ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ДОБРУДЖА ГОСТУВА В МОНТАНА, В БАЛЧИК ИДВАТ „ЦАРЕТЕ”; ЛИВЪРПУЛ НОКАУТИРА БАЙЕРН НАСРЕД МЮНХЕН; ГОЛОВ ПРАЗНИК НА “КАМП НОУ”; МЕСИ: РОНАЛДО ИЗИГРА МАГИЧЕСКИ МАЧ СРЕЩУ АТЛЕТИКО; БОКА ХУНИОРС ИЗБУХНА ЗА 12 МИНУТИ В „КОПА ЛИБЕРТАДОРЕС”

0
1341

ДОБРУДЖА ГОСТУВА В МОНТАНА, В БАЛЧИК ИДВАТ „ЦАРЕТЕ”

В събота ще се изиграят пет мача от 21-ия кръг на Втора професионална лига. Отборът на Добруджа, който е последен в класирането само с 11 точки, ще гостува на един от най-добрите отбори в групата – Монтана, който е втори в подреждането с 46. Очакванията са за тежък двубой за „жълто-зелените”, като се има предвид, че от началото на първенството са записали само една победа – и то преди 18 кръга, а съперникът им е единственият отбор, който не е допуснал загуба. В същото време факт е, че срещата между двата тима на стадион „Дружба” през есента завърши наравно. Така че добруджанци и в Монтана могат да изненадат амбициозния си съперник, в който са събрани доста играчи, преминали през първия ни ешелон. Наставникът на добруджанци отново няма да може да разчита на няколко от най-опитните в отбора, които лекуват контузии – халфовете Николай Петров и Тодор Колев и централния защитник Александър Бранеков. След изтърпяно наказание в отбора на Монтана пък се завръща добричлията Атанас Илиев, който води нападението на тима и от началото на първенството е отбелязал 11 гола.

Тежък мач предстои и за другия отбор от Добричка област сред професионалистите – Черноморец (Балчик). Момчетата на Георги Иванов-Геша, които миналия кръг победиха в Добрич с 1:0 състава на Добруджа, приемат в Белия град лидера в първенството – Царско село 2015 (София). За съжаление, наставникът на балчиклии няма да може да разчита на петима от основните си състезатели, които са лишени от състезателни права заради получени наказателни картони. Със спрени права са вратарят Християн Христов, Валери Христов, Цветан Илиев и привлечените от Добруджа Даниел Граматиков и Янаки Смирнов. В столичния отбор, който е основен фаворит за влизане в елита, също има наказани играчи – Йордан Минев и Реян Даскалов.

* ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

ПРОГРАМА ЗА XXI КРЪГ

16 март 2019 г., събота, 15:30 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Добруджа 1919 (Добрич)

Черноморец (Балчик) – Царско село 2015 (София)

Локомотив 1929 (София) – Поморие (Поморие)

Несебър (Несебър) – Ботев (Гълъбово)

Литекс (Ловеч) – Струмска слава 1927 (Радомир)

17 март 2019 г., неделя, 15:30 ч.

Лудогорец II (Разград) – ЦСКА 1948 (София)

ЛИВЪРПУЛ НОКАУТИРА БАЙЕРН НАСРЕД МЮНХЕН

Отборът на Ливърпул спечели по категоричен начин с 3:1 реванша срещу Байерн (Мюнхен) от 1/8-финала в Шампионската лига. За разлика от скучното нулево реми от първия мач в Англия, втората среща предложи доста повече емоции. Мърсисайдци бяха по-добре организираният отбор на “Алианц Арена” и напълно заслужено успяха да стигнаха до победата. Садио Мане блесна с два гола в 27-ата и 84-ата минута, а освен него за гостите се разписа и Вирджил ван Дайк в 69-ата минута. Попадението в полза на баварците също бе отбелязано от футболист на Ливърпул. В 39-ата минута Жоел Матип си вкара автогол, но той не се оказа фатален за неговия тим, който вече е на 1/4-финал в турнира, а германците приключват безславно участието си.

Домакините излязоха с Роберт Левандовски като изнесен нападател, а Франк Рибери, Серж Гнабри и Хамес Родригес действаха зад гърба му. За Ливърпул в атака отново бе атомното трио Садио Мане, Роберто Фирмино и Мохамед Салах. Джордан Хендерсън, Жоржиньо Вайналдум и Джеймс Милнър пък действаха в средата на терена.

Срещата започна с внимателна игра и от двата отбора. Първият удар към една от двете врати бе на Тиаго Алкантара в 9-ата минута. Той стреля от далечна дистанция, но без особен успех. В 11-ата минута домакините поискаха дузпа за избутване в гръб срещу Роберт Левандовски от страна на Вирджил ван Дайк в наказателното поле, но съдията бе категоричен, че няма да отсъди нарушение. Две минути по-късно Джордан Хендерсън получи контузия и трябваше да напусне принудително терена, а на негово място влезе Фабиньо. В 25-ата минута дойде и първата по-интересна атака на Ливърпул, завършила с изстрел на Фирмино, който обаче бе неточен. При втората си възможност гостите поведоха в резултата. В 27-ата минута Мане получи пас в предни позиции, Мануел Нойер излезе неразчетено и остави вратата си опразнена, сенегалецът технично се освободи и елегантно прати топката в мрежата за 0:1. В 35-ата минута Робъртсън бе изведен на добра позиция в пеналта и стреля от малък ъгъл, но Нойер този път внимаваше и спаси. Байерн успя да се върне в мача в 39-ата минута. Тогава Гнабри изскочи на скорост по дясното крило, центрира остро по земя във вратарското поле, където Жоел Матип засече топката в собствената си врата за 1:1. В 44-ата минута баварците си спечелиха фаул на добра позиция пред наказателното поле. Давид Алаба стреля към вратата, но ударът му не успя да затрудни Алисон.

Втората част започна с мощна контраатака на Ливърпул в 50-ата минута. Салах отправи силен удар от границата на пеналта, но Нойер със сетни сили успя да избие. В 60-ата минута Байерн организира атака, която много приличаше на тази, при която падна голът в тяхна полза. Гнабри напредна отдясно и центрира остро по земя, Левандовски се хвърили на шпагат, но не успя да засече кълбото в мрежата. В 69-ата минута Ливърпул нанесе втори удар. При едно центриране от корнер Ван Дайк се извиси над всички и с глава порази вратата за 1:2. В 80-ата минута Роберто Фирмино отправи доста хубав далечен шут по посока вратата на Нойер, но стражът внимаваше и уверено улови. В 83-ата минута събитията се пренесоха пред другата врата, където Ренато Санчес стреля отдалеч, но без успех. Веднага след това Ливърпул организира много хубава атака, Салах технично копна топката към Мане в наказателното поле, а той с плонж с глава порази за трети път вратата на Байерн за 1:3, с което на практика сложи точка на спора.

Така Ливърпул вече е на 1/4-финал и стана четвъртият английски представител в тази фаза на турнира. Мърсисайдци ще очакват с интерес жребия днес, докато Байерн ще трябва да насочи поглед изцяло върху представянето си в Бундеслигата и борбата за титлата там.

ГОЛОВ ПРАЗНИК НА “КАМП НОУ”

Отборът на Барселона ще брани честта на Испания на 1/4-финалите в Шампионската лига след победа с 5:1 над гостуващия Лион в мач реванш от 1/8-финалите. Лионел Меси се отличи с две попадения и две асистенции, отговаряйки на хеттрика на Кристиано Роналдо, реализиран 24 часа по-рано. Филипе Коутиньо, Жерард Пике и Усман Дембеле се присъединиха към головия празник на “Камп Ноу”. За гостите точен беше Люка Тусар.

В третата минута Коутиньо получи топката по левия фланг и центрира мигновено за Луис Суарес. Вратарят Антони Лопеш плонжира и пресече подаването. Минута по-късно Лео Меси отправи първия опасен удар. Аржентинецът получи на дъгата и завъртя топката към десния горен ъгъл на стража, който внимаваше и изби атрактивно. В началните минути гостите често прилагаха висока преса и притесняваха своя съперник в близост до Марк-Андре тер Стеген. В 14-ата отбраната на Лион пропусна извеждащо подаване към Меси, но вратарят Лопеш внимаваше и се възползва от малко по-тромавото овладяване на Ла Пулга. Две минути по-късно съдията назначи дузпа за каталунците. Меси подаде прецизно към Луис Суарес. Уругваецът се възползва от закъснялото действие на Денайер и падна. Повторенията показаха, че Лучо стъпва на крака на съперника. Ла Пулга реализира с фина “Паненка” за 1:0. Тимът на Лион можеше да изравни две минути по-късно. Мемфис Депай се измъкна от засадата и получи отляво, след което потърси свободния Дембеле. Нападателят имаше коридор за фронтален изстрел и го използва, но топката рикошира в крака на Клеман Лангле и премина опасно покрай гредата. В 31-ата Артур изуми с фамозен извеждащ пас. Бразилецът видя Суарес, който се справи със защитник, и изправен срещу вратаря, правилно подаде за свободния Коутиньо, а той без проблеми вкара за 2:0. В края на първата част гостите създадоха леко напрежение пред вратата на домакините, но така и не стигнаха до опасен удар.

Второто полувреме започна с чудесна възможност за барселонци. Артур изскочи на позицията на нападател, успя да чукне към Меси, който технично прехвърли вратаря, но притичал защитник изби току пред голлинията. В 57-ата Тер Стеген не допусна да бъде изненадан при коварно центриране, при което топката влизаше към сглобката. В 58-ата гостите намалиха резултата. Защитата на каталунците не се справи при изчистване на топката и Тусар реализира с удар от десет метра. Съдията се забави над две минути, преди да ратифицира попадение, изчаквайки проверка за засада. Имаше огромни съмнения за подминато нарушение в атака. В 78-ата публиката на “Камп Ноу” започна да диша по-спокойно. Меси тръгна фронтално, финтира двама с едно движение и реализира с десния крак. Ла Пулга стреля от 12 метра, вратарят игра с топката, но не успя да спре пътя на кълбото към мрежата – 3:1. В 81-ата падна и четвърти гол във вратата на френския тим. Лион се оголи, Меси тръгна напред с много възможности пред себе си. Аржентинецът стигна до наказателното поле и центрира към далечната греда, където непокритият Пике отбеляза на празна врата. Каталунският футболист стана третият най-резултатен защитник в Шампионската лига с 14 попадения, изоставайки само от Роберто Карлош (16) и Иван Елгера (15). В 83-ата Набил Фекир изпрати много бърза топка към вратата на Тер Стеген след мощен удар от 25 метра. Германският страж изби в корнер. В 86-ата нова скоростна акция на “синьо-червените” завърши с гол. Меси подаде наляво към резервата Усман Дембеле, който реализира в близкия ъгъл за 5:1.

Така Барселона остава единственият испански тим измежду осемте, които ще се борят за европейската корона. Каталунците продължават борбата на три фронта, а неведнъж заявиха, че тази година голямата им цел е трофеят в Шампионската лига.

МЕСИ: РОНАЛДО ИЗИГРА МАГИЧЕСКИ МАЧ СРЕЩУ АТЛЕТИКО

Звездата на Барселона Лионел Меси засипа със суперлативи големия си конкурент в последните години Кристиано Роналдо. Аржентинецът не скри, че е останал впечатлен от представянето на Роналдо в мача на неговия Ювентус срещу Атлетико (Мадрид) – 3:0, на 1/8-финала в Шампионската лига, в който португалецът наниза хеттрик във вратата на “дюшекчиите”. “Кристиано и Ювентус бяха невероятни. Изненадах се, защото очаквах Атлетико да се представи по-силно. Но Ювентус ги елиминира, а Кристиано имаше магическа вечер с три гола”, заяви Меси след победата на Барса с 5:1 над Лион и класирането на 1/4-финал в Шампионската лига. “Всички съперници са опасни, не мога да си избера. Нека изчакаме да видим какво ще определи жребият. Сити, Ювентус, Аякс, всички са много добри. Ливърпул пък е много силен в атака и това си пролича и в Мюнхен. Срещу всеки ще е трудно”, допълни аржентинецът.

Накрая той коментира срещата с Лион, в която вкара два гола и асистира за още два. “В един момент имахме проблеми. Това бе ненужно, защото сами си усложнихме този мач, в който съперникът не направи почти нищо до този момент. След това вкарахме за 3:1 и отново се успокоихме. След това се отвориха повече пространства за контраатаки. Търсехме победата от самото начало и след първия гол се отпуснахме и показахме най-добрата си версия”, смята голаджията.

БОКА ХУНИОРС ИЗБУХНА ЗА 12 МИНУТИ В „КОПА ЛИБЕРТАДОРЕС”

Аржентинският шампион Бока Хуниорс разби с 3:0 колумбийския Депортес Толима в първото си домакинство на „Копа Либертадорес” през този сезон. Пред пълните трибуни на “Бомбонера” домакините, които стартираха турнира с равенство 0:0 преди седмица в гостуването на Хорхе Вилстерман, започнаха с доста офанзивен състав. Треньорът Густаво Алфаро заложи на капитана Карлос Тевес, Дарио Бенедето, Мауро Сарате и Себастиан Вила от първата минута. Въпреки това гостите от Колумбия играха по-добре през първите 30 минути, като пропуснаха няколко положения, а веднъж и гредата спаси “генуезците”. Първият удар в посока на вратата на Толима дойде в 35-ата минута, когато Лопес стреля с глава, а след него и Бенедето пробва да даде аванс на Бока.

Втората част обаче стартира ударно за “жълто-сините”, които подлудиха “Бомбонера” за 12 минути. Именно толкова беше необходимо на финалиста от последния турнир да поведе с 3:0. Първо Мауро Сарате центрира остро от фаул в 48-ата минута, а Перес в опита си да изпревари Лопес и Бенедето, си отбеляза автогол. В 56-ата минута деветката на домакините откри головата си сметка в „Копа Либертадорес” за 2019 година. Бенедето засече с глава центриране отляво на Мас. Четири минути по-късно трибуните отново избухнаха. Този път точен беше Мауро Сарате, който завърши светкавична контраатака след майсторско подаване на Тевес. Попадението е четвърто в турнира за бившия играч на Велес, Интер, Лацио, Фиорентина и Уест Хам от 10 мача с фланелката на “жълто-сините”. До края на срещата Бока Хуниорс можеше да запише и по-голям успех, а в последните секунди резервата Рамон Абила беше изритан лошо от Роблес Роча, който пък беше изгонен с директен червен картон.

Така “генуезците” поведоха в своята група “G” с актив от 4 точки. Следващият мач на гранда от Буенос Айрес е срещу бразилския Атлетико (Паранаенсе) на 3 април в Куритиба.