Фокус група по енергийна ефективност от община Тервел обсъди възможни партньорства

0
267

Община Тервел стартира действия за привличане на заинтересовани страни в идентифицирането на  потенциални партньорства за Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ). Фокус групата в сферата на енергийната ефективност е сформирана на принципа на сходни интереси между заинтересовани страни в сферата на енергийната ефективност. Причината са високите разходи за отопление и осветление в публичния сектор и търсенето на алтернативи за тяхното оптимизиране.  Провеждането на фокус групата по енергийна ефективност от община Тервел е по проект „Партньорства за развитие“, финансиран по процедура BG05SFOP001-2.025 за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ чрез подбор „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“ Приоритетна ос № 2 „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса на ОП „Добро управление“.

В събитието участваха  представители на администрацията, НПО, местния бизнес. То е част от застъпническите действия и кампания сред местната общност в община Тервел за насърчаване участието на гражданите в реализирането на  регионални политики

Проектът бе представен от неговия ръководител Галина Митева – председател на УС на КРИБ в Добрич. Тя посочи, че причина за разработване на проекта е да се подпомогнат местните общности – община, бизнес, граждани и техните сдружения  да привлекат средства за решаване на общи проблеми.

Актуални проблеми пред местната власт в областта на енергийната ефективност представи заместник-кметът на Тервел Дияна Илиева. Тя посочи, че в общината вече са реализирани мерки за енергийна ефективност. Всички училища и детски градини, най-големите и ползвани читалища, общинските музей и ритуални домове са с реализирани част от мерки за енергийна ефективност. Всички сгради, в които се предлагат социални услуги (центрове за социални услуги в селата и дома за стари хора) са с изпълнени мерки за енергийна ефективност. 277 бр. жилища в многофамилни жилищни сгради са санирани по НПЕЕМЖС през 2016 г. Закупени са със средства от различни програми общо осем автомобила за обезпечаване на работата на социалните услуги във всички населени места в общината. Одобрен е и предстои да бъде подписан договор за цялостна подмяна на уличното осветление в Тервел и селата Жегларци и Зърнево с енергоефективно такова, като във всяка от трите системи са предвидени и определен брой автономни фотоволтаични стълбове. Подаден е и е в процес на оценка проект за изграждане на фотоволтаична система на покрива на сграда на общинска администрация. ФВЦ е проектирана за мощност 170 квт, достатъчна да обезпечи всички консуматори в сградата. Подготвят се проекти за реформиране на дом за стари хора, в т.ч. пристрояване на нов корпус и изграждане ФВЦ с мощност 30 квт за собствено потребление на социалното заведение, за пакет от мерки за енергийна ефективност на сградата на общинска администрация Тервел, а също проекти за саниране на общо 11  многофамилни  жилищни сгради със 191 жилища и 10 търговски обекта.

Енергийната ефективност във фокуса на актуалните програми и проекти за финансиране – за физическите лица, за бизнеса, за сдруженията на граждани, представи Петко Горбанов – експерт. Той запозна присъстващите със съвременни технологии и добри практики при изпълнение на мерки за енергийна ефективност и посочи икономическите ефекти от тяхното внедряване. Даде конкретен пример за добра практика за изграждане на инсталация и производство на електрическа и топлинна енергия от биогаз – общата стойност на инвестицията е 4 млн. евро, която се откупува за 8 години.

Събитието завърши с дискусия, в която граждани посочиха високата първоначална инвестиция при внедряването на мерки за енергийна ефективност в домовете, както и необходимостта от търсене на иновативни методи за по-добро използване на местните ресурси.