ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) И УСТРЕМ (ДОНЧЕВО) БИЯТ НАВЪН; БРОЗОВИ МЕДАЛИ ЗА ФУТБОЛИСТИТЕ НА ФСГ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ; ЛЕВСКИ ЗАГРЯ ЗА ЛУДОГОРЕЦ С 5:1 НАД ЧЕРНО МОРЕ; ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА ОТНОВО Е ЗА МАНЧЕСТЪР СИТИ; НАЙ-ДОБРИТЕ ФУТБОЛИСТИ НА АФРИКА СИ ПОДЕЛИХА ГОЛМАЙСТОРСКИЯ ПРИЗ; АЛИСОН ИЗПРЕВАРИ ЕДЕРСОН ЗА “ЗЛАТНАТА РЪКАВИЦА”; МЕЧТАТА НА МИЛАН ОЩЕ Е ЖИВА СЛЕД УСПЕХ НА “АРТЕМИО ФРАНКИ”

0
1056

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) И УСТРЕМ (ДОНЧЕВО) БИЯТ НАВЪН

Отборът на Септември (Тервел) открадна трите точки от Хитрино на стадион „Панайот Волов“ в Шумен в среща от ХХIХ кръг на Североизточната трета лига. В началото Хитрино понатисна гостите в тяхното игрално поле, но до по сериозно положение не се стигна. Играчите на Септември разчитаха на бързи контраатаки и в 25-ата минута едва не превзеха вратата на Дилян Димов. На втора греда Енес Кахриев и вратарят на символичните домакини увиснаха, а насочената с глава от Стефан Стефанов топка беше изчистена от голлинията от Даниел Желев. В 35-ата минута централният защитник на Хитрино Даниел Желев се възползва от грешка на вратаря на гостите Емил Господинов, който изпусна топката в малкото наказателно поле, но шутираната топка не намери очертанията на вратата. Три минути след това нова бърза контраатака на Септември завърши с отбелязване на гол от Дейвид Филипов. Реферът на двубоя Иван Руменов от Варна видя опасна игра на нападателя срещу вратаря Дилян Димов и не призна гола.

През втората част футболистите на Тервел изнесоха играта по напред и често застрашаваха вратата на Хитрино. В 58-ата минута след изпълнение на ъглов удар Младен Димитров с глава прати кълбото в мрежата – 0:1. В 70-ата минута, отново след бърза контраатака на Септември, вратарят Дилян Димов се опита да отклони топката с плонж, но младият рефер от Варна видя нарушение и отсъди най тежкото наказание – дузпа. С изпълнението се нагърби Танер Юсню – 0:2. Пет минути след това дузпа беше отсъдена и за Хитрино за нарушение срещу Ивелин Василев в наказателното поле на гостите. Явор Тодоров също беше точен – 1:2. С оглед на показаното на футболния терен, особено през втората част, победата на Септември е напълно заслужена.

Важна победа на чужд терен записа и отборът на Устрем (Дончево). Избраниците на Димитър Димитров се наложиха като гости с 2:1 над състава на Бенковски (Бяла). Първия гол за тима от Добричка област отбеляза в 35-ата минута Станислав Георгиев от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Виктор Георгиев. Домакините изравниха в 53-ата минута също от наказателен удар. Победното попадение да Устрем отбеляза Борислав Балчев в 87-ата след отлично подаване на Виктор Георгиев.

18 май 2019 г., събота, 17:00 ч.

Ботев (Нови пазар) – Септември 98 (Тервел)

Спартак 1918 (Варна) – Хитрино (Хитрино)

Суворово 1 (Суворово) – Светкавица (Търговище)

1. Бенковски 26 4       4       18     20:70         16

Тополи 2010 (Тополи) – Кубрат 2016 (Кубрат)

19 май 2019 г., неделя, 17:00 ч.

Волов (Шумен) – Бенковски (Бяла, обл. Русе)

Локомотив (Русе) – Калиакра (Каварна)

Устрем Д (Дончево) – почива

БРОЗОВИ МЕДАЛИ ЗА ФУТБОЛИСТИТЕ НА ФСГ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ”

Отборът на ФСГ „Васил Левски” (Добрич) спечели бронзовите медали на финалите на Ученическите игри по футбол за 11-12 клас, които се проведоха в Разград. Макар че разгромиха със 7:0 домакините от гимназия „Шандор Петьофи”, момчетата на Емил Михайлов не можаха да се класират за финалния двубой, тъй като останаха на второ място в своята група. Първата позиция зае отборът от Етрополе, надиграл с 8:0 футболистите от Разград. В крайна сметка само един гол лиши добричлии от участие в мача за златните медали. Разочарованието на нашите момчета беше голямо, защото око бяха вкарали осем гола на тима от Разград, щяха да имат предимство пред отбора на Етрополе и щяха да завършат на първо място в своята група.

Така ФСГ „Васил Левски” завърши на трето място и се окичи с бронзовите медали, а на четвърта позиция остана тимът на Несебър.

ЛЕВСКИ ЗАГРЯ ЗА ЛУДОГОРЕЦ С 5:1 НАД ЧЕРНО МОРЕ

Отборът на Левски постигна страхотна победа с 5:1 над Черно море в сблъсък от 33-ия кръг на Първа професионална лига. “Сините” записаха и първи успех на “Герена” за 2019 година. Попаденията за 26-кратните шампиони на България реализираха Станислав Костов (16, 46), Паулиньо (19), Давиде Мариани (32) и Станислав Иванов (83). Точен за “моряците” бе Дани Кики (86). С този успех отборът на Георги Тодоров събра актив от 65 точки. “Сините” намалиха изоставането си от лидера Лудогорец на седем точки, а ЦСКА-София има четири повече от Левски. Черно море пък остава на шестото място с 48 пункта.

Първата интересна ситуация на стадион “Георги Аспарухов” сътвориха гостите от Варна. Талантът на “моряците” Мартин Минчев направи мощен пробив отляво, след което центрира на втора греда, където обаче Аристот Ндонгала не успя да засече подаването. В 11-ата минута отново Минчев центрира много прецизно към Ндонгала, който този път отправи удар с глава, но опитът му не успя да порази мрежата на “сините”. В 16-ата минута Левски откри резултата. В автор на попадението се превърна Станислав Костов, който засече с глава перфектно центриране на Станислав Иванов. Три минути по-късно Паулиньо зарадва феновете на тима за втори път. Илия Юруков с перфектно подаване от десния фланг намери бразилеца сам пред вратарското поле, а крилото от воле наказа Китанов за 2:0. В 31-ата минута Давиде Мариани оформи класиката в сблъсъка. В главно действащо лице отново се превърна Станислав Иванов, който асистира на швейцареца. Халфът не пропусна да накаже “моряците” от близка дистанция. Пет минути преди края на първата част се откри пореден шанс пред столичани. Живко Миланов центрира към Станислав Костов, той стреля от воле, но стражът на гостите се справи. В 45-ата минута Нуно Рейш отклони с глава подаването от корнер на Мариани към Кали Тиам, който стреля, но коженото кълбо мина на сантиметри от гредата.

60 секунди след подновяването на играта Костов заби поредния си гол в елита. Паулиньо нахлу мощно в наказателното поле и подаде към голмайстора на тима, който елегантно излъга Китанов и мушна топката в мрежата за четвърти път. В 51-ата минута Станислав Иванов имаше добра възможност да подаде опасно в наказателното поле, но Мартин Костадинов успя да избие в ъглов удар. В 64-ата минута Аристот Ндонгала шутира от далечна дистанция, но опитът му не намери целта. Секунди по-късно Живко Миланов центрира в наказателното поле към Костов, който обаче не успя да се добере до топката. В 83-ата минута Паулиньо направи пореден пробив, след което центрира към Станислав Иванов, който с глава майсторски прониза Китанов. В 86-ата минута Дани Кики вкара почетен гол за “моряците”. Минчев намери много добре халфа, който беше изпуснат от бранителите на домакините и от воле разстреля Николай Михайлов. Отговорът на футболистите на Георги Тодоров не закъсня. Давиде Мариани стреля опасно от пряк свободен удар, но стражът на гостите улови кълбото. Това бе и последната интересна ситуация на стадион “Георги Аспарухов”.

В следващия кръг Левски гостува в Разград на Лудогорец, а Черно море приема Ботев (Пловдив).

ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА ОТНОВО Е ЗА МАНЧЕСТЪР СИТИ

Манчестър Сити за втори пореден сезон е шампион на Англия. Отборът на Пеп Гуардиола си свърши работата в последния кръг и спечели с 4:1 гостуването си на Брайтън. Така “гражданите” надделяха в една изключителна битка за титлата, като завършиха с впечатляващите 98 точки, само с една повече от Ливърпул. Ман Сити завърши сезона в серия от 14 поредни победи в първенството. Отборът има шанс за требъл през този сезон, след като вече си осигури Купата на Лигата и му предстои финал в Купата на Англия. Гуардиола пък вдига шести трофей, откакто пристигна на “Емиратс”. Той става шампион за осми път след три титли с Барселона и три с Байерн.

Първата по-опасна ситуация в срещата бе в четвъртата минута, когато Бернардо Силва навлезе в наказателното поле, като преодоля няколко защитници, но в крайна сметка бе спрян. Брайтън играеше напълно равностойно, а при една контраатака Джаханбахш напредна, финтира и отправи хубав удар, но покрай вратата. Постепенно “гражданите” увеличиха темпото и започнаха да доминират, като имаше периоди с продължителни разигравания около наказателното поле на съперника. Гостите така и не стигаха до удар. В 23-ата минута Марез се освободи отляво и центрира остро, но вратарят успя да отклони топката, преди тя да се озове в играч на Сити. Брайтън шокира тима на Гуардиола в 27-ата минута. След ъглов удар Глен Мъри се озова непокрит и с глава откри резултата. Попадението накара испанския мениджър да се хване за главата, но секунди по-късно домакините допуснаха изравняване. Агуеро бе изведен зад защитата и с удар през краката на Мат Райън прати топката в мрежата. За аржентинеца това бе гол номер 32 във всички турнири от началото на сезона и 21-и в първенството. Първият гол в мача накара Ман Сити да вдигне много оборотите, а бързото изравняване вдъхна на играчите нова мотивация и в следващите минути гостите имаха тотална доминация. Натискът на гостите нарастваше, а Брайтън вече трудно удържаше съперника. Така се стигна до 38-ата минута, когато след ъглов удар Лапорт се извиси и с глава заби топката в мрежата за 1:2. В самия край на първото полувреме Дънк от фаул отправи силен удар, но Едерсон изби.

След почивката гостите имаха по-голям превес, тъй като съперникът им стоеше доста по-дефанзивно. С гола аванс “гражданите” разиграваха спокойно и търсеха пролука в защитата на Брайтън. Сити имаше тотален контрол и в 63-ата минута сложи край на интригата. Тогава Риад Марез финтира Дънк и след това с красив удар увеличи аванса на отбора на Гуардиола. Гюндоган накара играчите на Манчестър Сити вече да мислят за празненствата. Германецът се разписа за 1:4 след много хубав удар от пряк свободен удар. След този гол гостите спокойно доиграваха мача, а Брайтън се бе примирил със загубата. Това позволи на Крис Хютън да извади капитана Бруно, който получи бурни аплодисменти от публиката, тъй като след този мач слага край на кариерата си.

НАЙ-ДОБРИТЕ ФУТБОЛИСТИ НА АФРИКА СИ ПОДЕЛИХА ГОЛМАЙСТОРСКИЯ ПРИЗ

Тримата най-добри футболисти на Африка за миналата година – Мохамед Салах, Садио Мане и Пиер-Емерик Обамеянг, си поделиха приза “Златната обувка”, който се присъжда на най-добрите реализатори в Премиър лийг. И тримата завършиха кампанията с по 22 гола. Преди последния кръг миналогодишният победител Салах водеше с две попаденията пред останалите. Египтянинът нямаше късмет да се разпише срещу Уулвърхампън, но това направи неговият съотборник Садио Мане, който вкара и двата гола за успеха на мърсисайдци. Обамеянг също се разписа два пъти за победата на Арсенал с 3:1 над Бърнли.

Серхио Агуеро завърши с един гол по-малко, а Джейми Варди остана на пета позиция с 18 попадения. През миналата година Салах спечели приза с 32 гола.

АЛИСОН ИЗПРЕВАРИ ЕДЕРСОН ЗА “ЗЛАТНАТА РЪКАВИЦА”

Алисон отбеляза първия си сезон в Премиър лийг с престижната награда “Златната ръкавица”, която традиционно се връчва на вратаря с най-много чисти мрежи през сезона. Стражът на Ливърпул не допусна гол в цели 21 срещи в английския шампионат, с което изпревари Едерсон, който в последния кръг получи попадение в двубоя с Брайтън и остана с 20 чисти мрежи.

Алисон е първият бразилец, който печели наградата, връчвана  от сезон 2004/05 година. Петер Чех все още държи рекорда за най-много чисти мрежи в рамките на един сезон – 24. За цялата кампания в Премиър лийг стражът на Ливърпул допусна само 22 гола във вратата си.

МЕЧТАТА НА МИЛАН ОЩЕ Е ЖИВА СЛЕД УСПЕХ НА “АРТЕМИО ФРАНКИ”

Милан още може да вярва в класиране в Шампионска лига. Футболистите на наставника Дженаро Гатузо си тръгнаха с трите точки от гостуването на Фиорентина, побеждавайки с минималното 1:0. Единственото попадение в срещата реализира Хакан Чалханоолу (35).

Грандът от Милано се бори със зъби и нокти за място в Топ 4 и няма право на грешка до края на сезона, като трябва да се надява на издънка от страна на Интер и Аталанта. Отборът на Дженаро Гатузо се намира на пета позиция, като скъси изоставането си от четвъртия Интер само на точка. Все пак “нерадзурите” ще могат да си върнат третата позиция в понеделник, когато тимът гостува на Киево. Поражението бе пето поредно за отбора на Фиорентина под ръководството на Винченцо Монтела.

“Виолетовите” излязоха във формация 4-3-3 с Федерико Киеза, Луис Муриел и Кевин Миралас в предни позиции. Дженаро Гатузо заложи на същата система, като гласува доверие в атака на Сусо, Кшищоф Пьонтек и Фабио Борини. “Виолетовите” спечелиха гостуването си на Милан в началото на сезона, като за последно през сезон 2000/01 Фиорентина бе постигнал успех и в двата си мача срещу “росонерите”.

Капитанът на Милан Алесио Романьоли изигра своя мач номер 150 с екипа на Милан. Бранителят подсили “росонерите” през 2015 година с трансфер от Рома, като преди трансфера си на “Джузепе Меаца” игра един сезон за Сампдория.

В 5-ата минута Луис Муриел проби по левия фланг, навлезе в наказателното поле и отправи коварен удар по земя към обратния ъгъл, който Джанлуиджи Донарума успя да избие в ъглов удар с добър плонж. В 21-ата минута Сусо направи сериозен пропуск, стреляйки право в Албан Лафонт от чиста позиция. Три минути по-късно Хакан Чалханоолу комбинира добре със Сусо пред наказателното поле, след което турският национал шутира по земя към далечния ъгъл, а Лафонт успя със сетни сили да избие в ъглов удар. В 27-ата минута Сусо направи един от марковите си пробиви по десния фланг, след който последва изстрел, който не затрудни по никакъв начин вратаря на Фиорентина. В 35-ата минута логиката възтържествува и Милан отбеляза гол след куп добри възможности. Сусо центрира от десния фланг, а в наказателното поле Чалханоолу засече с глава и зарадва своите съотборници.

В 52-ата минута опасен удар на Федерико Киеза прелетя над напречната греда. Три минути по-късно “Ла Виола” разгърна страхотна атака, която Кевин Миралас завърши с удар. Белгийският национал се справи с Рикардо Родригес и стреля право в долния ляв ъгъл, като само добрата намеса на Донарума предотврати сигурен гол. В 64-ата минута Франк Кесие можеше да си вкара ефектен автогол, но Донарума отново внимаваше. В 76-ата минута Федерико Киеза проби остро, надигра Матео Мусакио един на един и стреля силно, а Джиджи Донарума успя да спаси. В 79-ата минута Фабио Борини се възползва от грешка на Марко Бенаси в средата на терена. Италианецът спечели няколко метра и пусна подаване към Патрик Кутроне, а младокът стреля на сантиметри покрай страничния стълб.