Регулатори смятат, че тролове са популяризирали кампанията на Джорджеску
Румънци протестират срещу резултатите от вота на първи тур за президент в Румъния. Няколкостотин души се събраха на Университетския площад в Букурещ, като държаха плакати с надписи срещу евентуалното избиране на Джорджеску за държавен глава.
Европейската комисия става медиатор в отношенията на Румъния с “ТикТок”, които претърпяха сериозна криза след победата на ултранационалиста Калин Джорджеску на първия тур от президентските избори.
Това се наложи, след като недоволни от вота политици видяха
намеса и злоупотреба с влияние
от страна на социалната мрежа върху политическите процеси в страната. Ситуацията ескалира допълнително, когато регулаторите в Букурещ заплашиха да забранят китайското приложение, докато се проведе разследване за ролята му в изборите.
Повод за разразилия се скандал през последната седмица и протестите в цялата страна бе внезапната популярност на доскоро непопулярния Джорджеску, който успя да избута от президентската напревара доказани политици с дългогодишен опит и стана първи с 23% от народната подкрепа. Резултатът му беше шокиращ – предвид че всички социологически проучвания прогнозираха едва около 5% за него. Вместо това безпартийният политик, чиято победа бе приветствана от Кремъл, отива на балотаж на 8 декември и ще се изправи срещу прозападната кандидатка Елена Ласкони. Той измести и фаворита за поста – настоящия премиер Марчел Чолаку.
Спекулира се, че зашеметяващата му победа се дължи единствено на ефективната кампания в “ТикТок”, където той активно споделя видеа от свои телевизионни участия, подкасти и срещи с румънски граждани. Докато част от съдържанието му има по около 20-30 хил. гледания, скорошни видеа са достигнали до над 5 млн. души, което се превърна в повод за съмнение за популяризиране чрез тролове.
Приложението е подложено на нарастващ натиск да обясни как е обработвало политическо съдържание в Румъния. Букурещ поиска от ЕК да започне разследване на платформата съгласно закона за цифровите услуги, а висш депутат от ЕС поиска още във вторник шефът на “ТикТок” да се яви пред Европейския парламент, за да отговаря на въпроси.
За да разсее напрежението, Брюксел се ангажира да проведе среща на върха между Румъния и социалната мрежа “ТикТок” с над 1 млрд. активни потребители. Освен това в четвъртък Конституционният съд на страната нареди повторно преброяване на бюлетините, за да се провери легитимността на вота. До решението се стигна, тъй като двама от кандидатите за президент – Кристиан Терхеш и Себастиан Попеску, поискаха преброяване и дори отмяна на изборите. Институцията отложи за петък решението. Това пречи на Джорджеску и Ласкони да започнат кампания преди балотажа. Повторното преброяване може да е решаващо за съдбата на Ласкони, тъй като тя задмина Чолаку с около 2000 гласа. Междувременно постоянният изборен орган в страната е сезирал прокуратурата и полицията да разследват Джорджеску, тъй като
той е декларирал нулеви разходи за кампания
От свикания национален съвет за отбрана пък става ясно, че властите разполагат с документи, които доказват, че в деня на изборите е имало кибератаки. Според данните “ТикТок” е имала преференциално отношение към Джорджеску. Платформата не е поискала съдържанието му да бъде обозначено като политическа агитация – това е нарушение на румънския закон.
На този фон китайският техногигант “Байтденс”, който притежава “ТикТок”, отрича да е бил използван, за да повлияе на вота в Румъния. “Към днешна дата не сме открили доказателства за операция за скрито влияние върху нашата платформа през последните няколко седмици за протичащите президентски избори в Румъния, нито за чуждо влияние”, се казва в писмо до румънските власти, цитирано от “Политико”.