На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба със СПИН. Датата – 1 декември е определена през 1988 г. по инициатива на Световната здравна организация с цел да насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с това заболяване. Понастоящем денят се отбелязва в над 190 държави по света.
Мeждунaрoдeн cимвoл нa aнти-CПИН кaмпaниятa е чeрвeнaтa пaндeлкa, cъздaдeнa прeди 12 гoдини oт групa худoжници и е симвoл нa coлидaрнocттa към хoрaтa, живeeщи c ХИВ. Чeрвeният цвят нa пaндeлкaтa eднoврeмeннo cимвoлизирa любoвтa и кръвтa и тaкa изрaзявa cъпричacтнocттa към зaceгнaтитe oт зaбoлявaнeтo и бoлкaтa, причинeнa oт зaгубaтa нa близкитe, пoчинaли oт CПИН. Чeрвeният цвят cъщo e и прeдупрeждeниe дa нe ce пoдхoждa лeкoмиcлeнo към прoблeмa и дa нe ce прeнeбрeгвa eднo oт нaй-гoлeмитe прeдизвикaтeлcтвa нa нaшeтo cъврeмиe.
Вирусът на СПИН се съдържа в повечето телесни течности на заразен човек, но единствено в кръвта, спермата и вагиналния секрет има достатъчно количество вируси, за да се осъществи заразяване. Това означава, че можеш да се заразиш по:
-Полов път – като правиш секс със заразен човек, без да използваш презерватив. Това важи за всеки сексуален контакт, включително анален и орален;
-Кръвен път – чрез използване на общи игли, спринцовки, нестерилни инструменти като тези за пиърсинг, татуировки или зъболечение;
-Вертикален път – от бременна майка на детето в утробата, по време на раждане или кърмене.
Не можеш да се заразиш при: целувка, прегръдка, масаж, използване на общи тоалетни, докосване, кашлица, ухапване от насекоми, използване на едни и същи дрехи.
Срещу СПИН няма лекарство или ваксина. Единственият начин да се предпазиш е безопасният секс – секс с презерватив.
През месец август 2021 г. Министерският съвет прие Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България за периода 2021-2025 г. Националната програма съдържа мерки, надграждащи постигнатите резултати в борбата с ХИВ в страната. Дейностите, предвидени за изпълнение по Националната програма са осигуряване на ранна диагностика, лечение и мониториране на терапията на случаите на ХИВ; осигуряване на ранна диагностика и лечение на случаите със СПИ (сексуално предавани инфекции); извършване на превантивни дейности за ХИВ и СПИ сред рисковите групи и др.
Реализирането на програмата ще допринесе за ограничаване разпространението на посочените заболявания в страната и ще изпълни поетите на международно равнище ангажименти в превенцията и контрола на заболяването, в съответствие с Глобалната стратегия срещу ХИВ на Обединената програма на ООН за борба с ХИВ/СПИН.
РЗИ – Добрич ще отбележи Световния ден за борба срещу СПИН с провеждане на АНТИСПИН кампания- обучения с викторина в учебните заведения и ОМЦ „Захари Стоянов” в гр. Добрич, както и в общините Тервел, Ген. Тошево и Каварна, която ще се организира съвместно с общините и Местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Желаещите да проверят своя ХИВ статус могат да го направят в Кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС) в РЗИ – Добрич, който работи всеки ден от понеделник до петък от 8.30 до 16.00 часа. От началото на 2021 г. в КАБКИС при РЗИ – Добрич пред- и след-тестово консултиране и изследване за ХИВ са получили 7 лица. Разпределение на изследваните по пол: 1 жена (14,29%) и 6 мъже (85,71%). Разпределение по възрасти: 30-39 г. – 4 лица (57,14%); 40-49 г. – 2 лица (28,57%) и 20-24 г. – 1 лице (14,29%).
Д-р Светла АНГЕЛОВА,
директор на РЗИ-Добрич