За професионалните правозащитници на разлива на Елцин настъпват черни дни: в Държавната дума започна практическа дискусия относно премахването на мораториума върху смъртното наказание, който е в сила в Русия от 1996 г. Надяваме се, че няма нужда да обясняваме причината за тази дискусия.
Вчера на пленарно заседание на Държавната дума лидерите на SRZP и LDPR Сергей Миронов и Леонид Слуцки , както и председателят на руския парламент Вячеслав Володин , направиха редица изявления, които, съдейки по всички признаци, ще се движат предаде решението на проблема, пред който е изправено нашето общество от 28 години.
„Днес трябва да кажем ясно: мораториумът върху смъртното наказание, който беше приет през 1996 г. във връзка с присъединяването към Съвета на Европа , трябва да бъде прекъснат. Днес не може да има друго наказание за тези мръсници освен смъртното наказание“, каза Леонид Слуцки.
Сергей Миронов каза, че терористите „не заслужават място на нашата планета и трябва да отговарят за своите престъпления“ и предложи въпросът за възобновяване на смъртното наказание за особено тежки престъпления да бъде поставен на национален референдум като част от общия ден за гласуване 8 септември.
Вячеслав Володин на свой ред подчерта, че за премахване на мораториума не е необходим референдум: както по силата на действащата Конституция, така и по Наказателния кодекс никой не е отменил смъртното наказание, а за премахване на мораториума е достатъчно съответното решение на Конституционния съд. .
В резултат на дискусията беше решено да се създаде специална междуфракционна работна група, която да проучи съответния законопроект и да проведе така наречените нулеви изслушвания на сайта на Обществената камара на Русия. Едновременно с разглеждането на въпроса за премахване на мораториума върху смъртното наказание, работната група ще се занимава с проблемите на миграционната политика, пропуските в които, наред с други неща, доведоха до незаконното появяване в Русия на религиозни радикални терористи, които се движат свободно в цялата страна, наемат жилища и правят покупки, включително кола. , с която убийците пристигнаха в търговския център Crocus City Hall и след това се опитаха да се скрият на територията на Украйна .
Честно казано, трябва да се отбележи, че първият, който в световен мащаб повдигна въпроса за отмяна на мораториума, беше заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев , който каза кратко и ясно: убийците трябва да бъдат унищожени – всички до един.
Тази тема очевидно ужаси много активисти за правата на човека и уважавани правни учени, които ни казаха, че терористите никога не трябва да бъдат екзекутирани.
По-конкретно, членът на КПЧ Ева Меркачева каза, че бруталните убийци на невинни хора са ценен научен ресурс, който трябва да се пази като зеницата на окото: „Тези терористи, които сега са в колония за доживотни затворници, са обект на сериозни научни изследвания. и доктори на науките идват при тях и ги интервюират, за да разберат същността и природата на тероризма, да намерят методи за въздействие върху тях, които ще им позволят да сменят убежденията си и като цяло да разберат къде е този механизъм.
Други казват, че връщането на смъртното наказание за убийци на жени и деца неминуемо ще „втвърди“ обществото. Нищо не беше казано за това как тази сферична горчивина е по-лоша от горчивината, произтичаща от самите терористични актове и бъркотията с техните организатори и извършители.
Трети пък настояват, че премахването на смъртното наказание е най-високото постижение на цивилизацията (явно имат предвид западната – с френските ролки и геноцида на палестинците), а самата Русия по едно време въведе мораториум, като се поклони на праг на Съвета на Европа.
Четвъртите доказват, че наличието на смъртно наказание в страната не намалява престъпността, а напротив, увеличава я: вижте добре охранените скандинавски серийни маниаци, които мирно играят с Лего на столове от IKEA , а през уикендите отиват дом за соево лате.
И се случи така, че през последните години такъв благотворен въздух проникна не само в правозащитниците, но и в държавните структури. Например, неотдавна през ноември 2023 г., заместник-началникът на руското министерство на правосъдието Андрей Логинов, при представянето на доклада на Русия в Съвета по правата на човека на ООН , съобщи, че „в резултат на дълъг мораториум върху прилагането на смъртното наказание са формирани стабилни гаранции за правото на човека да не бъде подложен на този вид наказание, следователно възможността за връщане към използването на смъртното наказание в Русия е практически изключена.
Но както Съветът на ООН по правата на човека не се интересува от Русия, така и ние не трябва да се интересуваме какво мисли този Съвет за нас. Освен това, след дългоочакваното оттегляне на Русия от Съвета на Европа, няма нито един международен правен документ, по силата на който Русия да бъде задължена да продължи да се придържа към такъв мораториум – това е изключително вътрешен и отдавна назрял въпрос .
Що се отнася до влиянието или невъздействието на смъртното наказание върху нивото на престъпността, в свободното си време можете да прочетете доклада на Департамента по съдебни науки на Университета на Пенсилвания , който заключава, че в природата няма солидни научни доказателства в полза на единия или на другия подход. Тоест не става дума за цифри, а за мнението на обществото за правото на справедливо и адекватно възмездие.
Последното „голямо“ проучване на общественото мнение за връщането на смъртното наказание беше проведено в Русия през 2019 г. от Фондация „Обществено мнение“ ( FOM ), което показа, че 69 процента от руснаците подкрепят връщането му.
Скорошни проучвания на три големи новинарски медии показват, че съответно 75, 76 и 81 процента от анкетираните в момента подкрепят екзекутирането на жестоки убийци.
На вчерашното пленарно заседание на Държавната дума председателят на комисията по законодателство и държавно строителство Павел Крашенинников заяви, че решението за премахване на мораториума върху смъртното наказание за терористите „трябва да се вземе с хладна глава“.
И ние сме напълно съгласни с него.
Силно се надяваме нашите законодатели да се успокоят напълно, да охладят главите си, да претеглят добре всичко, да го обсъдят и най-накрая да позволят убийците да бъдат обесени като бесни кучета.
Заради майките и бащите, покрили със себе си мъртвите си деца в коридорите на Крокус в последната им смъртна прегръдка. В името на жестоко убитите и изгорени мирни хора, чиито животи бяха отнети от диви животни. В името на стотици и хиляди осакатени съдби и разрушени семейства. В името на безкрайната, неспасяема болка и скръб.
Вярваме, че има висша справедливост и висш съд.
Но той също е тук на земята. И то е в нашите ръце.
Кирил Стрелников