САЩ и Уелс завършиха наравно 1:1 в мач от група B на Световното първенство в Катар. Ремито е първо от началото на Мондиал 2022.
Американците поведоха в 36-ата минута чрез Тимъти Уеа – сина на носителя на „Златната топка“ Джордж Уеа. Когато „драконите“ сякаш бяха загубили надежда, вездесъщият Гарет Бейл им донесе точката. Бившата звезда на Реал Мадрид спечели дузпа от никаква атака, след което я реализира хладнокръвно за крайното 1:1.

Мачът може се окаже възлов за развоя в група B, тъй като Англия смачка Иран с 6:2. Общо взето „трите лъва“ са фаворитът за първото място, но за второто място битката много вероятно ще се води между Щатите и уелсците. Към момента те са с 1 точка, Англия е с 3, а иранците са на дъното с 0.

През първото полувреме САЩ беше по-добрият отбор, разиграваше добре и беше перфектно подреден. След почивката „янките“ сдадоха инициативата, но бяха безпогрешни в защита, докато Бейл не взе нещата в свои ръце и не донесе точката за родината си.

След спокойни начални минути САЩ имаше първите две възможности за гол. Те дойдоха в 9-ата минута след началото. Тимъти Уеа беше изведен отдясно. Той центрира във вратарското поле. Джо Родън от Уелс игра с глава и за малко да си вкара автогол. Уейн Хенеси обаче успя да реагира и изби. Последва ново центриране. Този път Джошуа Сарджент стреля в близкия ъгъл. Уелският страж спаси.

Четвърт час след началото Итън Ампаду пробва късмета си с шут от сериозна дистанция, но високо над напречната греда. В 29-ата минута Сержиньо Дест отправи далечен изстрел, който беше безкрайно неточен. Все пак по-силните начални минути на САЩ дадоха резултат.

Десет минути преди почивката американците излязоха напред в резултата. Основна заслуга за попадението имаше Кристиан Пулишич. Звездата на Щатите преодоля няколко противници и се втурна към наказателното поле. Той пусна в коридор към Тимъти Уеа. Синът на Джордж Уеа с едно докосване стреля по земя и преодоля Хенеси за 1:0.
До почивката Уелс опита да отговори, но САЩ много умело се бранеше и постигна целта си да запази крехката си преднина.

След почивката натискът на „драконите“ продължи, но все така неуспешно. Американската защита успя да се справи с поредица от центрирания, включително от статични положения.

В 64-тата уелсците бяха много близо до изравняването. Опасността за вратата на Мат Търнър дойде след статично положение. Отбраната пред него успя да се справи с първото центриране, но топката стигна до Бен Дейвис, който стреля с глава. Търнър реагира блестящо и успя с една ръка да спаси. При последвалия корнер Кийфър Мур засече с глава, но стреля над целта.

Десетина минути по-късно Брендън Аронсон беше намерен в наказателното поле. Той се беше позиционирал на далечната греда. Ударът му с глава беше неточен.

В 80-ата минута Уелс получи правото да бие дузпа. От нищото голямата звезда на „драконите“ Гарет Бейл спечели 11-метров наказателен удар. Бившият футболист на Реал Мадрид получи с гръб към вратата, но беше съсечен от Уолкър Цимерман. Главният съдия Абдулрахман Ал-Ясим моментално посочи бялата точка. Капитанът се нагърби с изпълнението. Въпреки че Търнър хвана ъгъла, топката се оплете в мрежата за 1:1.

В 89-ата минута Уелс дори можеше да направи пълен обрат. Брендън Джонсън беше изведен зад американската защита. Той надбяга двама и стреля в близкия ъгъл, но право в ръцете на Търнър.

До края резултатът се запази непроменен. Нито САЩ, нито Уелс не се хвърли на всяка цена да гони победата. Може да се твърди, че равенството е закономерно и до голяма степен устройва двата отбора.
САЩ – Уелс 1:1

(1:0 Тимъти Уеа 36′, 1:1 Гарет Бейл – д 82′)

Състави:

САЩ: 1. Мат Търнър, 2. Сержиньо Дест (22. Деандре Йедлин, 3. Уолкър Цимерман, 5. Антони Робинсън, 13. Тим Рийм, 4. Тайлър Адамс – К, 6. Юнус Муса (Келин Акоста 74′), 8. Уестън Маккени (Брендън Аронсон 66′), 10. Кристиан Пулишич, 21. Тимъти Уеа (Джордан Морис 88′), 24. Джошуа Сарджент (Хаджи Райт 76′)

Резерви: 12. Итън Хорват, 25. Шон Джонсън, 7. Джовани Рейна, 9. Хесус Ферейра, 11. Брендън Аронсон, 14. Лука де ла Торе, 15. Арън Лонг, 16. Джордан Морис, 17. Кристиан Ролдан, 18. Шакил Мур, 19. Хаджи Райт, 20. Камерън Картър-Викърс, 22. Деандре Йедлин, 23. Келин Акоста, 26. Джоузеф Скали

Селекционер: Грег Берхалтер

Уелс: 1. Уейн Хенеси, 4. Бен Дейвис, 5. Крис Мефам, 6. Джо Родън, 3. Неко Уилямс (Брендън Джонсън 80′), 10. Аарън Рамзи, 14. Конър Робъртс, 15. Итън Ампаду (Джоузеф Морел 90’+5′), 8. Хари Уилсън (Сорба Томас 90’+3′), 11. Гарет Бейл – К, 20. Даниел Джеймс (Кийфър Мур 46′)

Резерви: 12. Дани Уорд, 21. Адамс Дейвис, 2. Крис Гънтър, 7. Джо Алън, 9. Брендън Джонсън, 13. Кийфър Мур, 16. Джоузеф Морел, 17. Том Локиър, 18. Джонатан Уилямс, 19. Марк Харис, 22. Сорба Томас, 23. Дилан Левит, 24. Бен Кабанго, 25. Рубин Колуил, 26. Мат Смит

Селекционер: Робърт Пейдж