Учебният център на НАП в Боровец ще подготвя по европейски програми кадри за общините Самоков, Долна баня и Костенец

0
72



Учебният център на Националната агенция за приходите (НАП) в курортен комплекс „Боровец“ ще бъде обновен и отворен за подготовка на бъдещи кадри за общините Самоков, Долна баня и Костенец по програма „Развитие на регионите“ 2021-2027. Това стана ясно по време на обществено обсъждане на Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) с наименование „Насърчаване на устойчивия растеж в Югозападния регон чрез реализация на Интегрирана териториална инвестиция на Националната агенция за приходите (НАП) и партньори”. 

„Целта на това обществено обсъждане е да популяризира концепцията и да се разяснят и обсъдят мерките в нея на засегнатите страни, за да получи и по-голяма обществена подкрепа“, каза по време форума директорът на дирекция “Координация на проекти, международни дейности и протокол” в НАП Венелин Петров. 

Той посочи, че в партньорство с други държавни институции като Агенцията за публичните предприятия и контрол, Българската агенция за инвестиции, Областна администрация – област София, Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Националната художествена академия, Фондация “Свободни съвременни изкуства”, както и сдружението „Етнотолеранс“, НАП е заложила в проекта мерки за енергийна ефективност и модернизиране на три сгради. Една от тях е учебният център в курортен комплекс „Боровец“ и прилежащият му терен с инсталиране на съоръжения за практикуване на фитнес на открито. 

Модернизирането на центъра е свързано с осъществяването и на другите дейности, свързани с обучения за придобиване на професионална квалификация и ключови компетентности на младежи и безработни от общините Самоков, Костенец и Долна Баня. 

Професионалната квалификация ще бъде съобразена с бизнес интереса в съответните общини с цел бързата реализация на обучените на пазара на труда. 

За обучителните мерки по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 отговаря сдружението „Етнотолеранс“, посочи още Венелин Петров. Общата стойност на предвидените инвестиции в Концепцията и по двете програми е 2 881 000 лв. без данък добавена стойност (ДДС).  

Стойността на инфраструктурата по програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 е 2 601 000 лева без ДДС, като очакваната безвъзмездна финансова помощ е 2 470 000 лева без ДДС. 

 

/МК/



Източник БТА