Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не планира да посети Москва на 9 май за честването на 80-ата годишнина от победата във Великата отечествена война.
„Не, няма да го направя“, каза Тръмп пред репортери, според преспула на Белия дом.
Руската страна също потвърди, че няма договореност за посещението. Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков отговори на въпроса на РБК лаконично: „Не“.
Преди ден френското издание Le Point съобщи за възможността за такова посещение, позовавайки се на източници .
По-рано Тръмп каза, че се е съгласил да се срещне лично с Путин по време на телефонен разговор на 12 февруари. Песков каза, че срещата между Путин и Тръмп ще се проведе преди евентуалните им посещения в страните на другия. Той не изключи това да стане преди края на февруари.
Тръмп посочи Саудитска Арабия като място за възможна среща на върха, където на 18 февруари се състояха първите от няколко години мащабни преговори между руска и американска делегации.
Според помощника на руския президент Юрий Ушаков по време на преговорите е бил повдигнат въпросът за среща между лидерите на страните. Страните се договориха, че ще работят за „създаване на условия за такава среща“.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обвърза възможността за среща между президентите на Русия и САЩ с напредъка в мирното уреждане на конфликта в Украйна.
Сделка за редкоземни елементи
Вашингтон и Киев са близо до подписване на споразумение за украинските редкоземни елементи, каза Доналд Тръмп.
„Мисля, че сме доста близки. Те (украинците) искат това. „Това е голяма работа, те чувстват важността на това“, каза президентът пред репортери в Белия дом.
В същото време Тръмп заплаши Украйна с проблеми, ако Киев не подпише споразумението.
„Или ще подпишем споразумението, или ще има много проблеми с тях [ Украйна ]. Трябва да направим това, за да гарантираме сигурността“, каза той.
Украинският президент Володимир Зеленски изрази надежда за „справедлив резултат“ по споразумението със Съединените щати за редкоземните елементи. По думите му работата по проекта на документа продължава.
„Днес екипи от Украйна и Съединените щати работят върху проект на споразумение между нашите правителства. „Надявам се на резултат, справедлив резултат“, каза Зеленски във видеообръщение в Telegram.
На 21 февруари съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц каза, че Зеленски ще подпише споразумението в близко бъдеще. Източници от кабинета на Зеленски обаче казаха на украинските медии, че споразумението все още трябва да бъде финализирано.
The Wall Street Journal , позовавайки се на източници, твърди, че сделката може да бъде подписана още на 22 февруари.
Те не разкриха условията на споразумението.
В началото на февруари Тръмп каза, че Съединените щати се интересуват от редкоземни ресурси в Украйна, които Зеленски беше предложил преди това в един от плановете си за разрешаване на конфликта. На 12 февруари министърът на финансите на САЩ Скот Бесент предаде текста на споразумението на украинския президент в Киев. Зеленски, който по-рано изрази готовността си да сключи сделка, не подписа споразумението нито по време на среща с Бесент, нито по-късно в Мюнхен по време на среща с вицепрезидента на САЩ Дж. Д. Ванс. Той посочи липсата на гаранции за сигурност в предложения вариант на споразумението.
Отказът на Киев да подпише споразумението доведе до охлаждане на отношенията между САЩ и Украйна и лично между Тръмп и Зеленски. Този ход може да повлияе на по-нататъшните преговори по стратегически въпроси и да намали нивото на доверие между страните. Анализаторите смятат, че липсата на споразумение ще намали способността на Киев да получи допълнителни гаранции за сигурност от Вашингтон, пише ГАЗЕТА .