СВЕТОСЛАВ ТОДОРОВ ВАРИАНТ ЗА ЦСКА-СОФИЯ ОТ ЛЯТОТО

Добричлията Светослав Тодоров може да поеме ЦСКА-София през лятото, информира Sportal.bg. Тоди вероятно ще бъде в тандем с настоящия технически директор на “червените” Алан Пардю. Двамата се познават добре, след като се засякоха през 2007 година в Чарлтън. От “Армията” изчакват да видят какво ще се случи до края на сезона, но с оглед на настоящите резултати е вероятно Бруно Акрапович да не бъде начело на тима през следващия шампионат.

Тодоров вече бе част от клуба, като бе начело на дубъла на тима в началото на 2017-а, но се задържа само няколко месеца на “Армията”. Последно добруджанецът бе начело на английския Саутенд в тандем с Гари Уодък. Преди това пък бе наставник на юношите до 18 на Кристъл Палас. Бил е също така начело на Ботев (Гълъбово), Добруджа и юношеския национален отбор до 19 години.

ЯСЕН ПЕТРОВ ВИКА АТАНАС ИЛИЕВ В НАЦИОНАЛНИЯ?

Новият национален селекционер на България Ясен Петров ще изпрати повиквателна на нападателя на Ботев (Пловдив) Атанас Илиев, твърди “Блиц”. Таранът никога досега не е обличал фланелката на мъжкия ни национален отбор и това би било първо негово участие за тима.

26-годишният добричлия прави много силен сезон с “канарчетата” въпреки незадоволителното място, на което се намира отборът от Пловдив. Илиев има 11 гола и 1 асистенция в 17 мача в efbet Лига, като вкара и два пъти на Левски в миналия кръг.

Иначе Ясен Петров вече обяви списъка с българите, играещи в чужбина, като в него намират място 8 играчи. България стартира с две домакинства световните си квалификации. На 25 март излизаме срещу Швейцария, а на 28-ми срещу Италия. Три дни по-късно пък гостуваме на Северна Ирландия.

Избраниците на селекционера от българското първенство, които ще допълнят списъка, ще станат ясни официално на 15-и март.

ЧЕРНОЛОМЕЦ С КЛАСИКА НАД УСТРЕМ (ДОНЧЕВО)

Футболистите на Черноломец (Попово) победиха у дома с 3:0 Устрем (Дончево). Двубоят бе част от 18-ия кръг на Североизточната трета лига и премина под пълната диктовка на домакините, информира sportal.bg. Двата тима вложиха доста усилия за отбелязването на гол, но до края на първата част такъв не беше реализиран.

През втората част нападателите на Черноломец се вдигнаха и резултатите не закъсняха. В 58-ата минута от пряк свободен удар Беадир Беадиров порази вратата на Иван Иванов. Десетина минути по-късно отново Беадиров се възползва от разбъркване в наказателното поле на гостите и удвои преднината на своя тим. В 84-ата минута Тихомир Кънев със самостоятелна акция оформи крайното 3:0.

Загубата в Попово е трета поредна от началото на пролетния дял на шампионата за Устрем. Това свали тима на 9-ото място в класирането със спечелените през есента 25 точки. В следващия кръг на 13 март (събота) от 15:00 часа Черноломец гостува на Шумен 2007, а ден по-късно на 14 март (неделя) отново от 15:00 часа Устрем приема у дома Тополи 2010.

СЕВЕРОИЗТОЧНА ТРЕТА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ – XVIII КРЪГ

Ботев (Нови пазар) – Кубрат 2016 (Кубрат)          3:0 сл.

13 март 2021 г., събота, 15:00 ч.

Спортист 2011 (Г. Тошево) – Септември 98 (Тервел)

Шумен 2007 (Шумен) – Черноломец 1919 (Попово)

Черноморец (Балчик) – Ботев (Нови пазар)

14 март 2021 г., неделя, 15:00 ч.

Спартак 1918 (Варна) – Дунав (Русе)

Интер (Добрич) – Светкавица (Търговище)

Устрем Д (Дончево) – Тополи 2010 (Тополи)

Доростол (Силистра) – Лудогорец III (Разград)

MELBOURNE, AUSTRALIA – FEBRUARY 16: Grigor Dimitrov of Bulgaria looks on in his Men’s Singles Quarterfinals match against Aslan Karatsev of Russia during day nine of the 2021 Australian Open at Melbourne Park on February 16, 2021 in Melbourne, Australia. (Photo by Matt King/Getty Images)

ГРИГОР ДИМИТРОВ ЩЕ ИГРАЕ И НА ДВОЙКИ В АКАПУЛКО

След като миналата седмица Григор Димитров зарадва почитателите си с новината, че ще участва в надпреварата на двойки на ATP 500 турнира в Акапулко, сега се оказа, че това няма да бъде последната подобна проява на първата ни ракета.

Димитров ще се включи в турнира на двойки и на предстоящия Мастърс в Маями. Това стана ясно, след като организаторите публикуваха списъка с участници. Партньор на българина ще бъде не кой да е, а бившият №4 в света Кей Нишикори.

Димитров и Нишикори все още нямат поражение в мач на двойки, като на два пъти достигнаха до полуфиналите на турнира в Бризбън, но и в двата случая им се наложи да се оттеглят заради контузии на японеца.

Любопитен факт е, че настоящият треньор на Григор Димитров – Данте Ботини, е бивш наставник на Кей Нишикори. Двамата работиха заедно цели девет години в периода 2010 – 2019 г. Именно под негово ръководство японецът постигна най-големите си успехи, като се изкачи до №4 в световната рагнлиста, а през 2014 г. игра на финала на US Open, където загуби от Марин Чилич. По време на съвместната им работа Нишикори спечели 11 ATP титли. Tenniskafe.com

МАГУЧИХ ПОКОРИ ЕВРОПЕЙСКИЯ ВРЪХ ПРИ ЖЕНИТЕ

Световната рекордьорка в скока на височина за девойки под 20 години Ярослава Магучих спечели европейската титла при жените. На шампионата в Торун 19-годишната украинка се наложи без проблем с резултат от 2.00 метра. Световната сребърна медалистка на открито от Доха 2019 атакува и 2.07 м, но не стигна до успех на тази височина. Тя опита да подобри рекорда на шампионатите на белгийката Тиа Хелебаут от 2.05 м, поставен в Бирмингам пред 2007 г.

Второто място също беше за Украйна, но изненадващо това не бе за Юлия Левченко, а за Ирина Герасченко, която подобри значително личния си рекорд в зала и преодоля 1.98 м. Бронзовото отличие с нов рекорд на Финландия от 1.96 м извоюва Ела Юнила. Левченко остана четвърта с 1.94 м.

ИБРАХИМОВИЧ Е БЛИЗО ДО НОВ ДОГОВОР С МИЛАН

Звездата на Милан Златан Ибрахимович е близо до подписването на нов договор с клуба, съобщават италианските медии. Въпреки че през този сезон често отсъства заради контузии, 39-годишният нападател има впечатляваща статистика през кампанията: 16 гола в 21 мача във всички турнири. Така и двете страни имат желание да удължат с още една година договора помежду си, който изтича през лятото. Според информациите Ибрахимович ще поиска същата нетна заплата, която получава в момента – 7 млн. евро. Клубът ще бъде подпомогнат от местен декрет, според който той може да спести 50% от данъците върху годишното възнаграждение на играча. Очаква се преговорите да стартират скоро. Ръководството обаче е наясно, че шведът няма да може да играе във всеки мач на отбора и затова планират през летния трансферен прозорец да привлекат нов и млад нападател.

TURIN, ITALY – MARCH 09: Cristiano Ronaldo of Juventus interacts with Wojciech Szczesny of Juventus during the UEFA Champions League Round of 16 match between Juventus and FC Porto at Juventus Arena on March 09, 2021 in Turin, Italy. Sporting stadiums around Italy remain under strict restrictions due to the Coronavirus Pandemic as Government social distancing laws prohibit fans inside venues resulting in games being played behind closed doors. (Photo by Valerio Pennicino/Getty Images)

ПОРТО ОТСТРАНИ ЮВЕНТУС ОТ ШАМПИОНСКА ЛИГА

Порто се класира по изключително драматичен начин за четвъртфиналната фаза на Шампионската лига. “Драконите” отстраниха Ювентус след драма и продължения в Торино. Битката завърши 2:1 за “старата госпожа” в редовното време и 3:2 след продълженията. Това е сериозен удар за звездния тим на “бианконерите”, които бяха смятани за сериозен фаворит преди двата мача.

Порто първи поведе в резултата, а с два гола на Киеза Юве направи пълен обрат. Във второто продължение Оливейра реализира безценното попадение за португалците, а Рабио само успя да оформи крайния резултат 3:2, който не донесе нищо на Юве. Португалците дълго време играха с човек по-малко, след като в 54-ата минута нападателят на тима Тареми бе изгонен с втори жълт картон.

Срещата започна вихрено. Още в първите секунди Матеус Урибе стреля от границите на наказателното поле, но не уцели добре топката и я прати встрани от лявата греда. В 6-ата минута “драконите” бяха много близо до попадение. Тареми стреля от упор, но Шчесни изби, топката се върна в нападателя и той опита пак удар, който обаче срещна горната греда. В 17-ата минута Демирал фаулира Тареми в наказателното поле и съдията Бьорн Кауперс отсъди дузпа. Зад бялата точка застана Серджо Оливейра, а Шчесни не нацели ъгъла и остана безпомощен – 0:1. Последва доминация на “старата госпожа”, но до края на първата част така и не паднаха повече голове.

През второто полувреме “бианконерите” удариха. В 49-ата минута Роналдо засече в наказателното поле пас от Бонучи, спря топката и я пусна към Киеза, който не сгреши и ознаменува отличната си игра с попадение за 1:1. В 54-ата минута Порто понесе още един удар. Нападателят Тареми бе изгонен с втори жълт картон, след като изрита топката след съдийски сигнал. В 63-ата минута Юве направи обрата пълен. Хуан Куадрадо центрира към Киеза, който с глава засече топката и в близкия ъгъл направи 2:1. Така “старата госпожа” изравни общия резултат, след като първият двубой завърши по този начин. В третата минута на добавеното време Ювентус бе много близо да сложи точка на спора, след като Куадрадо опита далечен прострелен удар, но топката нацели горната греда.

В 99-ата минута Марега се извиси и засече с глава центриране на Корона, но Шчесни улови топката, която влизаше в мрежата му. Във второто продължение двата отбора по-активно търсеха попадението. Кристиано Роналдо продължи да играе не на обичайното си ниво и се отчете с пропуск в една ситуация, в която трябваше да подаде на по-добре позиционирания Барнардески. В 115-ата минута Оливейра изпълни фаул от около 30 метра и топката влезе право във вратата на Шчесни, който не успя да се намеси по никакъв начин, и Порто погледна към четвъртфинала. Само минута по-късно Юве отговори. Рабио бе оставен непокрит и засече топката с глава след корнер за 3:2.

Така Порто отне мечтата на “старата госпожа” за успех в Шампионската лига, след като отборът изпуска шансове и за Скудетото в Италия.

БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) ПОТРЕПЕРИ, НО Е НА 1/4-ФИНАЛ

Германският Борусия (Дортмунд) се класира на 1/4-финалите в Шампионската лига, след като отстрани испанския Севиля. След успех с 3:2 в първия мач в Испания, Борусия направи 2:2 срещу андалусийците в Дортмунд и с общ резултат 5:4 продължава напред.

Резултатът на “Сигнал Идуна Парк” беше открит от Ерлинг Холанд в 35-ата минута, който удвои от дузпа в 52-ата минута. В 68-ата минута Юсеф Ен-Несири намали от дузпа и върна интригата. В добавеното време мароканецът изравни, но за чудо и евентуално вкарване на мача в продължения просто нямаше време.

Двубоят очаквано започна с натиск на гостите, които направиха няколко добри атаки, но те се оказаха безрезулатни. Постепенно домакините изравниха играта и на свой ред погледнаха към вратата на Буну. В 34-ата минута Окампос можеше да огорчи гостите, но не съумя да стреля добре отблизо.Само минута по-късно Борусия откри. Севиля сгреши при изнасянето на топката, тя попадна в Марко Ройс, който нахлу дълбоко в наказателното поле и върна към непокрития Ерлинг Холанд, който не сбърка за 1:0.

Резултатът се запази до края на полувремето, а след почивката Борусия натисна своя разколебан съперник в опит да сложи точка на спора. Така се стигна до 48-ата минута, когато след контраатака топката беше изпратена към Холанд, който след двойно подаване успя да прати топката в мрежата с удар с левия крак от малък ъгъл. Ситуацията беше прегледана чрез ВАР за съмнения за нарушение на норвежеца в атака. В крайна сметка реферът Джунейт Чакър не призна гола, но отсъди дузпа за Борусия. Зад топката застана Холанд, чийто удар беше отразен от Буну, а при добавката футболистите на Борусия отново не успяха да пратят топката в мрежата. Играта отново беше прекъсната заради решение на Чакър дузпата да бъде изпълнена отново заради нарушение на Буну при първото изпълнение. Холанд отново се нагърби с изпълнението и стреля в същия ъгъл, като този път успя да се разпише за 2:0.

В 68-ата минута Севиля намали резултата чрез Юсеф Ен-Несири, който се разписа от дузпа. Наказателният удар беше отсъден за нарушение на Емре Джан срещу Люк Де Йонг. До края Борусия умело удържаше преднината си, но се пропука в добавеното време, когато след центриране в наказателното поле Ен-Несири с глава изравни. В крайна сметка за повече нямаше време и така Борусия се класира на 1/4-финалите в Шампионската лига.

Снимки: topsport.bg, bg. wikipedia.org, tenniskafe.com,