ФУТБОЛНА ПАНОРАМА:

0
952

ГЕРМАНИЯ И ХОЛАНДИЯ ЩЕ ОПРЕДЕЛЯТ ДНЕС ШАМПИОНА НА ЕВРО 2019 В АЛБЕНА

В Албена в петък ще се проведе финалният двубой от Европейското първенство по футбол за девойки до 17 години. В спора за златните медали един срещу друг ще се изправят съставите на Германия и Холандия, като мачът е от 14.00 часа на стадион „Албена 1“ в курортния комплекс. Припомняме, че в първия полуфинал Германия победи Португалия с 2:0 на стадион „Дружба“ в Добрич, а в другия, игран в Каварна, Холандия детронира Испания от европейския връх. „Лалетата” поведоха с 3:0, а в добавеното време иберийките отбелязаха почетен гол. Интересното е, че отборите на Германия и Холандия вече се срещнаха веднъж в първенството. В много оспорван двубой от груповата фаза девойките на Холандия се наложиха с 3:2. За Холандия това е първи финал на Европейско първенство за девойки до 17 години. Германия пък е рекордьор по титли с 6 първи места.

В първенството, което се провежда в Добричка област – в Добрич, Каварна и Албена, участваха осем отбора. Сред тях бе и съставът на България, който изигра трите срещи от група „А” на стадион „Дружба” в Добрич.

ДОБРУДЖА ПОСРЕЩА СТРУМСКА СЛАВА С ОСЕМ ЮНОШИ

Отборът на Добруджа, който два кръга преди края на първенството изпадна от Втора професионална лига, ще изиграе тази седмица последния си домакински мач за сезона. „Жълто-зелените” приемат в неделя на стадион „Дружба” състава на Струмска слава (Радомир), който е на осмо място в класирането и вече си гарантира оставането в групата. След като стана ясно, че добричкият тим изпада, клубното ръководство реши да освободи осем от състезателите, почти всички доведени от Емил Велев. Това са белгиецът Етиен Муканя Кабобола, Атанас Куманов, Николай Петров, Кико Димитров, Кристиян Григоров, Георги Колев, Кристиян Димитров и Петър Тончев. Старши треньорът Радослав Георгиев официално е в отпуск и отборът ще бъде воден от Красимир Коев и Венцислав Желев. Нападателят Кристиян Пешков пък е лишен от състезателни права за една среща заради натрупани наказателни картони.

При това положение треньорите имат на разположение само 11 футболисти. Затова двамата треньори ще вземат от юношеския състав осем момчета, които ще получат шанс за изява сред професионалистите. Те са възпитаници на Валентин Ангелов и спечелиха първото място в зоналното първенство за юноши старша възраст.

* ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

ПРОГРАМА – XXIX КРЪГ

18 май 2019 г., събота, 15:00 ч.

Локомотив 1929 (София) – Локомотив (Г. Оряховица)

19 май 2019 г., неделя, 15:00 ч.

Арда (Кърджали) – ЦСКА 1948 (София) – пряко по Диема спорт

Поморие (Поморие) – Ботев (Гълъбово)

Царско село 2015 (София) – Кариана (Ерден)

Добруджа 1919 (Добрич) – Струмска слава (Радомир)

Лудогорец 1945 II (Разград) – Литекс (Ловеч)

Монтана 1921 (Монтана) – Пирин (Благоевград)

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) СЪКРУШИ БОТЕВ В ИСТОРИЧЕСКИ МАЧ

Новият носител на Купата на България се казва Локомотив (Пловдив). “Смърфовете” надвиха с 1:0 вечния съперник Ботев (Пловдив) в най-важното в историята пловдивско дерби и спечелиха първи трофей в този турнир, ставайки 18-ият клуб, триумфирал с отличието. Пред страхотна атмосфера, създадена от 21 000 зрители на стадион “Васил Левски”, в герой за локомотивци се превърна Ален Ожболт, който отбеляза единствения гол в 78-ата минута, когато се разписа с пета. Легендарното попадение ще се помни вечно от “черно-бялата” част на Пловдив, която след пауза от 15 години отново триумфира с трофей. Денят 15 май пък е най-великата дата в историята на Локо (Пловдив), тъй като на този ден клубът спечели единствената си титла на България през 2004 година, а сега и първата си Купа на страната.

Играчите на Бруно Акрапович заслужиха победата, като показаха повече свежест, повече желание и смелост и бяха по-опасни през почти цялата среща. Така след пауза от седем години Локомотив (Пловдив) се завръща в евротурнирите. “Смърфовете” ще играят в Лига Европа отново след есента на 2012 година, когато отпаднаха от Витес (Холандия) с общ резултат 5:7.

Киров заложи на Кайзер на вратата и Джонатан Перейра, Кристиян Димитов, Димитър Пиргов и Лазар Марин в защита. Радослав Терзиев и Лъчезар Балтанов бяха опорните халфове, а Тодор Неделев, Еберт Кардосо и Александър Тонев действаха зад Антонио Вутов. Треньорът на “черно-белите” стартира със следните 11: Мартин Луков под рамката на вратата, а Йосип Томашевич, Димитър Везалов, Стивън Езе, Милош Петрович, Игор Банович, Абделхаким Буна, Момчил Цветанов, Димитър Илиев, Ален Ожболт и Анте Аралица бяха полевите играчи.

Първата възможност за гол беше за Антонио Вутов, който в 7-ата минута стреля с глава над горната греда от няколко метра. “Черно-белите” пък отвърнаха с опасно влизане в наказателното поле на Димитър Илиев, но Балтанов изчисти в корнер неговото подаване. Секунди по-късно всички на трибуните аплодираха снимката на таблото на Динко Дерменджиев, който напусна този свят в началото на месеца. В 14-ата минута Момчил Цветанов изведе Ожболт сам срещу Кайзер. Ожболт обаче бе с гръб към вратаря и не се ориентира в ситуацията, с което пропусна изгоден шанс, тъй като стражът изби в ъглов удар. Много активният за Локомотив Момчил Цветанов няколко пъти проби през Джонатан Перейра, но колегите му в атака закъсняваха, за да нанесат голов удар.

Втората част започна със смяна за Ботев. Филип Филипов влезе на мястото на Перейра, който изпитваше сериозни проблеми преди почивката. Локомотив пак започна по-активно, а Анте Аралица получи жълт картон, докато Феребори Доре смени Кардосо. В 57-ата минута Обжолт стреля, но Кайзер изби със сетни усилия, след като топката рикошира в крака на Димитров. Високият бранител Езе беше близо до гола в 63-ата минута, когато стреля опасно с глава, Кайзер обаче бе блестящ. В 73-ата минута феновете на Локомотив изригнаха, след като Обжолт отбеляза много красив гол с пета, който ще се помни вечно от пловдивските “железничари”.  Атаката започна с дълго подаване към Димитър Илиев, който с глава изведе Аралица зад защитата. Филип Филипов изчисти с хубав шпагат, но топката остана в Аралица, който видя връхлитащия Ожболт, а той между Пиргов и Димитров с техничен удар с пета вкара покрай Кайзер за 1:0. В 76-ата минута Боре стреля с глава в гредата, като Луков също се намеси и изби в корнер. Шопов пропусна да изравни в 84-ата минута. Акрапович пусна Асен Георгиев, за да запази преднината на своя тим. Това се случи и след петминутно продължение феновете, играчите и ръководството на Локомотив (Пловдив) изпаднаха в екстаз.

“Смърфовете” вдигнаха Купата на България, след като отстраниха Добруджа, Дунав, Етър и Септември. Интересното е, че от петте си мача в турнира играчите на Акрапович играха четири пъти далеч от “Лаута”. Първо надвиха с 1:0 Добруджа в Добрич на 1/16-финалите, след което победиха с 2:1 Дунав в Русе на 1/8-финалите. Последва драматичен успех с 8:7 след изпълнение на дузпи във Велико Търново срещу Етър, а на полуфиналите срещу Септември феновете в Пловдив видяха победа с 4:0 в първата среща, докато реваншът на “Васил Левски” завърши 0:0.

КУПАТА Е ЗА ЛАЦИО! “ОРЛИТЕ” СЪСЯКОХА АТАЛАНТА В КРАЯ

Лацио е новият носител на Купата на Италия за 2019 година. “Орлите” спечелиха с 2:0 сблъсъка за трофея на стадион “Олимпико” срещу Аталанта. Римляните прекършиха своя съперник с два късни гола. Сергей Милинкович-Савич откри резултата в 82-ата минута, а Хоакин Корея довърши съперника с второ попадение в 90-ата минута.

Мачът започна с малко по-добра игра на Лацио. В 14-ата минута Ачерби стреля с глава след центриране от корнер, но доста неточно. След това шанс се откри и пред Лукас Лейва, който също обстрелва вратата на съперника с глава, но и той не намери очертанията. Постепенно обаче и Аталанта се активизира и в 27-ата минута пропусна страхотна възможност за откриване на резултата. Изстрел на Де Роон се отби от гредата, след това се стигна до страхотно разбъркване в наказателното поле, защитник изчисти пред голлинията, а накрая Алехандро Гомес стреля покрай вратата. В ситуацията имаше и игра с ръка на Бащош, която не бе забелязана от съдиите.

Гостите имаха нова добра възможност в 49-ата минута, когато удар на Дуван Сапата бе спасен от вратаря. След това обаче на терена в дълъг период от време не се случваше нищо интересно и като че ли двата тима предпочитаха да действат предпазливо. Лацио обаче нанесе своя удар в заключителните минути на срещата. В 82-ата минута след едно центриране от корнер Милинкович-Савич се извиси и с глава порази вратата на бергамаските. Играчите на Аталанта се хвърлиха да търсят изравняването, но в 90-ата минута бяха наказани за втори път. “Орлите” организираха бърза контраатака, Корея бе изведен в наказателното поле и стреля към вратата, като въпреки усилията на защитник топката се озова зад голлинията за 2:0.

Така Лацио спечели 7-ата си Купа на Италия в своята витрина, като се изравни по този показател с Интер на 3-ото място във вечната ранглиста. Пред тях са само Ювентус с 13 и Рома с 9 трофея.

ТРАНСФЕРЪТ НА ДЕ ЛИХТ В БАРСА НЕ Е СИГУРЕН

Трансферът на Матайс де Лихт в Барселона все още не е факт, твърди “Мундо Депортиво”. Досега се смяташе, че каталунците вече са се разбрали с играча и с неговия клуб Аякс и остава единствено да бъде подписан официалният договор. Изглежда обаче в последния момент се е появила нова пречка пред осъществяването на сделката, която дори може да пропадне. Според информациите Де Лихт не е бил впечатлен от проекта на Барса. Миналия петък играчът имаше среща с президента Хосеп Бартомеу и с техническия секретар Ерик Абидал. Младокът е притеснен и за това дали ще има гарантирано титулярно място в тима през следващия сезон.

Поради тази причина Де Лихт все още не е подписал с Барса, като е решил да разгледа внимателно всички оферти, които има към него на масата. А интерес към таланта не липсва, като той е желан силно и от Ювентус, Манчестър Юнайтед и Пари Сен Жермен, като сега те отново имат надежда да успеят да отмъкнат холандеца в последния момент под носа на каталунците.

АРЖЕНТИНА ОПРЯ ДО АГУЕРО СЛЕД СИЛНИЯ МУ СЕЗОН

Нападателят Серхио Агуеро е в разширената група на Аржентина от 32 футболисти за предстоящата „Копа Америка”. Острието на Манчестър Сити не беше част от състава от Мондиал 2018 насам, но сега е получил покана от селекционера Лионел Скалони. Логично сред избраните е и Лионел Меси, който си беше взел почивка от “албиселесте” в продължение на няколко месеца заради разочарованието от финалите в Русия. „Копа Америка” също е голяма болка за звездата на Барселона, тъй като с негово участие Аржентина загуби последните два финала.

От този списък с 32 футболисти ще трябва да отпаднат 9 играчи, като от тях двама ще са вратари.

Тазгодишната надпревара ще се проведе между 14 юни и 7 юли в Бразилия. Наред с 10-те тима от Южна Америка в битката ще участват и гостите Катар и Япония. Аржентинците са в група с Колумбия, Парагвай и Катар.

ДЕЛ ПИЕРО: ЩЕ Е ДОСТА СТРАННО КОНТЕ ДА ОТИДЕ В ИНТЕР

Легендата на Ювентус Алесандро Дел Пиеро призна, че за него ще е доста странно да види бившия си съотборник Антонио Конте да застане начело на големия враг Интер. В последните седмици усилено се говори, че именно Конте ще замени Лучано Спалети през лятото, но този ход няма да се хареса на тифозите на Юве. “Конте в Интер? От спортна гледна точка това ще бъде доста странно, имайки предвид неговото минало. Ще е странно да го видя на скамейката на “нерадзурите”. Все пак той е страхотен професионалист, а Интер е отбор с голям потенциал. След като и Мората отиде там, няма да ме изненада и Конте да го последва. Има сериозни предпоставки отборът да се представи добре през следващия сезон. Неговата борбеност и тактическа схема могат да помогнат на Интер”, смята Дел Пиеро.

ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЧ Е ПРОТИВ ВАР

Златан Ибрахимович смята, че в шампионата на САЩ не трябва да се използва системата за видео повторения (ВАР). Нападателят на Лос Анджелис Галакси участва в инцидент, в който беше замесен вратарят на Ню Йорк Сити – Шон Джонсън, по време на двубой между двата отбора от Мейджър Сокър Лигата. “Казах на съдията, че съперникът ми се преструва, защото не съм го докосвал. Той ме удари. Играх с топката и казах на рефера, че не съм докоснал вратаря. Тогава предложих да се възползва от видео повторението, защото ВАР е необходим именно за такива моменти. Но той не го направи. Изобщо не имаме ВАР като технология, но не виждам защо, не смятам, че ни е необходима“, заяви 37-годишният Ибрахимович пред ESPN.

На 11 май Ню Йорк победи като гост Лос Анджелис с 2:0, а шведският нападател от босненски произход Ибрахимович получи жълт картон. Вратарят на Сити – Шон Джонсън, също беше предупреден официално от главния съдия Кристофър Пенсо.