Всяка година на 1 април се отбелязва Международният ден на птиците – международен екологичен празник. Целта му е запазване на видовото разнообразие и числеността на птиците.

Възниква в американския щат Пенсилвания като детски празник през 1894 г. Скоро, след като придоби популярност благодарение на медиите, започва да се провежда масово във всички американски щати, а след това идва и в Европа.

На 19 март 1902 г. е приета Международната конвенция за защита на птиците, полезни за селското стопанство, която е подписана от повече от десет държави. Тя влиза в сила на 12 декември 1905 г. На 18 октомври 1950 г. в Париж е подписана Международната конвенция за защита на птиците, която заменя предишния документ за повечето от участващите държави – вече разглежда всички видове птици, а не само онези, които са полезни за селското стопанство.

В момента Международният ден на птиците се провежда в рамките на биологичната програма на ЮНЕСКО „Човекът и биосферата“ в много страни по света и е придружен от всякакви събития, състезания, флашмобове и други дейности, организирани от природозащитни, образователни и културни институции, както и всички, които се грижат за птиците.

Орнитолозите предупреждават, че ако птиците изчезнат, ще настъпи екологична катастрофа, чиито последици за хората могат да бъдат непредвидими. Според тях изтребването ще нанесе непоправими щети на биологичното разнообразие. В крайна сметка птиците играят голяма роля в природата – те унищожават насекоми и гризачи, които могат да унищожат растенията, те разпространяват семена, те са храна за други животни, запазвайки популациите на много животни.

Индикатор за неблагоприятната ситуация с птиците може да бъде броят на видовете, включени в Червените книги на различни нива. От около 10 000 вида птици в световната фауна, повече от 1200 вида, или всеки осми вид птица на нашата планета, са включени в Червения списък на Международния съюз за защита на природата.

В чест на празника, освен наблюдение на птици и подобряване на местообитанията им, екологични, природозащитни, образователни и културни институции провеждат различни изложби, събития, състезания, флашмобове и други дейности, насочени към привличане на вниманието към проблема с опазването на птиците.

Да припомним, че два пъти в годината се чества друг много известен „птичи“ празник – Световният ден на мигриращите птици .