ВАЛЕНТИН АНДРЕЕВ С ШЕСТО МЯСТО И ЛИЧНО ПОСТИЖЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКОТО В ЗАГРЕБ

Балчиклията Валентин Андреев, който е само на 19 години, направи личен рекорд и се класира на шесто място на чук при младежите до 23 години на Европейската купа по хвърляния в хърватската столица Загреб. Българинът завърши с 69.16 метра, с което подобри личното си постижение от 68.28 метра, постигнато от 15 август миналата година в Балчик.

Победител стана Христос Францескакис (Гърция) със 75.10 метра, следван от Давид Пилат (Полша) със 71.29 метра и от Рубен Антунеш (Португалия) със 71.05 метра.

ТОДОР ПЕТРОВ ТРИУМФИРА С НАЙ-ДОБЪР РЕЗУЛТАТ В ЕВРОПА

Тодор Петров от СКЛА “Добрич” за пореден път демонстрира високата си класа в дисциплината тласкане на гюле. Възпитаникът на Галин Костадинов триумфира със златния медал на Международния турнир по лека атлетика за юноши и девойки до 18 години „Младост”, който се проведе в Русе. С отлично постижение от 18.88 метра добруджанецът заслужи първото място. Този резултат е най-добрият за годината в Европа при юношите младша възраст и е трети в света.

ИЛИЯ ПЕТКОВ ПРОДЪЛЖАВА ВЪВ ФРАНЦИЯ

Волейболистът на вицешампиона Нефтохимик 2010 (Бургас) Илия Петков, който е възпитаник на детско-юношеската школа на Добруджа 07, ще продължи състезателната си кариера във Франция. Центърът ще играе за втородивизионния Сен Куентин през новия сезон. Новината съобщиха от клуба от Северна Франция, информира „Спортал”.

Добричлията изкара четири сезона с бургазлии, като спечели три пъти титлата в Суперлигата, два пъти Купата на България и три пъти Суперкупата. 24-годишният състезател има опит и в евротурнирите. 201-сантиметровият волейболист игра за Добруджа 07, преди да подпише с Нефтохимик. През януари центърът бе част от националния отбор за евроквалификацията в Израел, спечелена без проблем от “лъвовете”.

ФУТБОЛИСТИТЕ НА ДОНЧЕВО СПЕЧЕЛИХА ТРИТЕ ТОЧКИ В ШУМЕН

Футболистите на Устрем (Дончево) се наложиха като гости с 2:0 над Шумен 2007. Двубоят бе от поредния 27-ми кръг на Североизточната трета лига. Гостите от Дончево са във втората половина на класирането, но с представянето си в Шумен заслужиха успеха. В 10-ата минута Станимир Андонов нахлу мощно в наказателното поле на шуменци и със силен шут превзе вратата им за 0:1. Шумен 2007 се опита бързо да възстанови поне равенството, но многото пропуски на нападателите пред вратата на Иван Георгиев ги лиши от това. В края на полувреме за нарушение в наказателното поле на гостите беше отсъдена дузпа в полза на Шумен 2007. С изпълнението се нагърби капитанът Юлиян Загоров, но вратарят Иван Георгиев усети посоката и улови топката.

През второто полувреме играта бе отново равностойна, като домакините често атакуваха вратата на Дончево, но гол така и не падаше. Гостите се добраха до второ попадение във вратата на Иван Иванов в 60-ата минута, когато Кристиян Димитров надбяга защитата на шуменци и от линията на наказателното поле удвои резултата. В оставащите 30 минути шуменци не можаха да превземат вратата на Иван Георгиев и да върнат поне едно попадение. Стражът на гостите се превърна в герой на мача заедно със защитниците – Севдалин Стайков, Николай Илиев, Васко Боев и Галин Радилов, опазили вратата си суха.

Устрем (Дончево) е с 41 точки и въпреки победата в Шумен остана на девета позиция в класирането, докато Шумен 2007 с 44 точки е на пето място. В следващия кръг Шумен 2007 гостува на Дунав (Русе), докато Устрем (Дончево) приема у дома Интер (Добрич).4

ХАНДБАЛИСТИТЕ НА ДОБРИЧ ЗАВЪРШИХА НАРАВНО В ПОСЛЕДНИЯ КРЪГ

В мач от последния кръг в първенството на мъжката „А” хандбална група отборите на Добруджа и габровския Чардафон завършиха наравно – 22:22. Срещата се проведе в Каварна и протече много оспорвано. През първата част гостите от Габрово имаха игрово надмощие и на почивката водеха с пет гола – 13:8. След подновяването на играта добруджанци играха много силно и заслужено стигнаха до равенството. Със спечелената точка добричкият тим се изкачи с една позиция и завърши на осмо място в крайното класиране с актив от 7 точки – след 3 победи, 1 равенство и 14 загуби.

Новият шампион на България по хандбал при мъжете Шумен-61 завърши с победа сезона след 32:30 (19:13) над гостуващия Пирин (Гоце Делчев) в последния мач от кампанията. С 16-ия си успеха в 18 мача възпитаниците на Чавдар Чернев завършиха с 33 точки и си осигуриха пета титла след 1996, 2009, 2010 и 2011 година.

Сребърните медали спечелиха състезателите на Осъм (Ловеч) с 28 точки, с колкото завърши и бронзовият медалист Локомотив (Горна Оряховица). Пирин (Гоце Делчев) остана четвърти с 26 точки.

• „А” ХАНДБАЛНА ГРУПА

РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДНИЯ КРЪГ

Шумен-61 – Пирин-64 (Гоце Делчев)      32:30 (19:13)

Спартак (Варна) – Локомотив (Г. Оряховица)          25:27 (13:13)

Чардафон (Габрово) – Добруджа (Добрич)     22:22 (13:8)

Осъм (Ловеч) – АСТИ-91 (Хасково)       44:24 (21:9)

Левски (Левски) – Локомотив (Мездра)  40:33 (17:17)

7. Созопол 27     9       8       10     30:33 35
  8. Миньор 27 9       8       10     26:33 35

11 май 2021 г., вторник, 18:00 ч.

Лудогорец II (Разград) – Локомотив (Г. Оряховица)

12 май 2021 г., сряда, 14:30 ч.

Септември (София) – Спортист (Своге) – пряко по Диема спорт

12 май 2021 г., сряда, 18:00 ч.

в Трявна, ст. “Ангел Кънчев”:

Янтра 2019 (Габрово) – Миньор (Перник)

Струмска слава (Радомир) – Кариана (Ерден) – сл.

13 май 2021 г., четвъртък, 15:00 ч.

Созопол (Созопол) – Нефтохимик 1962 (Бургас)

Септември (Симитли) – Локомотив (София)

Литекс (Ловеч) – почива

Пирин (Благоевград) – почива

БАЙЕРН ОТНОВО ПОКОРИ ВЪРХА В ГЕРМАНИЯ

Най-популярният германски клуб Байерн (Мюнхен) стигна до рекордната 31-ва титла на страната. “Сребърната салатиера” за момчетата на Ханзи Флик беше подсигурена от Борусия (Дортмунд), който надви втория РБ (Лайпциг) с 3:2 и така лиши “червените бикове” от възможността да застигнат баварците. Преди началото на мача на Байерн с Борусия (Мьонхенгладбах) авансът на мюнхенци на върха бе 7 точки при две оставащи срещи на РазенБалшпорт.

Титлата е девета поредна за мюнхенци, като за последно Дортмунд им я отне през 2012 г., когато начело още беше Юрген Клоп. Байерн обаче няма шанс за друг трофей до края на кампанията, защото вече отпадна и от Шампионската лига, и от Купата на Германия.

Една от всичките шампионски купи на Байерн е от периода преди създаването на Бундеслигата. На второ място във вечната ранглиста на първенците е Нюрнберг с 9 титли, следван от Борусия (Дортмунд) с 8 титли и Шалке 07 със 7 титли.

ИНТЕР ПРЕГЪРНА СКУДЕТОТО С ГРЪМКА ПОБЕДА И РЕКОРД НА КОНТЕ

Новият шампион на Италия Интер разгроми Сампдория с 5:1 в първия мач на домакините на “Джузепе Меаца” след официализирането на 19-ата титла на “нерадзурите”. Двубоят бе от 35-ия кръг, като футболистите на Антонио Конте вече са с 85 точки – с 15 повече от настанилия се временно на втората позиция тим на Наполи. Роберто Галярдини беше точен още в 4-ата минута за Интер, а Алексис Санчес стана автор на втория гол в 26-ата минута. Антонио Кандрева вкара гол на бившия си тим в 35-ата минута, но само 2 минути след това чилийският нападател Санчес порази целта за 3:1. Резервата Андреа Пинамонти стана автор на четвъртото попадение за новите шампиони в 62-ата минута, а Лаутаро Мартинес от дузпа направи резултата още по-изразителен в 70-ата минута.

Воденият от Клаудио Раниери тим на Сампдория заема девето място в класирането с 45 точки. Именно генуезци бяха нанесли второто (и последно засега) поражение на “нерадзурите” в шампионата – 2:1 на 6 януари. Сега обаче резултатът бе съвсем различен и Интер постигна 14-а поредна домакинска победа в първенството.

Феновете на миланския гранд няколко часа преди началото на срещата бяха обсадили пространствата пред стадиона, за да празнуват успеха заедно със своите любимци. Те посрещнаха ентусиазирано автобуса, с който пристигнаха Антонио Конте и неговите играчи. Властите разрешиха до 3000 привърженици да посрещнат шампионите пред “Джузепе Меаца”, но изглеждаше, че феновете са повече.

Мачът бе още по-специален за наставника на домакините Антонио Конте, който записа рекорд. Той се поздрави с победа №136 в мач номер 200 като треньор в Серия “А”. Така той стана специалистът с най-много победи в първите си 200 мача като треньор в историята на Серия “А”.

САБАЛЕНКА ПОБЕДИ БАРТИ НА ФИНАЛА В МАДРИД

Арина Сабаленка от Беларус спечели най-значимата титла в кариерата си, след като победи водачката в световната ранглиста Ашли Барти (Австралия) с 6:0, 3:6, 6:4 на финала на турнира от сериите УТА 1000 в испанската столица Мадрид с награден фонд 2.55 милиона евро. Петата в схемата Сабаленка заслужи десети трофей в кариерата си и втори за сезона след успеха си в Абу Даби през януари.

23-годишната състезателка от Беларус сложи край на победната серия от 16 поредни мача на Барти на червен клей. Сабаленка загуби последните си два мача срещу австралийката в предишните си две участия на турнири, включително на финала в Щутгарт през миналия месец, но сега взе сладък реванш.

Тя спечели категорично първия сет след само 25 минути игра, без да даде дори гейм на противничката. Във втората част Барти пропиля ранен пробив аванс, но при 2:2 взе четири от следващите пет гейма, за да изравни резултата. Третият сет вървеше равностойно, но в деветия гейм Сабаленка стигна до единствен пробив, след което затвори мача при собственото си подаване.

С успеха тя си гарантира изкачване с три места в световната ранглиста до рекордната в кариерата си четвърта позиция.

СОФИЯ КЕНИН УВОЛНИ БАЩА СИ

София Кенин, седма в световната ранглиста по тенис за жени, се раздели със своя личен треньор, който е и неин баща. 22-годишната американка обяви новината в Инстаграм. “Решението не беше лесно, защото с него заедно имаме много хубави спомени и постигнахме големи успехи. Ще бъда завинаги благодарна на татко за жертвите, които бе принуден да прави за мен през годините. Без него нямаше да стигна до мястото, на което съм”, написа Кенин, която спечели първия си Голям шлем в Австралия през 2020. “Сега е време да изградя нов обръч от хора около мен и се надявам това да се случи в близките седмици. Нямам търпение да разбера какво крие бъдещето за мен”.