфекцията се превърна в управляемо хронично заболяване и хората, живеещи с ХИВ, могат да живеят дълъг и пълноценен живот.

Денят за борба със СПИН се отбелязва за първи път на 1 декември 1988 г. след среща на здравните министри от всички страни, призовани за социална толерантност и засилен обмен на информация относно ХИВ/СПИН.

Отбелязван ежегодно, този международен ден служи за укрепване на организираните усилия за борба с пандемията от ХИВ и СПИН, която се разпространява във всички региони на света. Организираните усилия са насочени към засилване на обществената подкрепа за програми за превенция на разпространението на ХИВ/СПИН, организиране на обучения и предоставяне на информация за всички аспекти на ХИВ/СПИН.

Признавайки нарастващите предизвикателства, свързани с пандемията от ХИВ/СПИН, ООН създаде съюз от шест световни организации през 1996 г. Наречена Съвместна програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS), програмата обединява като спонсори на този съвместен проект Детския фонд на ООН, Програмата на ООН за развитие, Фонда на ООН за населението, Образованието, науката и културата на ООН (ЮНЕСКО), Световната здравна организация (СЗО) и Световната банка.

UNAIDS подкрепя дългосрочни глобални проекти за предотвратяване на ХИВ инфекцията и СПИН; помага в борбата за правата на човека, независимо от ХИВ статуса, предоставя помощ на страни по света чрез обучение за превенция, подкрепа за изследване на ХИВ/СПИН и работи с програми за разширяване на международния фронт срещу ХИВ/СПИН.

Според организацията към 2023 г. 39,9 милиона души по света са заразени с ХИВ, като 86% от тях са знаели статуса си. Но познаването на вашия статус е първата стъпка към лечението и превенцията на ХИВ.

Световният ден за борба със СПИН се е превърнал в ежегодно събитие в повечето страни и се отбелязва всяка година под различни теми, които отразяват настоящите неотложни проблеми. Въпреки че 1 декември е определен като дата за Деня, много общности организират редица образователни и диагностични събития в седмиците и дните преди и след официалното честване.
Символът на борбата срещу СПИН е червената панделка, нито едно действие в тази област вече не е пълно без нея. Тази лента, като символ на информираността за СПИН, е замислена през пролетта на 1991 г. Идеята му е на художника Франк Мур. Той живееше в малък град в щата Ню Йорк, където съседско семейство носеше жълти панделки, надявайки се на безопасното завръщане на дъщеря им войник от Персийския залив.

Лентите като символ се появяват за първи път по време на войната в Персийския залив. Зелените панделки, оформени като обърнато V, се превърнаха в символ на убийствата на деца в Атланта. Художникът реши, че лентата може да бъде и метафора за СПИН.

Идеята беше приета от групата Visual AIDS. Тъй като организацията беше съставена от професионални художници и мениджъри по изкуствата, рекламирането на видим символ на борбата срещу СПИН беше направено много добре. Всичко започна много просто. Ето откъс от ранна листовка за Visual AIDS: „Отрежете червената панделка с дължина 6 сантиметра, след което сгънете горната част във формата на обърнато „V“. Използвайте безопасна игла, за да го прикрепите към дрехите .

Проектът Червена панделка беше официално стартиран на 45-ите годишни награди Тони на 2 юни 2000 г. Всички номинирани и участници бяха помолени (и доста успешно) да закачат такива панделки. Според съобщението за пресата, обявяващо проекта Red Ribbon: „Червената лента (обърнато „V“) ще бъде символ на нашето състрадание, подкрепа и надежда за бъдеще без СПИН. Най-голямата надежда за този проект е, че до 1 декември, Световния ден за борба със СПИН, тези ленти ще бъдат носени по целия свят . И червената панделка придоби огромна популярност. Въпреки че откровената СПИНфобия беше в своя връх, червени панделки все по-често се появяваха на реверите на саката, периферията на шапките – навсякъде, където можете да забодете безопасна игла. През следващите няколко години панделките станаха част от дрес кода за малцина избрани не само на церемониите на Тони, но и на Оскарите и Еми.