СПОРТНА ПАНОРАМА

0
1016

ХАНДБАЛИСТИТЕ НА ДОБРУДЖА ЩЕ ГОНЯТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПОБЕДА ВЪВ ВАРНА

Предстоят срещите от 15-ия кръг в мъжката „А” хандбална група. Отборът на Добруджа, който в миналия кръг загуби гостуването си на Чардафон (Габрово) с един гол разлика – 26:25, ще гостува в събота  на варненския Спартак. Двубоят е много важен за момчетата на Георги Андреев – те трябва задължително да се хвърлят здраво за победа, защото само успехът в морската столица ще съхрани шансовете им да се класират за полуфиналните плейофи и да продължат борбата за разпределяне на медалите в първенството.

Във временното класиране отборът на Добруджа е на седма позиция с 10 точки – след 5 победи и 6 загуби. Спартак е на пето място с две точки повече, но добричкият тим е изиграл един мач по-малко. До края на редовния сеон остават общо четири кръга, като след гостуването във Варна добруджанци ще имат три последователни домакинства – на 1 март с Пирин (Гоце Делчев), на 7 март с Осъм (Ловеч) и на 21 март с Локомотив (Горна Оряховица).

23 февруари 2020 г. (неделя) – 15:00 ч.

Пирин-64 (Г. Делчев) – Локомотив (Варна)

МАРИЦА С ТРЕТА ПОБЕДА В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Волейболният първенец на България Марица (Пловдив) завърши с изключително драматична победа участието си в най-престижния европейски клубен турнир – Шампионската лига за жени. Момичетата на Иван Петков се наложиха много трудно над руския Уралочка-НТМК (Екатеринбург) с 3:2 (25:19, 21:25, 25:17, 22:25, 20:18) в последния си мач от Група „Е” на турнира, игран пред близо 4500 зрители в зала “Колодрума” в Пловдив.

По този начин Марица завършва на 3-о място в крайното класиране с 3 победи, 3 загуби и 9 точки, с колкото приключи и френският Кан на втората позиция, но с по-добри показатели. Уралочка пък остана на последното 4-о място с 2 победи, 4 загуби и 6 точки. Победител в групата е руският гранд и шампион Динамо (Москва) с 4 победи, 2 загуби и 12 точки, като това е единственият отбор, който се класира за 1/4-финалите на Шампионската лига от този поток.

Първата част в зала “Колодрума” бе равностойна до 10:10. С по-добра игра на своята блокада и с помощта на общо 7 точки, отбелязани от Александра Миланова в гейма, Марица наложи надмощие, дръпна напред в резултата и затвори частта с ас на Дженифър Крос за 25:19. Вторият гейм бе доста по-драматичен. Кремена Каменова се развихри на сервис и в атака и домакините от Марица успяха да поведат със солидна разлика от шест точки. От другата страна на мрежата обаче заработи блокадата на Уралочка и гостенките не само успяха да заличат изоставането си, но взеха предимство и изравниха резултата след 25:21.

С много прецизна игра в третата част Марица не остави никакви съмнения в превъзходството си. Емилия Димитрова бе най-настоятелна в нападение и наниза шест точки за категоричното 25:17. Христина Вучкова бе истинско страшилище за противника в началото на четвъртия гейм. С отлични изяви на блокада и на сервис, тя помогна на своите да поведат с цели седем точки разлика, които обаче се оказаха недостатъчни. Дойде ред на звездата на Уралочка и руския национален отбор Ксения Парубец да повършее на терена. Тя направи 12 точки в гейма, за да се стигне до ново равенство в резултата след 25:22.

Вдъхновен от неуморната подкрепа от трибуните, българският тим влезе силно и в тайбрека. Със страхотна отборна игра пловдивчанки поеха контрол върху резултата и стигнаха до троен мачбол при 14:11, но и това не отказа рускините. С фантастични защити и от двете страни на мрежата, битката продължи дълбоко в добавеното време, като Уралочка спаси още три мачбола за Марица, преди пловдивчанки да ликуват като победителки след 20:18.

Най-полезна за Марица стана Александра Миланова с 19 точки. Кремена Каменова и Емилия Димитрова пък добавиха по 17 точки за успеха. За тима на Уралочка над всички бе Ксения Парубец с 27 точки.

ЕЛИЦА ВАСИЛЕВА И НОВАРА СЕ КЛАСИРАХА ЗА 1/4-ФИНАЛИТЕ

Капитанката на националния ни волейболен отбор Елица Василева и нейният Игор Горгонзола (Новара) завършиха с победа в груповата фаза на най-силния европейски клубен турнир – Шампионската лига за жени. Момичетата на Масимо Барболини биха категорично у дома полския ЛКС Комерсесон (Лодз) с 3:0 (25:21, 25:20, 26:24) в последния си мач от Група „С” на турнира, игран пред близо 1800 зрители в зала “Пала Игор Горгонзола”. По този начин Новара стана победител в групата с 5 победи, 1 загуба и 14 точки, с което продължава напред към 1/4-финалите на Шампионската лига. Полският тим пък остана на 3-о място в крайното класиране с 3 победи, 3 загуби и 8 точки.

Елица Василева изигра стабилен мач за Новара и приключи с 10 точки (1 блок, 1 ас, 40% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане). Най-полезна стана американката Мегън Къртни с 12 точки (6 блока!, 35% ефективност в атака и 75% позитивно посрещане), а опитните сръбкини Йована Бракочевич и Стефана Великович добавиха по 11 точки за победата. За гостенките от Лодз Моника Боциек и Катарина Лазович реализираха по 13 точки.

БЕЛИНДА БЕНЧИЧ И СОФИЯ КЕНИН ОТПАДНАХА В ДУБАЙ

Защитаващата титлата си Белинда Бенчич (Швейцария) отпадна в първия кръг на силния турнир по тенис на твърди кортове в Дубай. Поставената под номер 4 Бенчич загуби от рускинята Анастасия Павлюченкова с 6:1, 1:6, 1:6 за час и половина игра. 22-годишната швейцарка, която е четвърта в световната ранглиста, започна силно мача и взе убедително първия сет, след което поведе с пробив на старта и на втория. Интересното е, че първите 19 точки в срещата бяха спечелени от швейцарката. Последва силна серия от девет поредни гейма за Павлюченкова, която беше в основата на обрата.

Шампионката от 2017 и 2018 година и номер 3 в схемата Елина Свитолина (Украйна) пък загуби с 1:6, 2:6 от Дженифър Брейди (САЩ) за час. Шестата в света Свитолина продължи колебливото си представяне през годината, като допусна четвърто поражение в осем мача през сезона досега. “Все още не мога да разбера какво става с играта ми, какво още трябва да добавя, за да прогресирам. Трудно е да определя едно нещо. Мисля, че всичко трябва да се събере, да бъда по-силна психически, в по-добра физическа форма. Работя здраво, но може би нещо не е наред в този момент. С екипа ми ще се опитаме да намерим проблема, за да се почувствам отново по-добре и да заиграя по-силно”, коментира Свитолина. 52-ата в света Брейди постигна втори успех над състезателка от Топ 10, след като в Бризбън през януари победи и водачката в класацията на WТА Ашли Барти (Австралия). Американката ще играе във втория кръг срещу финалистката от “Ролан Гарос” Маркета Вондроушова (Чехия).

Шампионката от Откритото първенство на Австралия по тенис София Кенин (САЩ) също отпадна в първия кръг на турнира в Дубай. Поставената под номер 5 Кенин загуби от Елена Рибакина (Казахстан) със 7:6 (2), 3:6, 3:6 след два часа игра.

ФРЕЙЗЪР-ПРАЙС СПИРА С АТЛЕТИКАТА СЛЕД СВЕТОВНОТО В ЮДЖИЙН

Ямайската спринтьорка Шели-Ан Фрейзър-Прайс, която се готви за Олимпийските игри в Токио това лято, заяви, че участието й на Световното първенство в Юджийн през 2021 г. ще бъде последното състезание в нейната кариера. Там тя ще защитава планетарната си титла на 100 метра от Доха 2019. 33-годишната спринтьорка спечели безпрецедентната си четвърта титла на 100 метра в Доха при завръщането си на пистата след раждането на сина си Зион през 2017 г. “След Токио ще защитавам световната си титла в Юджийн, това е толкова близо до дома. На няколко часа полет от Ямайка е и ще мога да прекратя кариерата си близо до дома, ще мога да доведа голяма част от семейството си. Давам си година време. След Токио ще мога да взема това решение”, каза Фрейзър-Прайс. sportal.bg

epa03829558 Usain Bolt of Jamaica celebrates after winning the men’s 4x100m relay final at the 14th IAAF World Championships at Luzhniki stadium in Moscow, Russia, 18 August 2013. EPA/KERIM OKTEN

МАЙКЪЛ ДЖОНСЪН: НА ВАН НИЙКЕРК ЩЕ МУ БЪДЕ ТРУДНО ДА ЗАЩИТИ ОЛИМПИЙСКАТА СИ ТИТЛА

Олимпийският герой и бивш световен рекордьор на 400 метра Майкъл Джонсън смята, че ще бъде “много трудно” за Уейд ван Нийкерк, настоящ световен рекордьор в дисциплината, да защити титлата си на Олимпийските игри в Токио това лято. Ван Нийкерк подобри световния рекорд на легендата Джонсън на Олимпиадата в Рио де Жанейро през 2016 г., когато във финала направи впечатляващо бягане и грабна златния медал с 43.03 секунди. През 2017 г. обаче южноафриканецът получи контузия в коляното при игра на ръгби и се наложи да претърпи операция. След тази контузия Ван Нийкерк така и не успя да се завърне на високо ниво. “Надявам се, че той ще се върне и ще бъде на Олимпийските игри. Проблемът е, че ако отиде, ще бъде много трудно за него да даде най-доброто от себе си. Повечето пъти, когато си далеч от спорта, а той пропусна два сезона, е по-трудно да се върнеш”, каза Джонсън, който постави своя световен рекорд от 43.18 секунди през 1999 г.

ХАНА ЙОБЕРГ СПЕЧЕЛИ МАЛКАТА СВЕТОВНА КУПА

Шведката Хана Йоберг спечели малкия кристален глобус в индивидуалната дисциплина от Световната купа по биатлон. Тя завърши четвърта в надпреварата на световното първенство в италианския зимен център Антхолц и събра 128 точки след всичките три старта за сезона.

На второ място е световната шампионка в дисциплината Доротея Вирер (Италия) със 114 точки, а трета – Жюстин Бреза (Франция) със 112 точки.

Вирер завоюва втора титла от Антхолц след тази в преследването и общо трета в кариерата си след златото в масовия старт от Йостерсунд 2019. Така италианката стана петата биатлонистка в историята, която печели индивидуалната дисциплина и преследването в рамките на едно световно първенство след Лаура Далмайер (Германия), Тора Бергер (Норвегия), Елена Зубрилова (Украйна) и Магдалена Форсберг (Швеция). Доротея Вирер има в кариерата си също три сребърни и три бронзови медала от световни първенства, както и две бронзови отличия от зимни олимпийски игри.