Туристите от поколението „Z“ искат да пътешестват устойчиво, в търсене на природа и култура, но и с включване към добри дела

0
8



Туристите от поколението „Z“ искат да пътешестват устойчиво, в търсене на природа и култура, но и с включване към добри дела, разказа за БТА Мартин Тотев, собственик на българската платформа за пътешествия „ТравълСмарт“ (TravelSmart). Той коментира нагласите и тенденциите в началото на сезона на пътуванията, в контекста на динамичните икономически и финансови събития, основавайки се на обратната връзка, получена от част от близо 80-те хиляди потребители на платформата през десетгодишната й история. 

Все повече хора искат да имат свободата и контрола за своето пътуване и това е факт за последните 10 години, коментира Тотев. По думите му навлизането на нискотарифните авиокомпании и платформите за резервация при самостоятелно пътуване, които стават все по-лесни за боравене, увеличава и броя на хората, които искат да пътешестват. През 2024 година българите, пътуващи в чужбина са се увеличили, спрямо предпандемичната 2019 година, а само през февруари 2025 година в чужбина са пътували 538 163 българи, по-голямата част – 159 556 души, са посочили като причина почивка или екскурзия, сочи справка в Националния статистически институт.

През последните три години се наблюдава промяна в поведението на туристите 

Хората предпочитат повече дълги пътувания като престой, независимо дали със самолет, автомобил, каравана или кемпер, каза Тотев. Това върви ръка за ръка с тенденцията да се пътува до по-малко посещавани места, или така наречените дестинации „Извън ясно утъпкания път“ (Off the beaten path). Често за да стигнеш до тях ти трябва повече време, съответно пътуванията са по-дълги. Това е един от големите трендове, които продължават след ковид кризата, която създаде опцията човек да може да работи от разстояние, стига професията му да го позволява. Все по-често работещите хора си взимат около три почивни дни, отиват на новото място, пътуват, настаняват се и го разучават, а през следващите дни знаят къде са и по-умело комбинират времето за разходка и работа за около 10-15 дни, разказва експертът.

Прогнозата на Тотев е, че през 2025 година ще пътуват повече хора, но по различен начин – със самолет, като отново търсенето е свързано с нискотарифните авиокомпании, с кемпер или с автомобил. Освен пътувания със семейна група, нараства броят на пътуващите в общност, което е своеобразен „племенен туризъм“, подчинен на дадена тема, която обединява тази общност. Примерно фотографска експедиция в Лапландия или пътуване с кемпери из Исландия, Патагония или други дестинации за които сме чели в приключенската литература, допълни той. 

Поколението „Z“ (родените между средата на 90-те години на 20 век и началото на второто десетилетие на 21 век – бел. ред.) е обединено и от гейминг манията, което дава основание за поредна дестинация. Тези млади хора се събират и пътува, за да се видят на живо, да обменят мисли, както и да посетят места, част от топосите в игрите им. Спортни събития, фестивали, концерти, каране на кайт, сноуборд или други също са повод за подобни общностни пътешествия.

„Когато през 2015 година навлязоха нискотарифните компании, те обслужваха дестинации, населени с българи – Германия, Холандия, Великобритания; места, където хората отиват, работят или учат и се връщат. С промяната на икономическата среда виждаме съвсем нови дестинации, такива, където човек отива на почивка – острови, непознати земи. Търси се тръпката от непознатото. За тези десет години българите в по-голямата си част вече са „превъртели“, т.е. обходили известните дестинации – Рим, Париж, Виена, Лондон, Мадрид, и търсят по-интересното, непознатото и вълнуващото, подчерта Тотев. Така при следващия тур запленените от Франция ще предпочетат примерно Лион или френския Прованс, в Испания ще искат да разгледат Андалусия, в Италия ще потърсят възможности за почивка в Калабрия, Сардиния, Сицилия – места, които човек открива впоследствие, показва търсенето в платформата.

На фона на свръхтуризма в популярните места човек се замисля дали да се втурне в голямата тълпа или да открие неизследваното и по-отдалеченото, предвид и рестрикциите, визи и такси, които се обявяват за топ дестинациите. Примерно такси за влизане във Венеция, ограничение за местата за настаняване в центъра на Барселона, визи за Великобритания и т.н.  Хората търсят тази информация, а платформи, като нашата, свързани с туризъм и пътувания ги отчитат, и набавят нужната информация по отношение на тези нововъведения, разказа Мартин Тотев.

Устойчивият туризъм е много важен тренд, който ще се развива през следващите години, особено за поколението „Z“, установява допитване 

Това означава пътуване с минимален негативен ефект върху околната среда и общността. Търсят се максимално екосъобразни начини за пристигане в съответната дестинация. Целта е когато пристигнеш като турист, твоето присъствие да е без щети, дори да бъде в полза на местната общност. Търсят се включвания в активности на място, със социален или екологичен характер. Подпомагане с доброволен труд. Вместо да яздят слон или да прегръщат упоен тигър в резерват, за днешните туристи е по-важно да се включат и да помогнат в почистването на резервата, което осмисля пътуването им, посочва експертът. По думите му хората търсят баланса, като по-младите поколения припознават идеята човек да пътува по начина, по който може да си го позволи, но и да не вреди на околната среда и на общностите, където отива. Според Тотев този тренд ще бъде устойчив предвид нагласите на все повече хора.

Платформата „ТравълСмарт“ отбелязва вече 10-годишна дейност след създаването си през 2015 г. с идеята за споделяне на опит и препоръки, свързани с пътуване от български туристически блогъри, инфлуенсъри и пътували вече в тази дестинация, потребители на социалните мрежи. Споделянето е важно за да може човек лесно и удобно да вземе решението за своето пътуване, допълни Тотев. 

 

 



Източник БТА