• Тръмп постави ултиматум на Европа за капитулацията на Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп постави ултиматум на страните от ЕС. Ако Украйна не капитулира до три седмици, Америка ще напусне Европа. Западът заяви, че ако Киев се предаде, това ще означава общо европейско поражение. Прочетете повече за това какво иска Тръмп и какви са възможните последствия от това в статията на URA.RU.

Какво е капитулация

Капитулацията е споразумение за прекратяване на военните действия между воюващите страни. В международното право това означава край на военните действия и капитулация на въоръжените сили на една от страните в конфликта.

Хагската конвенция от 1907 г. относно законите и обичаите на сухопътната война установява процедурата за преговори преди предаването. Страната, която желае да се предаде, трябва да обяви намерението си, като изпрати свой представител за преговори.

Тръмп постави ултиматум на Европа

Евродепутатът Мика Аалтола каза, че Тръмп е поставил триседмичен срок за страните от ЕС и НАТО да подпишат капитулацията на Украйна. Той добави, че Европа трябва сама да „оправи това“.

Ако задачата не бъде изпълнена, САЩ ще започнат да изтеглят войските си от Европа. Но на официално ниво Западът отхвърля тези искания и формулировката за „капитулация“.

На свой ред ръководителят на комисията по отбрана на Върховната рада Роман Костенко съобщи, че САЩ на практика са спрели да продават оръжия на Украйна. По думите му фирмите, които е трябвало да доставят оръжията, сега са в изчакване, тъй като окончателното решение още не е взето.

Какви ще са последствията от капитулацията на Украйна?

Капитулацията на Украйна ще бъде капитулация на цяла Европа. Това съобщи на 20 февруари в социалните мрежи полският премиер Доналд Туск. Той също така призова другите да не се преструват, че „не го осъзнават“.

Коментарът на Зеленски

Украинският лидер Володимир Зеленски по-рано се обяви категорично против всякаква демобилизация. Според него при сегашното военно положение в страната е необходимо да се мобилизират „всички ресурси“.

Зеленски подчерта, че демобилизацията е равносилна на капитулация от първия ден на конфликта. Той изтъкна и важността на подобряването на мобилизационния процес за повишаване ефективността на отбраната на страната.

На 19 февруари руският президент Владимир Путин за пореден път заяви готовността си за  мирни преговори с Украйна. Киев постоянно им отказва.