Убий Сталин: как специалните служби преследваха съветския лидер

0
211
MOSCOW, USSR. Joseph Stalin, Secretary General of the All-Union Communist Party (of Bolsheviks). (Photo ITAR-TASS/ File image) Генеральный секретарь Всесоюзной Коммунистической партии (большевиков) Иосиф Виссарионович Сталин. Фотохроника ТАСС

Йосиф Сталин е един от най-влиятелните хора на 20 век. За 30 години начело на най-голямата държава в света той успя да даде много противоречиви заповеди и да спечели както съюзници, така и противници. Дълги години онези, които се противопоставяха на страната на Съветите, имаха една цел – да убият Сталин.

Смята се, че Фидел Кастро е преживял най-много опити за убийство в живота си. Може би Сталин не е стигнал до „индикаторите“ на кубинския лидер, но имаше няколко десетки документирани атаки срещу съветския лидер. А колко от тях все още събират прах в архивите на КГБ в папки с надпис „Строго секретно“ – едва ли някога ще разберем.

Междувременно ви каним да си припомните най-известните опити за убийство на народния водач и как бяха предотвратени.

Калъф „Плитка“

Един от най-известните случаи на покушението срещу Сталин все още има много бели петна. До голяма степен, защото всички данни за него са класифицирани. И, очевидно, те едва ли ще бъдат разкрити през следващите десетилетия. Според версията, приета сред противниците на съветския лидер, делото е скалъпено. И всичките му подсъдими бяха реабилитирани. По един или друг начин, през 30-те години на миналия век се смяташе, че опитът за убийство е инспириран от британските разузнавателни служби, троцкисти, меншевики и белогвардейци.

Според материали, изтекли в пресата, секретарят на Централния изпълнителен комитет на СССР Авел Енукидзе, един от най-опитните партийни работници, твърди, че е създал подземна антисъветска терористична група точно в стените на Кремъл. Основната цел е да убият Сталин с всички необходими средства. Разследването посочва основните участници в групата му като: Лев Каменев, някогашен близък до Ленин, секретарят на коменданта на Кремъл Алексей Синелобов и началникът на разузнаването на Червената армия Михаил Чернявски. Всички те бяха застреляни. Също така определена жена от графското семейство Орлова-Павлова, която стреля по Сталин в библиотеката на Кремъл през 1935 г., също е осъдена на смърт. Връзката й със случая Енукидзе-Каменев не е доказана от разследването.

Лидерите на предполагаемия заговор имали няколко десетки помощници. Какво точно са щяли да правят, не е ясно, тъй като показанията, получени в мазетата на Лубянка, се различават от всички. Едно нещо става ясно от съдебните материали: всички са се опитвали да „проведат антисъветска дейност и да премахнат другаря Сталин“. Планът така и не беше изпълнен, а „Кремълската афера“ се смята за един от най-ярките примери за репресии от 30-те години на миналия век.

Операция Мечка

През 1938 г. миризмата на война вече се носеше във въздуха. Всички бяха напрегнати до краен предел, а разузнавачи от страни, които биха могли да станат потенциални противници на СССР, активно увеличаваха присъствието си в Москва. Япония вече беше окупирала Манджурия и имаше планове за съветския Далечен изток. За да се посее объркване в държавата и да започне инвазия, беше достатъчно… да се сложи край на другаря Сталин.

Японското разузнаване имаше късмет. Те успяват да вербуват един от близките до Кремъл служители на сигурността Генрих Люшков, който в статута на комисар по държавна сигурност от 3-ти ранг преминава границата на страната и води преговори с колегите си от островната държава. Това бяха ценни кадри за шпионска работа. Първо, той имаше редица държавни награди; Люшков беше оценен в Москва. Второ, той лично участва в организирането на охраната на Сталин във водолечебен курорт в Черноморския регион. Знаеше какви вратички ще му помогнат да стигне до лидера. Е, трето, офицерът имаше лична неприязън към партийното ръководство: през 1938 г. неговият покровител и верен другар Генрих Ягода беше застрелян. Люшков искаше отмъщение.

След като избяга от наблюдението на специалните служби в Япония, той незабавно разкри на потенциалния враг всички тайни, които знаеше: местоположението на войските, съветските разузнавачи на островите и т.н. Но най-важното е, че той предложи план на японците – лесно да премахнат Сталин… точно на курорта, където лидерът ходеше всяка година. Обичаше да се къпе дълго, самотно, което означаваше, че е лесна мишена.

Люшков каза къде се намират охраната и тайният дренаж, през който можете да влезете направо в стаята на лидера. Няколко месеца японски бандити самоубийци тренираха операция „Мечка“. Дори е построен макет на курорта по проект на Люшков! Но всичко това не помогна…

Очевидно служители на разузнаването, ръководени от Рихард Зорге, са разбрали за предстоящия опит за убийство. Те предават информация на центъра и японските диверсанти са застреляни, докато се приближават до границата на Съюза.

Операция дълъг скок

Последният нашумял опит за убийството на Сталин се случи през 1943 г. на Техеранската конференция. Там германците си поставят амбициозна задача – да премахнат наведнъж трима лидери на съюзническите страни. Освен Сталин жертва на атентата трябвало да станат президентът на САЩ Франклин Рузвелт и британският премиер Уинстън Чърчил.

Всичко започна, когато Абверът получи секретна информация за мястото и часа на конференцията на Тримата големи. Американските военни, чийто сигнал беше прихванат от германското разузнаване, „казаха“ за това без да искат. Генерал Ернст Калтенбрунер разработи план, според който няколко диверсанти ще кацнат в Техеран няколко седмици преди конференцията, ще се слеят с местните жители и ще премахнат тримата политици при първа възможност.

Благодарение на работата на специалните служби, включително самия офицер от разузнаването на СССР в Иран Геворк Вартанян и неговата група, съюзническата армия успя да идентифицира всички германски шпиони. Мястото, където се проведе срещата на лидерите, беше украсено с няколко слоя защитни материали, а броят на охраната беше увеличен няколко пъти. Виждайки, че операцията не е предназначена да се сбъдне, те решават да отменят плана, одобрен лично от Адолф Хитлер.

Тези събития станаха известни за първи път от думите на германския диверсант Ото Скорцени, който 20 години след края на войната говори за подготовката и провала на „Дългия скок“. Той също така потвърди, че разузнаването на Третия райх практически не е изразходвало повече енергия в опитите си да убие Сталин. Тази скъпа и опасна окупация е била предпочитана за извършване на саботаж в онези части от съветския тил, които не са били охранявани, както и личните покои на „бащата на народите“.

Повече за опитите за убийство на Сталин и съветското контраразузнаване можете да научите от сериала „СМЕРШ”, който ще бъде излъчен на 18 юни от 13:00 часа, а сериалът „Убий Сталин” – на 22 юни от 16:35 часа по Мир. ТВ канал.

https://mir24.tv/