ФУТБОЛНА ПАНОРАМА

0
1008

ФУТБОЛИСТИТЕ НА ДОБРУДЖА ВКАРАХА ТРИ ГОЛА НА СУВОРОВО

Отборът на Добруджа записа победа в първия си официален мач за Новата година. Момчетата на Светослав Петров се наложиха на стадион „Дружба” с 3:1 над състава на Суворово в двубой от 16-ия кръг на Североизточната трета лига.

Домакините откриха головата си сметка в 21-ата минута, когато Янчо Андреев с удар извън наказателното поле прати топката в мрежата на 46-годишния вратар на гостите Неделчо Добрев. Десет минути по-късно „жълто-зелените” удвоиха преднината си. Кристиан Пешков се раазписа след асистенция на Дейвид Филипов и първото полувреме завърши при резултат 2:0.

В началото на второто полувреме добричкият тим отбеляза трети гол и на практика си осигури пообедата. Автор на гола отново бе Кристиян Пешков, който вкара от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Денис Кадир в наказателното поле на Суворово. Гостите стигнаха до почетно попадение в 78-ата минута, когато в опита си да изчисти топката, Михаил Венков си отбеляза автогол.

Тази седмица Добруджа няма официален мач и ще играе контрола в събота с втородивизионния Черноморец“ (Балчик).

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) ЗАГУБИ ОТ СТРУМСКА СЛАВА В РАДОМИР

Отборът на Струмска слава спечели много важни три точки в мача си с Черноморец (Балчик) от 20-ия кръг на Втора лига. Тимът от Радомир се наложи с минималното 1:0 на стадион “Градски”. Мачът беше с голямо значение за домакините, които с този успех поеха глътка въздух в борбата за своето оцеляване в групата. Единственото попадение в срещата падна в 63-ата минута. Хуан Калдерон бе точен за Струмска слава с втория си гол в 16 мача от началото на сезона.

В следващия кръг отборът от Радомир гостува на Кариана (Ерден). Мачът е насрочен за събота, 29 февруари. Отново в събота Черноморец (Балчик) гостува на лидера Септември (София). Във временното класиране Черноморец (Балчик) е на 12-а позиция с актив от 22 точки, а Струмска слава е на 13-о място с 19.

Съставът на Черноморец: Християн Христов, Мирослав Начев (87-Любен Любенов), Виктор Митев, Дони Дончев, Тодор Таушанов,  Даниел Георгиев, Станислав Желязков, Николай Иванов, Иван Михайлов (74-Румен Александров), Александър Стефанов, Владислав Мирчев.

* ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ – XX КРЪГ

Пирин (Благоевград) – Септември (София)  1:4

Струмска слава (Радомир) – Черноморец (Балчик)       1:0

Локомотив (Г. Оряховица) – Кариана (Ерден)      1:2

Поморие (Поморие) – Нефтохимик 1962 (Бургас)  0:3 сл.

в Балчик, Градски стадион:

Спартак 1918 (Варна) – ФК ЦСКА 1948 (София)    0:1

Локомотив (София) – Ботев (Гълъбово)       2:0

Монтана 1921 (Монтана) – Хебър (Пазарджик)     2:1

24 февруари 2020 г., понеделник, 14:00 ч.

ПРОГРАМА ЦА XXI КРЪГ

27 февруари 2020 г., четвъртък, 17:30 ч.

ЦСКА 1948 (София) – Монтана – пряко по Диема спорт

29 февруари 2020 г., събота, 14:00 ч.

Локомотив (София) – Пирин (Благоевград)

Ботев (Гълъбово) – Спартак (Плевен)

Хебър 1918 (Пазарджик) – Поморие (Поморие)

Нефтохимик (Бургас) – Локомотив (Г. Оряховица)

Кариана (Ерден) – Струмска слава (Радомир)

29 февруари 2020 г., събота, 15:00 ч.

Литекс (Ловеч) – Септември (София)

2 март 2020 г., понеделник, 14:00 ч.

Лудогорец II (Разград) – Спартак 1918 (Варна)

Черноморец (Балчик) – почива

БАРСА СЕ КАЧИ НА ВЪРХА СЛЕД 5:0

Испанският шампион Барселона излезе начело в Ла Лига след домакинска победа с 5:0 над гостуващия Ейбар в мач от 25-ия кръг. Лионел Меси завъртя голово каре и според Transfermarkt има общо над 1000 гола и асистенции в професионалния футбол. Аржентинецът реализира в 14-ата, 37-ата, 40-ата и 87-ата минута. Петият гол падна в 89-ата минута след точно насочване на Артур. Новото попълнение Мартин Брейтуейт се включи активно и асистира за последния гол на Меси.

Кике Сетиен заложи на Артуро Видал като трети нападател до Лионел Меси и Антоан Гризман, като често действаше по левия фланг. Ансу Фати остана на пейката, получавайки почивка. Френки де Йонг също не се появи сред стартовите 11. Клеман Лангле се завърне в центъра на защитата до Жерард Пике. Хосе Луис Мендилибар заложи в атака на Фабиан Ореяна, Серхи Енрик и Такаши Инуи.

Каталунците започнаха в наглед лениво темпо и първите шансове бяха пред вратата на Марк-Андре тер Стеген. В четвъртата минута германският страж беше изненадан с коварен удар на Гонсало Ескаланте, изби неуверено и секунди по-късно се стигна до нова възможност. Серхи Енрик опъна мрежата, но от положение на засада. Попадението правилно не беше зачетено. Постепенно “лос кулес” установиха контрол върху двубоя. В 14-ата Лео Меси преодоля с лекота защитник на гостите, излезе срещу вратаря Марко Дмитрович и технично насочи топката към далечния ъгъл за 1:0. Така аржентинецът прекъсна головата си суша, продължила четири срещи от Ла Лига. В 19-ата “блаугранас” изградиха хубава атака с по едно докосване. Нелсон Семедо изведе Гризман в наказателното поле, който беше блокиран под ъгъл. Секунди по-късно идентична ситуация се откри пред Артуро Видал от другата страна. Чилиецът стреля в ръцете на вратаря, а при добавката прати кълбото малко встрани. В 24-ата опитът на баските за висока преса донесе успех. Защитниците на “блаугранас” загубиха топката, но гостите не успяха да организират голова ситуация. В 37-ата Артуро Видал изведе Меси отляво на наказателното поле, Ла Пулга надбяга бранител и търкулна топката по диагонала за 2:0. В 40-ата се стигна и до трети гол. Гостите от “Ипуруа” сбъркаха при изнасянето на топката и Лео Меси се озова свободен в наказателното поле. “Десетката” реши да подаде встрани за Гризман, който не си поведе добре и загуби владението на топката. Тя обаче стигна отново до Лео, който с лекота вкара за 3:0, оформяйки хеттрик.

В 50-ата минута Лео Меси изведе двама свои футболисти на стрелкова позиция. Семедо реши да стреля, вместо да остави за Гризман. Ударът му не беше точен, а и беше регистрирана съмнителна засада. Минута по-късно Гризман центрира към далечната греда за Иван Ракитич, който скочи на шпагат, за да засече високата топка – в ръцете на вратаря Дмитрович. В 63-ата минута Жерард Пике сам заби топката в мрежата си, но съдията не зачете гола заради нарушение в атака на Анаиц Арбийя. Защитникът вдигна високо крака си – до главата на Пике. Ейбар създаде няколко добри възможности в опит да се възползва от отпуснатата игра в защита на каталунския тим. В 72-ата в игра за Барса се появи новата придобивка Мартин Брейтуейт, заменяйки Антоан Гризман. В 87-ата датчанинът запази кълбото и центрира ниско в малкото наказателно поле. Вратарят чукна топката, тя попадна в краката на Лео Меси, който с лекота финтира всички около себе си и насочи в мрежата. Две минути по-късно Брейтуейт беше изведен сам срещу вратаря, стреля ниско, вратарят изби с крак и Артур вкара отблизо за 5:0.

Следващата седмица е ключова за Барселона. Във вторник вечер каталунците гостуват на Наполи в първи 1/8-финал в Шампионската лига. На 1 март Меси и компания излизат на “Сантиаго Бернабеу” срещу Реал (Мадрид).

РЕАЛ (МАДРИД) ПРЕТЪРПЯ КРУШЕНИЕ ВЪВ ВАЛЕНСИЯ

Отборът на Реал (Мадрид) слезе от лидерската позиция в Ла Лига седмица преди Ел Класико. Момчетата на Зинедин Зидан загубиха с 0:1 при гостуването си на Леванте в дуел от 25-ия кръг. Хосе Моралес реализира единствения гол в 79-ата минута. Така шампионът Барселона ще гостува на “Сантиаго Бернабеу” с преднина от две точки пред “белите”. Друга лоша новина за мадридистите е контузията на наскоро възстановения Еден Азар, който напусна в средата на втората част.

Срещата на “Сиутат де Валенсия” започна с високо темпо, диктувано от “лос бланкос”. В седмата минута Даниел Карвахал изведе Бензема, който не се поколеба да стреля въпреки малкия ъгъл. Той шутира към близката греда, където вратарят Айтор Фернандес не беше затруднен. Стотина секунди по-късно Азар показа техника в наказателното поле и намери как да промуши топката към вратата. Вратарят се справи лесно след рикошет. В 11-ата Иско намери по прекрасен начин Карим Бензема, който сам срещу вратаря не намери път към вратата и стражът успя да отрази. Секунди по-късно се откри възможност и пред Лука Модрич, чийто шут беше прекалено висок. В 12-ата “синьо-червените” организираха много остра контраатака. Педро Моралес се възползва от празното пространство и бързината си, напредна бързо, но подаде неточно към търсещия топката в наказателното поле Майорал. В 16-ата Айтор не боксира никак убедително и предостави чудесен шанс пред Каземиро. Бразилецът опита да го прехвърли с глава, направи го, но топката премина встрани от гредата. Домакините също показваха острота в нападенията си. В 39-ата Азар, Иско и Бензема разиграха атрактивно. Топката се разходи в наказателното поле, но така и не се стигна до удар. В края на полувремето “белите” натиснаха още повече своя съперник в търсене на попадение. В 40-ата Модрич шутира от 20 метра и вратарят Айтор изби в корнер.

В 47-ата минута Хосе Кампаня игра с ръка в наказателното поле и гостите от “Сантиаго Бернабеу” претендираха за дузпа. Съдията Ернандес Ернандес не видя такава. Минута по-късно Енис Барди отправи много силен удар към вратата на Тибо Куртоа – кълбото прелетя на сантиметри встрани. В 53-ата Еден Азар се включи на скорост отляво, получи топката и изскочи сам срещу вратаря. Белгийският халф не успя да преодолее стража и спечели само корнер, след като ударът му никак не се получи. След последвалия корнер Каземиро насочи топката към ръката на Кампаня. Претенциите на “белите” за дузпа отново не бяха уважени заради близкото разстояние и малкото време за реакция. В 60-ата “жабчетата” изградиха страхотна контраакция с организатор Вукчевич. Роджър Марти трябваше да подаде вляво към свободния Енис Барди, но предпочете да стреля и вбеси старши треньора си Пако Лопес и феновете на валенсианци. В 67-ата Еден Азар напусна с травма, заменен от Винисиус Жуниор. В 68-ата Карим Бензема направи голям пропуск на втора греда. Френският стрелец предпочете да овладява топката и изпусна момента за удар от чудесна позиция. В 79-ата минута Никола Вукчевич изведе по чудесен начин Хосе Моралес. Варан покри засадата, Ел Команданте се устреми отляво и с първото си докосване шутира от въздуха към близкия ъгъл, изненадвайки вратаря Куртоа. Попадението се получи наистина зрелищно – 1:0.

Реал ще влезе в новата седмица с понижено настроение. В сряда вечер “белите” играят с Манчестър Сити, а в неделя е сблъсъкът с Барселона на “Сантиаго Бернабеу”.

ОТЛОЖИХА ТРИ МАЧА ОТ СЕРИЯ „А” ЗАРАДИ КОРОНАВИРУСА

Паниката около коронавируса застигна и елитното ниво на италианския футбол. Спортният министър Винченцо Спадафора обяви, че от събражения за сигурност предвидените за неделя мачове Аталанта – Сасуоло, Верона – Каляри и Интер – Сампдория няма да се проведат. Така от програмата остават три срещи. Това са Дженоа – Лацио, Торино – Парма и Рома – Лече. Епидемията обзе Апенините и по-точно областите Ломбардия и Венето. В събота бяха отменени десетки мачове на аматьорско, юношеско и полупрофесионално ниво.

Поради същата причина малко преди неговото начало беше отложен и мачът между Асколи и Кремонезе от 25-ия кръг на Серия “Б”, като същото се случи и с двубоя Пиаченца – Самбенедедзе от Серия “Ц”. Жертвите на коронавируса в Италия до момента са две, а потвърдените случаи на заразени с него вече са над 70, като 2/3 от тях са в областта Ломбардия.

Така съперникът на Лудогорец в 1/16-финалите на Лига Европа Интер ще има допълнителни дни за възстановяване преди реванша в четвъртък. В първата среща в Разград “нерадзурите” спечелиха с 2:0.

МАН СИТИ ДРЪПНА СЪС СЕДЕМ ТОЧКИ ПРЕД ЛЕСТЪР

Манчестър Сити увеличи преднината си пред Лестър на седем точки, след като победи с 1:0 третия във временното класиране на Премиър лийг на “Кинг Пауър Стейдиъм”. Серхио Агуеро пропусна поредната дузпа за шампионите през този сезон, но въпреки това тимът на Джосеп Гуардиола стигна до победата след гол на Габриел Жезус в 80-ата минута. Така Сити записа ценен успех в психологически план преди важното гостуване на Реал Мадрид.

Брендън Роджърс направи три промени в сравнение с двубоя с Уулвърхамптън. Кристиан Фукс, Денис Прает и Келечи Ихеаначо бяха титуляри за Лестър. Джосеп Гуардиола не даде почивка на никого от основните си играчи въпреки предстоящото гостуване на “Сантиаго Бернабеу”. Фернандиньо се завърна като партньор на Аймерик Лапорт в центъра на отбраната. Рияд Марез и Илкай Гюндоган също стартираха. Давид Силва и Габриел Жезус останаха на пейката за началото. В осмата минута Варди се откъсна зад отбраната на “гражданите” и стреля към далечния ъгъл, но домакините нямаха късмет, тъй като топката срещна гредата. Гостите отговориха с удар на Марез от 25 метра, но Шмайхел изби. В 17-ата Манчестър Сити организира бърза атака. Агуеро с едно докосване осигури много добра възможност за Гюндоган, но Шмайхел изби с крак. В 29-ата минута Мадисън изпълни пряк свободен удар, след който топката срещна ръцете на Де Бройне, който бе част от стената. Ситуацията бе прегледана от ВАР, но до наказателен удар не се стигна. Мадисън изпълни много добре пряк свободен удар в 37-ата минута, когато прехвърли стената и насочи топката до гредата, но Едерсон реагира добре и изби. Малко след това плеймейкърът на Лестър центрира много прецизно от дълбочина в наказателното поле. Ихеаначо изскочи зад отбраната и атакува топката с глава, но Едерсон излезе напред и двамата се сблъскаха. Решението бе за корнер в полза на домакините. В добавеното време “гражданите” организираха мълниеносна контраатака, която завърши с гол на Агуеро. Попадението обаче правилно бе отменено заради засада на аржентинеца.

Харви Барнс се появи в игра за началото на второ полувреме на мястото на Ихеаначо. Това вкара доста скорост в атаката на Лестър. Още в първата минута Барнс проби отляво и центрира в наказателното поле, но там нямаше кой да засече. В 53-ата минута Де Бройне получи от Родри и стреля много добре до гредата, но Шмайхел спаси. Манчестър Сити получи дузпа след час игра, след като удар на Гюндоган срещна ръката на Денис Прает. Агуеро обаче не изпълни добре наказателния удар и Шмайхел спаси. Малко след това стражът на Лестър отново се намеси блестящо, избивайки нов изстрел на Агуеро. В 71-ата минута Варди стреля много добре от воле след центриране на Перейра, но топката профуча встрани от дясната греда на вратата на Едерсон. 10 минути преди края Манчестър Сити най-сетне стигна до гола. Марез направи страхотен рейд, след което изведе много добре Жезус, който изскочи на ръба на засадата и пусна топката покрай Шмайхел. Голът премина традиционната проверка на ВАР за засада, след което бе окончателно зачетен.

Манчестър Сити е на 19 точки зад лидера Ливърпул, който днес приема Уест Хам на “Анфийлд”.

БАЙЕРН (МЮНХЕН) КРЪЖИ ОКОЛО РОБЕРТО ФИРМИНО

Байерн (Мюнхен) следи внимателно ситуацията около Роберто Фирмино. Баварците имат сериозен интерес към бразилеца и са готови да отправят оферта за него, ако се появи подходяща възможност, твърди “Дейли Експрес”. Напоследък все по-често се появяват слухове, че Фирмино може да си тръгне от “Анфийлд” през лятото. Това е доста вероятно да се случи, ако мърсисайдци купят Тимо Вернер от РБ Лайпциг. При това положение от Байерн са готови да изкушат Ливърпул със сероизна оферта на стойност 75 милиона паунда за бразилеца. Фирмино има опит по терените в Германия, където преди време носи екипа на Хофенхайм.

В същото време обаче Фирмино е ключов футболист в схемата на Юрген Клоп и не е ясно дали наставникът ще одобри подобна продажба, дори и ако си осигури услугите на Вернер.

БЕКЪМ ПОДПИСАЛ ДОГОВОР ЗА НАД 200 МИЛИОНА СЪС СПОНСОР ОТ КАТАР

Дейвид Бекъм продължава с огромната подготвителна работа, свързана с дебюта на неговия клуб Интер (Маями). Според “Сън” легендарният халф на Манчестър Юнайтед и Англия е подписал грандиозен спонсорски договор с катарски инвеститор. Информацията гласи, че споразумението е за 235 милиона долара (180 милиона паунда).

Контрактът е бил сключен преди две седмици. Според него името на спонсора ще бъде изписано на клубния стадион и на екипите на Интер (Маями).

Клубът на Бекъм ще дебютира в МЛС на 1 март. През тази седмица отборът за първи път тренира на своята нова база, която е на стойност 50 милиона паунда.

МЕСИ И ХАМИЛТЪН ПОДЕЛИХА ПРЕСТИЖНА НАГРАДА

Звездата на Барселона Лионел Меси се сдоби с нова престижна награда. Аржентинецът получи приза “Лауреус”, известен още като “Спортен Оскар”. Меси остави след себе си тенисиста Рафаел Надал, голфъра Тайгър Уудс, маратонеца Елиуд Кипчоге и мотоциклетиста Марк Маркес. Той подели отличието с шампиона във Формула 1 Люис Хамилтън, което се случва за първи път, откакто се дава наградата.

Меси стана и първият представител на отборен спорт, който получава наградата. Нападателят не успя да присъства на награждаването, но изпрати специално обръщение до своите фенове. “Искам да се извиня, че не успях да дойда на церемонията по награждаването и да благодаря за това признание. Това е специална и много важна награда. За мен беше чест да бъда първият отборен играч, получил този приз. Обикновено той се дава на представители от индивидуалните спортове. Искам да благодаря на моите съотборници, семейството и феновете, които ме подкрепят. Дано един ден отново да се срещнем”, каза Меси.

През 2019 година Лео спечели шестата си “Златна топка”, а Хамилтън за шести път триумфира с титлата във Формула 1.