СТОЙКА КРЪСТЕВА Е НОСИТЕЛКАТА НА КУПА “СТРАНДЖА” ПРИ ДАМИТЕ

Добричлийката Стойка Кръстева бе определена за носител на купа “Странджа”. Водещата ни боксьорка при 51-килограмовите заслужи трофея, след като доминира във всичките си мачове в турнира. Така тя спечели Купата за втори път в кариерата си. Предишното отличие дойде през 2014 година. Двукратната ни европейска шампионка и двукратна световна вицешампионка надделя на финала в категория до 51 килограма над Ангелина Лукас (Казахстан) с 5:0 съдийски гласа (30:27, 30:27, 30:27, 30:27, 30:27).

Първа подгласничка на Стойка Кръстева стана бразилката Беатрис Ферейра, която ликува с титлата при 60-килограмовите, а втора – американката Наоми Греъм.

Отлично в международния турнир се представи още една добричлийка – Светлана Каменова, която се окичи с бронзов медал в своята категория, след като загуби с 2:3 гласа в много сериозен сблъсък с рускинята Карина Тазабекова в полуфинала.

С пет победи в петте финала за българските представители завърши 72-ото издание на турнира по бокс за купа “Странджа”, който се състоя в София. След Стойка Кръстева златни медали за България спечелиха още Станимира Петрова, Даниел Асенов, натурализираният кубинец Ибаниес и Радослав Панталеев.

ДОБРУДЖА 07 ЗАГУБИ ОТ МАРЕК В ДУПНИЦА

Волейболистите на Марек Юнион Ивкони (Дупница) се поздравиха с 6-а победа в първата осмица на Суперлигата, след като се наложиха у дома над Добруджа 07 с 3:1 (19:25, 25:19, 25:19, 25:23) в мач от 11-ия кръг. Така Марек е на 4-о място във временното класиране с 6 победи, 4 загуби и 19 точки, но и мач по-малко. Добричлии пък са пети с 5 победи, 6 загуби и 16 точки. В следващия 12-и кръг дупничани гостуват на шампиона Нефтохимик 2010 (Бургас), докато Добруджа приема Левски. И двете срещи са в четвъртък (4 март) от 18,30 часа, информира sportal.bg.

Първата част на срещата започна под диктовката на гостите от Добруджа. Впоследствие ролите се размениха, но това не продължи дълго и така играчите на Мирослав Живков поведоха без проблеми след категорично 25:19. Втората част стартира ударно за играчите на Марек, които бяха водещи през цялото време. Момчетата на Виктор Карагьозов имаха превес във всички елементи и резултатът бе изравнен след ново 25:19.

Идентично се разви и третият гейм, в който Марек бе също толкова категоричен и излезе убедително напред след поредно 25:19. Гостите от Добруджа заиграха по-мобилизирано в четвъртата част и това даде резултат. Въпреки че на моменти разликата бе повече от стабилна, дупничани постепенно успяха да ги пречупят на блокада и да вкарат интрига. Атаката и началният удар бяха решаващи в ключовите моменти и Марек се поздрави с победата след 25:23 и 3:1.

Над всички за Марек бе Илиян Преспов с 25 точки (2 блока, 4 аса и 40% позитивно посрещане) за победата. Калоян Балабанов (3 блока, 3 аса, 30% ефективност в атака и 61% позитивно посрещане) и Светослав Иванов (1 ас, 46% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) добавиха по 13 точки за успеха. За тима на Добруджа единственият с двуцифров актив бе Жулиен Георгиев с 19 точки (3 блока и 47% ефективност в атака).

Съставът на Добруджа 07: Георги Манчев 4, Жулиен Георгиев 19, Димитър Маринков 6, Мартин Мечкаров 8, Венцислав Рагин 9, Денис Чавдаров 8 – Николай Тодоров-либеро (Методи Ананиев 2, Любослав Телкийски, Християн Димитров 1, Самуил Василев-либеро).

ВОЛЕЙБОЛНА СУПЕРЛИГА – МЪЖЕ

РЕЗУЛТАТИ – 11-И КРЪГ

ЦСКА – Хебър (Пазарджик)  1:3 (25:27, 25:22, 19:25, 18:25)

Монтана – Нефтохимик 2010       3:0 (25:17, 25:23, 25:20)

Левски (София) – Пирин (Разлог) 3:0 (28:26, 25:16, 25:11)

Марек Юнион Ивкони – Добруджа 07  3:1 (19:25, 25:19, 25:19, 25:23)

8. Пирин 11 0 11    6:33 1

„ЖЪЛТО- ЗЕЛЕНИТЕ” ЗАГУБИХА ОТ СПОРТИСТ (СВОГЕ) НА СТАДИОН „ДРУЖБА”

Отборът на Добруджа допусна домакинска загуба от Спортист (Своге) с 2:1 в мач от 20-ия кръг на Втора професионална лига. Гостите успяха да направят пълен обрат, след като Стефан Митев откри резултата в 26-ата минута. Опитният нападател на тима от Своге Деян Христов изравни в 37-ата, а в герой за гостуващия тим се превърна Иво Харизанов, който донесе трите точки за “сините” с попадение в 78-ата минута. Трябва да се отбележи обаче, че победният гол дойде при много спорна ситуация. След удара на Иво Харизанов топката срещна горната греда, след това тупна на голлинията, а съдиите зачетоха попадението. Добруджанци бяха близо до изравняване на резултата в края на срещата, но влезлият като резерва Иван Цачев пропусна от добра позиция да прати топката в мрежата.

След  този успех футболистите на Спортист събраха актив от 32 точки, което ги оставя на трето място във временното класиране. Добруджа пък е на 11-а позиция с 20 точки.

Съставът на Добруджа: Димитър Илиев, Георги Илиев, Преслав Петров, Цветелин Радев (84 –Дейвид Филипов), Якуб Идризов, Божидар Чуканов, Цветан Илиев, Стефан Митев (75–Иван Цачев), Ахмед Адемов, Иван Винков (68–Ерик Почански), Димитър Алексиев.

БФС ЩЕ ПЛАЩА ПО 250 ЛВ. ЗА МЛАД ИГРАЧ В ЕЛИТА

БФС ще плаща по 250 лв за млад играч в елита. Това предложение беше прието на заседание на Изпълнителното бюро на централата. По този начин ще се стилумира налагането на юноши в представителните отбори. В същото време отборите ще имат право да ползват по петима чужденци извън ЕС едновременно.

Ето какво гласи официалната информация на централата:

На днешното си заседание Изпълнителното бюро на БФС прие предложение за промени в Наредбата за първенствата и турнирите 2021/2022. Сред най-съществените корекции са редуцирането на общата бройка картотекирани футболисти без изискване за тренираност от 25 на 20; що се отнася до картотекираните играчи от страни извън ЕС в ППЛ, вместо досегашните рестрикции за участие на трима подобни състезатели във футболните срещи, от следващия сезон всички пет футболисти от страни извън ЕС ще могат да участват едновременно.

Клубовете от ППЛ могат да картотекират неограничен брой футболисти, родени след 1 януари 2000 г. с изиграни най-малко два пълни последователни сезона от сезона на навършване на 16 г. във футболния клуб. При участие на такива състезатели за не по-малко от 45 минути в среща от ППЛ, БФС заплаща на съответния клуб сума в размер на 250 лв. на човек за до двама състезатели в двубоя.

Решенията на Изпълнителното бюро ще бъдат предложени за гласуване на следващото заседание на Изпълнителния комитет на БФС през март.

BARCELONA, SPAIN – JANUARY 30: Lionel Messi of Barcelona is fouled and earns a penalty during the Copa del Rey Quarter Final second leg match between FC Barcelona and Sevilla FC at Nou Camp on January 30, 2019 in Barcelona, Spain. (Photo by David Ramos/Getty Images)

БАРСА ШАМАРОСА СЕВИЛЯ НАСРЕД “РАМОН САНЧЕС ПИСХУАН”

Отборът на Барселона постигна много важна победа в утвърждаването си в челото, след като надви с 2:0 Севиля като гост и под някаква форма си отмъсти на съперника за изхвърлянето си от Купата н Краля. Усман Дембеле даде аванс на „блаугранас” в 29-ата минута, а пет преди края направилият страхотен мач Лионел Меси категоризира победата на Барса.

Така каталунците изместиха Севиля от третото място и вече са с 50 точки, две повече от андалусийците, но и с мач повече, като лидерът Атлетико е с пет точки повече, но също с мач пасив.

Срещата стартира с осезаем превес на гостите, но първият шанс в мача дойде чак в 22-ата минута. Тогава Дембеле стреля технично, но Ясин Буну улови топката. Веднага след това Меси също пробва удар, който беше спасен от вратаря. Седем по-късно обаче френският офанзивен играч на Барса не сбърка и изведе своя отбор напред в Андалусия. В 34-ата Барселона отново създаде опасно нападение, но не се стигна до изстрел към вратата на Буни. В 41-ата Дест опита изстрел от границата на наказателното поле, но го прати над вратата.

Пет минути след старта на втората част Хесус Навас отправи първия удар за домакините в мача за Севиля, който обаче беше уловен от Марк-Андре тер Стеген. При следващата атака на Барса Френки де Йонг пусна опасен пас, но той не беше засечен от Жорди Алба. В 57-ата резервата Ен-Несири шутира, топката рикошира и попадна в обятията на Тер Стеген. В 58-ата Барса беше много близо до втори гол. Комбинация между Меси и Педри продължи с извеждащ пас за Алба по лявото крило. Неговото центриране стигна до далечната греда, където Дест стреля много силно, но топката срещна гредата. Минута по-късно Дембеле беше изведен на добра позиция, но реши да върне топката към Меси, който я прати над вратата. В 64-ата Ескудеро засече центриране на резервата Сусо, но ударът му беше прекалено неточен. В 68-ата Лангле вкара топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада, която беше потвърдена от ВАР. В 79-ата Ленгле атакува вратара на Севиля след центриране на Меси, но ударът му с глава отиде встрани, а френският бранител бе и в положение на засада.

Лионел Меси реализира 35-ия си гол в кариерата си във вратата на Севиля в 85-ата минута. Аржентинецът направи солова акция и опита да копне топката над вратаря Буну. Той парира топката, но тя се върна в №10, който я довкара във вратата на Севиля за 2:0.

ЛАВИЙЕНИ ЗАГРЯ ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА БИТКА С ДУПЛАНТИС С 6.06 М

Само седмица преди Европейското първенство по лека атлетика в зала в Торун Рено Лавийени демонстрира великолепна форма. Бившият световен рекордьор спечели състезанието “Всички звезди на овчарския скок” в родния си Клермон-Феран с постижение от 6.06 метра, което реализира в третия си опит. Това е неговият най-силен резултат след 2014 г., когато постави световен рекорд от 6.16 м в Донецк и скочи 6.08 м в Бидгошч. Французинът атакува и световния рекорд на Арманд Дуплантис (6.18 м), качвайки летвата на 6.20 м, но тази височина се оказа непосилна за него тази вечер.

Това е второто преминаване на границата от 6.00 метра за Лавийени през сезона – той има 6.02 м от Руан по-рано през годината.

Водач в световната ранглиста за сезона е Дуплантис, който само преди няколко дни в Белград скочи 6.10 м. Именно участието му в сръбската столица стана причина шведът да не стартира на “Всички звезди на овчарския скок”. Така голямата борба между бившия и настоящия световен рекордьор в дисциплината ще бъде следващата седмица на Европейското първенство в Торун, където отново предстои много интересно състезание. Нидерландецът Мено Влуун завърши втори с национален рекорд от 5.96 м.

При жените безапелационна победа записа Холи Брадшоу (Великобритания), която си осигури първото място с резултат от 4.78 м.

СТЕФАНИ СТОЕВА С ТРИ ТИТЛИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ПО БАДМИНТОН

Стефани Стоева (БСК Пазарджик) спечели три титли на държавното първенство по бадминтон, което се проведе в зала “Европа”. Стоева стана шампионка на сингъл, двойки жени и смесени двойки. По две титли имат Димитър Янакиев и Даниел Николов.

На сингъл Стефани Стоева победи на финала номер 2 в схемата Мария Мицова (БК Анета Янева-НСА) с 21:13, 21:14. На двойки жени номер 1 Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха титлата след успех срещу вторите в схемата Калояна Налбантова и Димитрия Попстойкова (Виктори БК, София) с 21:8, 21:11.

В мъжките финали номер 2 Димитър Янакиев (БК Левски Люлин) изигра страхотен мач и надделя над водача в схемата и свой съотборник Даниел Николов с 21:15, 21:12. На смесени двойки шампиони станаха Даниел Николов и Стефани Стоева, които започнаха от квалификациите. На финала те победиха номер 1 в схемата Стилян Макарски и Диана Макарска (Виктори БК) с 21:12, 21:11.

Водачите в схемата на двойки мъже Даниел Николов и Димитър Янакиев (БК Левски Люлин) спечелиха на финала срещу Иван Русев (Виктори БК, София) и Илиян Стойнов (БК ВИАС, София) с 14:21, 21:16, 21:12.

ШВЬОНТЕК РАЗМАЗА БЕНЧИЧ НА ФИНАЛА В АДЕЛАИДА

Шампионката от “Ролан Гарос” Ига Швьонтек спечели турнира по тенис в Аделаида, Австралия. На финала полякинята, която бе поставена под номер пет в схемата, победи в два сета с 6:2, 6:2 Белинда Бенчич.

19-годишната Швьонтек постигна общо четири пробива и спечели двубоя от втория си мачбол след само 77 минути. Тя реализира 22 уинъра и направи само 6 грешки. Швейцарката Бенчич, поставена под номер 2 в Аделаида и заемаща 12-о място в световната ранглиста, не успя нито един път да стигне до точка за пробив в целия двубой.

Това е първи триумф с титла за Ига Швьонтек след победния финал на Откритото първенство на Франция през 2020 година.

СНИМКИ: sportal.bg, pirinsport.com, atletikabg.com, bnr.bg