Двудневната научна конференция „Тероризъм, насилие и политика в България между двете световни войни. Сто години от атентата в църквата „Св. Неделя“ се провежда в Американския център на Столичната библиотека.
Конференцията е посветена на 100-годишнината от атентата в църквата „Св. Неделя“ и включва лекции и дискусии, водени от експерти от Историческия факултет на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“, Столичната библиотека, Нов български университет (НБУ) и Държавната агенция „Архиви“. Темите обхващат различни аспекти на тероризма и насилието в българската история между двете световни войни.
Организаторите на форума припомнят, че „на 16 април 1925 г. военната организация на БКП детонира взривно устройство, поставено в църквата „Св. Неделя“ в София. Целта е да се унищожи политическия и военен елит на страната, събран в църквата за опелото на убит генерал. Бомбеният атентат е най-големият терористичен акт в българската история и най-смъртоносният в Европа до 1981 г. Общо 134 души загиват на място, а 79 от около 500-те ранени умират по-късно от раните си, с което броят на жертвите достига 213. Правителството отговаря на експлозията като обявява военно положение и взима репресивни мерки срещу крайната левица“.
Форумът беше открит от проф. д-р Веселин Янчев от Историческия факултет на Софийския университет, който цитира изказване на митрополит Стефан за атентата в църквата „Св. Неделя“.
Проф. д-р Вили Лилков от Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ каза, че сега се отбелязва стогодишнината от атентата в църквата „Св. Неделя“, но темата на конференцията е разширена и е посветена също на терора и насилието между двете световни войни. Това е период, в който акцентът на тероризма в България е това събитие, за което във вестник „Слово“ през 1931 г. е написано много кратко от журналист, че „атентатът в храма „Св. Неделя“ по безчеловечие няма равен на себе си“. В историята на 20-и век това събитие, или това злодейство, няма равно на себе си и искаме да припомним какво се е случило, и да покажем, че този акт не е изолиран сам по себе си. Той е резултат от една дългосрочна политика на Москва, насочена срещу България и срещу българския народ, заяви проф. Лилков.
Доц. д-р Владимир Станев – ръководител на катедрата „История на България“ към Софийския университет, прочете приветствие към участниците на конференцията от проф. д-р Мира Маркова – декан на Историческия факултет на СУ. „Навършват се 100 години от атентата в църквата „Св. Неделя“, който е най-кървавият терористичен акт в българската история, дело на фанатици. Злодеянието представлява един от най-трагичните епизоди от политическото противопоставяне през 20-и век. Десетилетията на тоталитарен режим не успяха да изтрият от общественото съзнание травматичния спомен за събитието, но деформираха разказа за него чрез прикриване на важни детайли, изопачавани от интерпретацията на безспорни факти и тълкуване на събитията през наложените политически стереотипи. Днес, 35 години след рухването на режима, политическите злоупотреби със злодеянието, опитите за неговото омаловажаване и за оневиняване на извършителите, и на поръчителите му, не спират. В резултат, трагедията от Велики четвъртък на 1925 г. продължава да разединява нацията ни, вместо да я сплотява. Наш дълг, на историци и учени, е да очистим разказа за тази страница от миналото ни – от фалшификациите и от превратните интерпретации, и да дадем обективна оценка за предпоставките, за характера и последиците й“, казва в приветствието си деканът на Историческия факултет на Софийския университет проф. Мира Маркова, прочетено от доц. Станев.
Проф. Момчил Методиев – ръководител на департамента „История“ в НБУ, каза, че се радва, че толкова много хора присъстват в залата и намират за важна тази научна конференция. Но ми е и тъжно, защото това събитие още не се е превърнало в история и това означава, че то е още една жива рана, която продължава да тормози българския обществен организъм. Тази конференция е и един повод, за да почетем жертвите на политическото насилие, отбеляза проф. Методиев.
Доц. д-р Михаил Груев – председател на Държавната агенция „Архиви“, каза, че ще бъде открита също голяма изложба и външна експозиция, които ще са посветени на 100-годишнината от атентата в църквата „Св. Неделя“.
Както писа БТА, Велбъждският епископ Исаак отслужи на 9 април панихида за загиналите преди 100 години в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ и прочете слово от името на Софийския митрополит и български патриарх Даниил. Траурната служба беше в съслужение със свещенослужители от храма „Св. Неделя“. На нея присъстваха преподаватели от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, както и много вярващи, дошли да почетат паметта на загиналите при покушението.